Aramızdalar… Şimdi ve daima…

Bundan 18 yıl önce katledilen Kaldıraç dergisi yazarı Burhanettin Akdoğdu (Bekir Kilerci) ve Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Kaldıraç okuru Ali Serkan Eroğlu, eylemlerle anılıyor. Ankara ve İstanbul’da eylemler yapılırken, Bekir Kilerci Bandırma’daki mezarı başında da anma düzenlendi.

Ankara, İzmir, İstanbul, Antakya, Mersin, Edirne’de Aralık ayı başından itibaren afişler, bildiriler, yazılamalar ve üniversitelerde ve meydanlarda açılan standlar ile Bekir Kilerci ve Serkan Eroğlu’nun devrimci kişilikleri ve mücadelelerinin anlatıldığı etkinlikler dizisi bugün yapılan yürüyüş ve eylemlerle devam etti.

İSTANBUL

Kadıköy’de Etkinlik ve Yürüyüş Düzenlendi

12 Aralık 2015 Kadıköy AKA-DER’de düzenlenen anma etkinliğinde AKA-DER adına Ekim Çiftçi ve Kaldıraç adına Hakan Dilmeç konuşma yaparak, insanlık tarihinin zulme karşı direniş tarihi olduğunu, devrimci mücadelenin uzun soluklu olduğunun altını çizerek, işçilerin, halkların mahkum edildiği karanlığı parçalamanın yolunun örgütlü mücadeleden geçtiğini vurguladılar.

Hazırlanan sinevizyon gösteriminde dünya devrimci mücadele tarihinden, Anadolu’ya önderler ve direnişler yer aldı. Anadolu tarihinin katliamlar ve direnişler tarihi olduğu vurgusu yapılan filmde Deniz Gezmiş’lerden, Mahir Çayan’a, İbrahim Kaypakkaya’dan Mazlum Doğan’a, Erdal Eren’den, Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu’na, Kobanê direnişinde ölümsüzleşenlere kadar mücadeleye ışık tutanlar anılarak, halkların ortak mücadelesinin kapitalizm karşısında zafere ulaşacağı vurgulandı.

13 Aralık pazar günü Kadıköy’de Kaldıraç, AKA-DER, İşçi Gazetesi ve Özgür Lise çağrısı ile toplanılarak sloganlarla Kadıköy sokaklarında hem katledilen devrimcileri andı, hem de mücadele, direniş ve örgütlenme çağrısı yapıldı.

Yürüyüşte devrimci önderlerin yanı sıra, 13 Aralık 1980’de idam edilen Erdal Eren’in, Ankara ve Suruç’ta katledilenlerin fotoğrafları taşındı. “Amed, Suruç, Ankara Bu kan denizinin ufkunda kızıl bir güneş doğacak” pankartıyla yapılan yürüyüşte sık sık “Komutan Bekir Yaşıyor Anadolu Savaşıyor”, “Ali Serkan Eroğlu Kavgamızda Yaşıyor”, “Katil devlet hesap verecek”, “Adalet halkların elleriyle gelecek”, Kahramanlar ölmez mutlak hesap sorulacak” sloganları atıldı.

Yürüyüş boyunca konuşmalar yapılırken, Gezi Direnişi’nde ölümsüzleşenler de isimleri okunarak anıldı.

Khalkedon meydanında sona eren yürüyüşün ardından saygı duruşu gerçekleştirildi. Ardından yapılan konuşmada “Reyhanlı’dan, Amed’e, Amed’den Suruç’a, Suruç’tan Ankara’ya, Ankara’dan Beyrut’a, Beyrut’tan Paris’e, Bağdat’a, Lazkiye’ye… Günler ölüm haberleri ile geliyor. Cizre’de Nusaybin’de, Silvan’da, Yüksekova’da, Derik’te… bir halk katil sürülerinin kuşatması altında direniyor. Hrant Dink gibi, Tahir Elçi gibi, halkların acılarına, direnişlerine yüreklerini açmış, vicdanlarını kendilerine dayanak yapmış yürekli insanlar sokak ortasında infaz ediliyor.” denildi.

Açıklamada, emperyalist paylaşım savaşında insanların katledildiği, çocukların cansız bedenlerinin sahile vurduğu hatırlatıldı.

İşçilerin alın terinin sömürüldüğü, işçi cinayetlerinde katledildikleri, doğanın kentlerin rant uğruna yağmalandığı, kadınların, LGBTİ bireylerin katledildiği kapitalist-emperyalist sistemin fazladan ömür sürdüğü vurgulanarak şunlar söylendi:

“Tüm bu karanlığın içinde hala sınıfsız ve sınırsız bir dünya hayalini örgütlemeye çalışanlar da var.

Bugün tarih bize tekrar gösteriyor; bu kan denizinin ufkunda kızıl bir güneş doğacak. İnsanlık nefes alacaksa eğer bu sosyalizmle olacak”.

Spartaküsten, Bedreddinden, Börklüce’den Paris Komüncülerinden bilindiği üzere insanın en onurlu eyleminin isyan olduğu hatırlatılan açıklama şöyle devam etti:

“Komutan Bekir, rüzgarın karşıdan estiği, devrimciliğin ahmaklık olarak pompalandığı, sosyalizmden dönmenin göklere çıkarıldığı bir dönemde atıldı kavgaya. Ali Serkan tertemiz yüreği ile bu kavgaya omuz verdi.

Tıpkı kendi geleceği emekçi halkların geleceğine bağlayıp toprağa düşen binlerce devrimci gibi. Tıpkı Suruç’ta, Ankara’da öldürülen yoldaşlarımız gibi. Hrant Dink gibi, Tahir Elçi Gibi. Mahir gibi, Deniz gibi, İbo gibi. Tıpkı Che gibi.

Tarihimizden, bugünümüzden öğrenerek örgütlenerek yürüyeceğiz.

Ya sosyalizm ya ölüm diyerek söz veriyoruz. Yoldaşlarımızın hayallerini gerçeğe çevireceğiz.

Emperyalist paylaşım savaşında, insanlar katliama uğruyor, yerinden yurdundan ediliyor, kadınlar köle pazarlarında satılıyor, ölülerimiz buzdolaplarında saklanıyor. Bebeklerin cansız bedenleri sahile vuruyor.

İşçilerin alın terinin sömürülmesi yetmiyor, madenlerde, inşaatlarda, tersanelerde, fabrikalarda, yollarda onar onar, yüzer yüzer al kanları içiliyor

Araştırmacı Yazar Temel Demirer de eylemde mücadele tarihinin bugüne ışık tuttuğunu anlatan coşkulu bir konuşma yaptı.

Bekir Kilerci’nin şiirlerinin okunduğu eylem, marşlar ile sona erdi.

AKA-DER Sarıgazi Şube anma etkinliği

12 Aralık Cumartesi akşamı, Sarıgazi AKA-DER şubede 18 yıl önce güneşe uğurladığımız ortaklarımız Bekir ve Ali Serkan ortaklarımızın anmasını gerçekleştirdik.

Açılış konuşması ve ortaklar nezdinde devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla başlayan etkinliğimiz, ortakların şiirleri ve sinevizyonla devam etti.

Şubeden bir ortağın konuşması ve en son Temel Demirer hocanın konuşmasıyla anma etkinliğimiz sona erdi.

AKA-DER Sarıyer Şube anma etkinliği

“Bundan 18 yıl önce devlet tarafından katledilen Ortaklarımız Bekir Kilerci, Ali Serkan Eroğlu, Erdal Eren ve onların nezdinde tüm devrim şehitlerini anmak için bir araya geldik.

