Antep’te katliam! Direnen halklar kazanacak

DİHA Haber Ajansı düğünün Siirt’in Pervari ilçesinden bir ailenin düğünü olduğu bilgisini geçti. Yerel kaynaklar da düğünün bir Kürt düğünü olması nedeniyle hedeflenmiş olabileceğini kaydetti.
RTÜK, her zamanki gibi bu sefer de, Antep’teki düğüne yönelik bombalı saldırıya ilişkin haberlere geçici yayın yasağı getirdi.
Gaziantep Valiliği ise, düğünde düzenlenen bombalı saldırıda 50 kişinin yaşamını yitirdiğini, 94 kişinin de yaralandığını açıkladı.
10 Ekim dosyasından biliniyordu
Daha önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 10 Ekim Ankara Katliamı iddianamesinde, IŞİD’in Antep hücresinden olan ve “Antep Emiri” olduğu belirtilen Yunus Durmaz’ın örgütün “Sınır Emiri” İlhami Balı’ya, kentteki düğünlere bombalı intihar saldırısı düzenleyebileceklerini söylediği bir yazışma da yer alıyor.
Bu yazışmaların yer aldığı dijital belgeler, 19 Mayıs tarihinde Antep’te polis operasyonu sırasında Yunus Durmaz’ın, üzerindeki bomba düzeneğini patlatarak öldüğü evde bulunