Avcılar belediyesi işçilerinin direnişi 100. gününde

Direnişlerinin 100’ncü gününde bir açıklama yayınlayan Belediye-İş sendikası İstanbul 2 No’lu Şube üyesi işçiler; kamuoyuna, belediye yönetimi ve başkan Handan Toprak Benli’ye seslenerek mücadele kararlılıklarını vurguladılar.
Yaptıkları açıklamada belediye yöneticilerini bir kez daha teşhir eden işçiler mücadelelerini kararlılıkla sürdürmeye devam edeceklerinin mesajını verdiler.
Avcılar Direnişi İle Dayanışma Büyüyor
İşten atılan Avcılar Belediyesi işçileriyle dayanışma da giderek büyüyor.
Bu amaçla emek örgütleri ve devrimci örgütlerin katılımıyla kurulan “Avcılar Direnişi İle Dayanışma Platformu” işçilerin sesini daha geniş kesimlere duyurma, direnişini güçlendirme amacıyla faaliyetlerini işçilerle beraber sürdürüyor.
Taksim Galatasaray meydanında gerçekleştirilen eylemin ardından Avcılar’da bildiri dağıtımı yapıldı. Sırada, Avcılar bölgesini donatacak afiş çalışması var. Belediye yönetiminin hukuksuzluğunu teşhir ederek direnişe sahip çıkmaya çağıran binlerce ‘stiker’ afişin yapılacak.

Avcılar Belediyesinde ikinci işçi direnişi!

Avcılar belediyesi bünyesinde Tomurcuk A.Ş unvanlı taşeron şirkette çalışan temizlik işçileri 2 aydır ödenmeyen maaşlarının ödenmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve işten atıldıkları için direnişte olan arkadaşlarının işe geri alınması talepleriyle iş bıraktı.
28 Ağustos günü 16.30 vardiyasıyla başlayan iş bırakma eylemi, gece vardiyasında çalışan işçiler, Pazar ekibi olarak bilinen işçiler ve Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı çalışan işçilerin katılımıyla boyutlandı. 80’i Fen işlerinde toplam 450 dolayında işçinin katıldığı iş bırakma eylemiyle temizlik ve park-bahçe işleri tamamen durmuş olacak.
İşçilerin daha önce işten atılan ve direnişleri 120 güne ulaşan arkadaşlarının işe geri alınması talebi sınıfsal duruş açısından oldukça önemli.
Avcılar belediyesi temizlik işlerinde çalışan işçiler uzun süreden beridir düzenli maaş alamıyor.
Gazetemiz muhabirinin görüştüğü işçiler taşeron şirket ve üst işveren olan Avcılar belediyesinin işçilere insani olmaktan uzak kölece çalışma koşullarını reva gördüğünü, kendilerine direnmek dışında bir yol bırakılmadığını belirtti.
Bir süre önce Belediye-İş sendikası 2 nolu şubede örgütlenen işçiler oldukça öfkeli ve içine düşürüldükleri bu rezil koşulları ortadan kaldırıncaya kadar direnmede kararlı.
İşçi Gazetesi / 28 Ağustos 2016