Etkinliğimiz AKA-DER adına yapılan konuşma ile başladı. Konuşmada ‘Geleceği görenlerin ve geleceği yaratanların kararlılığıyla mücadele eden Bekir’den çok şey öğrendik. Ali Serkan’ı hep insan olmanın çığlığı, insan kirlenmesine verilen yanıt olarak anlatırız. Bize düşen onların bıraktığı yerden, kararlılıkla mücadeleyi yürütmektir.’ denildi ve saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından yoldaşlarımız için hazırlanan sinevizyonu izledik ve bir arkadaşımız Bekir Kilerci’nin ‘Kimlik Kartı’ şiirini okudu.

 

Etkinliğimiz söyleşiyle devam etti. Söyleşide Bekir Kilerci’nin ve Ali Serkan Eroğlu’nun hayatlarına değinildi ve onların bugün bizim için ne anlama geldiği konuşuldu. Bekir’in yaşamıyla, mücadeleyi büyütmek için ortaya koyduğu inatçı ruhuyla bize örnek olduğu, Ali Serkan’ın sanata olan tutkusu vurgulandı ve bugün onların yaşamlarına bakarak kendimizi, devrimci yaşamı sorgulamamız gerektiği, direnişi büyütmek için daha fazla sorumluluk almamız gerektiği vurgulandı.

Etkinliğimiz Bekir Kilerci’nin ‘Ortak’ şiirinin okunmasıyla sonlandı.”

ANKARA

Ankara’da 10 Ekim’de bombaların patladığı Gar önünde toplanılarak, Bekir Kilerci, Serkan Eroğlu, Erdal Eren nezdinde katledilenler ve devrim şehitleri anması gerçekleştirildi.

Ankara’da 13 Aralık 1997 yılında TEM Şubesinde işkencede katledilen Kaldıraç Dergisi yazarı Bekir Kilerci ve polisin muhbirlik teklifini kabul etmediği için 24 Aralık 1997’de Ege Üniversitesi’nin tuvaletinde, işkenceci polisler tarafından asılarak katledilen Ali Serkan Eroğlu şahsında tüm Devrim Şehitleri için Ankara’da anma etkinliği düzenlendi.

 

Kaldıraç tarafından düzenlenen etkinlik, devrim yolunda şehit düşen tüm yoldaşlar adına saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Aka-Der Sanat Atölyesinin hazırlamış olduğu “Dün, Bugün, Yarın” başlıklı Sinevizyon gösterimi yapıldı.

Anma, Ali Serkan Eroğlu’nun etkinliğe katılamayan ablası Aylin Eroğlu’nun gönderdiği mektubun okunmasının ardından “Tek Başına Mırıldanma, Birlikte Söyleyelim” şiarı ile yola çıkan Rosa Kadın korosunun devrim şehitleri için söylediği şarkı ve marşlarla devam etti. Halkın yanında halkla sanat yapmak amacıyla bir araya gelmiş Ortak Sahne Bekir Kilerci’nin “toplantı ya da Küçük Bir Zafer” adlı öyküsünden uyarladığı “Bir gün Yine İşyerindeyiz” adlı oyununu oynadı. Ortak Sahnenin ardından kapanışı “Zafere Dek En Güzel Şarkımız isyandır” diyen Liberte Müzik Grubu yaptı.

“Devrim Şehitleri Ölmez”, Kahramanlar Ölmez Mutlak Hesap Sorulacak” sloganlarının atıldığı salonda program, “13 Aralık’ta 101 Barış Şehidi verdiğimiz Ankara Gar önünde Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu nezdinde tüm yoldaşlarımız anısıyla tarihimizi bir kez daha hatırlayıp hatırlatacağız” denilerek, 13 Aralık Ankara Garı önüne yapılan çağrıyla sona erdi.

Serkan’ı Anmak…*

Serkan’ı anmak için bugün sizlerle olmak isterdim. Onun yerine size sözlerimi gönderiyo­rum. Anmak için toplandınız, onun ve kendim adına teşekkür ediyorum. Aslın onu anmak için böyle toplanmaya bile gerek yok. Bir kitap okumak, bir gözlerini kapatıp kendini dinlemek, bir çocuğun gözlerine sevgiyle bakmak, hayattan keyif alarak, çevremize iyilik saçmak yeterli. Çünkü o öyle biriydi. Hayat boyunca dokunduğu her şeyi güzelleştirdi, konuştuğu herkesi iyiliğe ve sevgiye davet etti. Baktığı yerlerde çiçekler açtı. Ölümü bunu değiştiremez, şimdi sizler bak­tığınız, bastığınız yerlere sevgi ve iyilik tohumla­rı ekin.

Eğer bir yerlerde o’na dair ufacık bir bilinç kırıntısı mevcutsa, bu onu çok mutlu edecektir.

Sevgiyle ve mutlulukla kalın

Keyifle ve bilinçle yaşayın

Aylin Eroğlu Şimşek

(* 4 Aralık 2015 Cuma günü Ankara Yeni Sahne’de yapılan Anma etkinliğinde okunan mesaj)

4 Aralık 2015, Ankara, Yeni Sahne

Ankara’da 10 Ekim’de bombaların patladığı Gar önünde toplanılarak, Bekir Kilerci, Serkan Eroğlu, Erdal Eren nezdinde devrim şehitleri anması gerçekleştirildi. Saygı duruşuyla başlayan anma etkinliği konuşmalarla devam etti. Sibel Özbudun’un konuşmasını “Katlediliyoruz bu yolda çok şehit verdik bugünde 17 yaşında astırı­larak katledilen Erdal Eren, Burhanettin Akdoğdu için toplandık Enternasyonal’in son dizelerinde dediği gibi Bu kan denizinin ufkunda kızıl bir güneş doğacak” diyerek bitirdi. Etkinlik Kaldıraç Konuşmasıyla devam etti. Etkinlik ortakların şiirlerinin okunmasıyla devam eden etkinlik slo­ganlarla son buldu. Sonrasında Sakarya Meyda­nında da bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Saygı duruşuyla başlayan anma Ajitasyonlarla devam eden anma şiirlerle ve sloganlarla bitirildi.

13 Aralık Ankara Garı Önü

Ali Serkan Eroğlu ve Bekir Kilerci yoldaşı­mızın katledilişinin 18. yıldönümünde Tuzluçayır Mahallesinde yapılan anma yürüyüşünde Ciz­re, Sur, Kobane direnişleri, devrimci mücadele tarihimiz, halklara karşı yapılan baskı ve zulüm üzerinde duruldu. Devletin bugünlerde göstermiş olduğu şiddete karşı örgütlenmek gerektiği vur­gulandı. Anma yürüyüşünde “Katil Devet Hesap Verecek”, “Adalet Halkların Elleriyle Gelecek”, “Kahramanlar Ölmez Mutlak Hesap Sorulacak” sloganları atıldı. Bekir Kilerci’nin ve Ali Serkan Eroğlu’nun şiirlerinin okudugu eylem sloganlarla sona erdi.

24 Aralık 2015, Mamak

AKA-DER Sanat Faaliyeti devlet tarafından katledilen Ali Serkan Eroğlu anmak üzere “24 Aralık Ege Üniversitesinde Asılarak katledilen yoldaşımız Ali Serkan Eroğlunu unutmayacağız.” diyerek Yüksel caddesine pankart astı.

 

İZMİR

İzmir’de Bekir Kilerci ve Serkan Eroğlu Nezdinde, Katledilenler Anıldı

Balçova’da stickerlarımızla anmamıza çağrı yaptık.18 Aralık’ta ise bu çalışmamızı Karşıyaka İzban’a taşıdık.

18 Aralık-Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu şahsında devrim kahramanlarını anma etkinlikleri kapsamında, Çanakkale yolunda işçi servislerinin güzergahına yoldaşlarımızın resminin bulunduğu “Kahrolsun Tekelci Polis Devleti” yazılı pankartı astık.

Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu nezdinde devrim şehitleri İzmir’de anıldı.

18 Aralık Cuma günü Alsancak Kıbrıs şehit­lerinde gerçekleştirilen anma programı yapılan Bekir Kilerci’nin Kondu Savaşçısı şiiri okunarak başladı. Okunan şiirden sonra Anadolu ve Kürdis­tan’da mücadele edip ölümsüzleşen tüm yoldaşla­rımız adına 1 dakikalık saygı duruşunda duruldu.

Anma etkinliğimizde yenikapı tiyatrosu “BA­RIŞ” adlı oyununu oynadı.

Ali Serkan Eroğlu’nunda kurucuları arasında yer aldığı Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu yönet­meni ve Ali Serkan Eroğlu’nun arkadaşı Vedat Kuşku bizlere Serkan’ın mücadelesini ve kişiliğini anlattı.

Praksis Müzik grubu ve Duvara karşı tiyatro topluluğunun hazırladığı meçhur öğrenci anıtını dinledik.

Anma etkinliği boyunca yoldaşlarımızın şiirleri okundu. Anma etkinliği boyunca bu mü­cadelede yitirdiğimiz yoldaşlarımızın fotoğrafları taşınırken, dayanışmayı da gösterdiğimiz kızıl fla­malarımız siper yoldaşlarımız tarafından taşındı.

Anma etkinliğimiz dayanışma sloganları ile son buldu.

Yapılan anma etkinliğine Devrimci Gençlik Birliği, Birleşik Devrimci Parti, Öğrenci Kolek­tifleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu ve Yenikapı tiyatrosundan dostlarımız destek verdi.

(18 Aralık 2015)

Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu şahsında devrim kahramanlarını bugün Ulukent’te andık.

Ulukent Alevi Yol Şubesi’nde yapılan anma etkinliği Anadolu ve Kürdistan’da mücadele edip ölümsüzleşen tüm yoldaşlarımız adına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından bir ortağımız Bekir Kilerci’nin “Kenardakilere” adlı şiirini okurken şiirden sonra sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kaldıraç adına yapılan konuşmada yoldaşla­rımızın yaşamı anlatılırken “Bugün bir kaç saat sonra burada Maraş Katliamı anması yapacağız, aslında sırf bu bile ne denli katliamlar tarihi için­den geldiğimizin kanıtıdır. Bizler Bekir Kilerci ve Ali Serkan’ın yoldaşları onları anmanın her gün mücadele etmek olduğunun bilinciyle kavgaya devam edeceğiz” dendi.

Konuşmanın ardından “Alevi Yol Gençlik Hareketi” Bağlama Ekibi ezgileriyle anmamıza katkıda bulundular.

Etkinlik biterken düşüncelerini aktaran Alevi Yol Kültür Dernekleri Ulukent Şubesi Gençlik Kolları’ndan Fırat Sutmak “Bugün biz Aleviler de biliyoruz ki Örgütsüz toplum hiç bir şey yapamaz, daha fazla örgütlenmeli, daha fazla mücadele etmeliyiz” dedi.

(19 Aralık 2015)

Menemen’de Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu şahsında devrim kahramanlarını anma etkinliği yapıldı.

HDP Menemen İlçe Bürosunda yapılan etkin­lik Özgür Anadolu ve Kürdistan mücadelesinde ölümsüzleşenlere saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun arkasından Ali Serkan Eroğ­lu ve Bekir Kilerci’nin şiirleri okundu.

Hazırlanan sinevizyonun gösteriminin ar­dından Kaldıraç adına yapılan konuşmada Bekir Kilerci’nin bu mahallede izlerinin olduğu hep birlikte bu izleri daha da belirginleştirmek gerek­tiği vurgulanırken “Bugün bu salonu hazırlarken katliamlar tarihi sergisi yaptık, duvarlara sığma­yacak kadar çok katledildiğimizi bir kez daha gördük. Ama bizim de arkamızda Deniz’lerin, Mahir’lerin, İbo’ların, Mazlum’ların, Bekir’lerin, Ali Serkan’ların mücadele tarihi var, Veysel’in gülüşüyle biz kazanacağız” dendi.

Konuşmanın ardından Alevi Yol Kültür Dernekleri Ulukent Bağlama Topluluğu Aralık ayında yaşanan tüm katliamlara ilişkin ezgilerini seslendirdi.

Müzik dinletisinin ardından etkinliğe katılan bir dostumuz Kürtçe “Helbest” adlı şiiri okurken etkinlik “Bekir ve Serkan’ın düşlerini gerçekleştir­mek için mücadeleyi daha da yükseltme” çağrısıy­la bitirildi. (20 Aralık 2015)

Bugün Ege Üniversitesi’nde ortağımız Ali Serkan Eroğlu için anma etkinliği gerçekleştirdik. Merkez kütüphane önünde gerçekleştirilecek olan anma öncesinde oturulmaması için çimleri sulayan okul yönetimi, polisler ve ögb ile birlikte bizleri ablukaya aldı.

Saygı duruşunun ardından Serkan’ın şiirlerini okuduğumuz esnada ÖGB şefi gelip “Bu şekilde oturamazsınız” diyerek saldıracaklarını söyledi fakat anma etkinliğimizi sürdürdük.

Ali Serkan ortağımızın yaşamının anlatıldığı, mücadelesinin bugünkü öneminin vurgulandığı anma konuşmaların ardından sona erdi. Fakat ögb ve polis okuldan çıkana dek tacizini sürdürdü.

(23 Aralık 2015)

Ali Serkan Eroğlu’nun ölüm yıldönümünde Tire’deki mezarı başında anma etkinliğimizi gerçekleştirdik.

1997’de devlet tarafından katledilen ortağı­mız Ali Serkan Eroğlu için Tire’deki mezarlığa vardığımızda 4 araçla gelen jandarmalar ve sivil polislerle karşılaştık. Jandarma komutanı, hiçbir propaganda malzemesi kullanmayacağımızı söy­ledi,bizlerse planladığımız anmayı gerçekleştir­mek üzere ortağımızın mezarının bulunduğu yere gittik.

Ali Serkan Eroğlu nezdinde tüm devrim şehitleri için saygı duruşuyla başladığımız anma programımızda Kaldıraç adına konuşma yapıldı. Konuşmada, insan olmanın ve insan kalmanın bu­günkü önemine değinilerek “Bugün Kürdistan’da zırhlı araçlarla karşımıza çıkan, her gün başka bir yerde infaz edilen devrimciler olarak gördüğümüz ve Ortadoğu’da IŞİD adı altında beslenen ve bizi çevreleyen bu barbarlığa karşı Serkan’ın ‘insan olma çığlığı’nı yükseltmeliyiz” denildi.

(24 Aralık 2015)

ADANA

Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu Ada­na’da anıldı.

İnönü Parkı’nda gerçekleştirilen anma eylemi Bekir’in ve Ali’nin nezdinde tüm devrim şehitlerinin anısına saygı duruşu Şafak Yıldız’ın şiiriyle başladı. ‘Kahrolsun Tekelci Polis Devleti’, ‘Komutan Bekir Yaşıyor, Anadolu Savaşıyor’ , ‘Ali Serkan Eroğlu Ölümsüzdür’ , ‘Bekir Kilerci Ölümsüzdür’ , ‘Erdal Eren Ölümsüzdür’ , ‘Katil Devlet Hesap Verecek’ , ‘Bu Maya Tutacak, Bu Gemi Zafere Ulaşacak’ sloganlarıyla devam eden ve basın açıklamasının okunmasının akabinde Bekir Kilerci’nin ‘Ortak’ şiirinin okunmasıyla sona erdi.

(13 Aralık 2015)

 

Ferfecir Sanatevi’nde salon anması gerçekleştirildi.

Saygı duruşuyla başlayan ve Sinevizyon gösterimi ile devam eden etkinlikte, Bekir’in ve Ali Serkan’ın hayat hikayelerinden parçalar, de­neyimler konuşulduktan sonra Onların şiirleri ve yazdıkları öyküler okundu. Mukavemet grubunun devrim şehitleri anısına hazırladıkları türkülerle ve marşlarla devam eden etkinlik, dinletinin akabinde sona erdirildi. (13 Aralık 2015)

EDİRNE

Edirne’de bekir kilerci ve ali serkan eroğlu nezdinde devrim şehitlerini andık.

Anma kapsamında Trakya Üniversitesi du­varlarına ve şehrin sokaklarına yazılamalar yaptık. Yazılamalarda ortaklarımıza ve tüm devrim şe­hitlerine değinirken, katliam geleneğini sürdüren devletin Kürdistan’daki ablukalarına, katliamları­na ve oradaki direnişe de yer verdik.

Bundan tam 18 yıl önce yıldızlara uğurla­dığımız yoldaşlarımız, ortaklarımız için anma etkinliği gerçekleştirdik. Saygı duruşuyla başlayıp sinevizyon gösterimiyle devam eden etkinlikte ‘’yoldaşlarımızın mücadelelerine, serüvenlerine onların yazdıkları ve onlara yazılanlarla tanık­lık edebiliriz’’ diyerek şiirler, öyküler okuyarak sürdürdük. Etkinliğin sonunda gerçekleştirdiğimiz şiir atölyesiyle birlikte ortaklarımızı yeni tanıyan dostlarla şiirleri kağıtlara yazarak; başka insanlara, bulunduğumuz noktalara dağıtıp şiirlerini daha çok duyurma, tartışma kararı alarak etkinliğimizi sonlandırdık.

Anıları mücadelemizde yaşayacak!

Devrim şehitleri ölümsüzdür!

İstanbul Üniversitesi

Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu ortakla­rımızı anmak için afişleme çalışmaları yapıldı, masa açıldı. Saat 13’te merkez kampüs havuzlu bahçede gerçekleşecek olan anmadan önce fa­külteye özel güvenlik, sivil polis ve çevik kuvvet konuşlandı. Kitlenin toplanması ile anma başladı. Polis kitleyi ablukaya aldı ve darp edilerek 14 kişi gözaltına alındı.

Aynı esnada kendisini Özgür-Der olarak ifade eden bir grup, öğrenci kolektiflerinin afişlerini indirmeye cüret etti.

Üniversitenin gözaltına alınmayan öğrencileri amfileri dolaşarak üniversiteye yönelik düzenli polis saldırısını teşhir etti.

Ayrıca öğrenci kolektiflerinin afişleri de toplu bir biçimde tekrar asıldı.

(24 Aralık 2015)

Çukurova Üniversitesi

Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu anması için yapılan çalışmalar.

Ali İsmail Korkmaz Alanı’na, fakültelere ve yemekhaneye ‘Yolunuz Yolumuzdur’ şiarlı afişler asıldı. Fakülte duvarlarına, dersliklere, Ali İsmail Korkmaz alanına Bekir Kilerci şiirleri yazıldı.

(3 Aralık 2015)

Yemekhane duvarlarına renkli kağıtlara yazılan Ali Serkan Eroğlu ve Bekir Kilerci şiirleri asıldı.

(10 Aralık 2015)

Üniversitede yapılmak istenen anma etkinliği Cuma namazından çıkan grubun Ali İsmail Kork­maz Alanı’na saldırmasıyla, eylem, fiili çatışma haline evrildi ve yapılmak istenen anma etkinliği çatışmalardan dolayı gerçekleştirilemedi.

(11 Aralık 2015)

Ankara Üniversitesi

24 Aralık Perşembe günü katledilişinin 18. yılında Ali Serkan Eroğlu, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde, Cebeci öğrencisi tarafından kendi bölümü olan İletişim Fakültesi önünde anıl­dı. Anma 16.00 da sloganlarla başladı. Saygı du­ruşu, şiirler ve basın açıklamasının ardından anma yine sloganlarla sonlandırıldı. Anma sırasında “Ali Serkan Eroğlu İnsan Olmanın Çığlığıdır! Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!” yazılı ozalit açıldı.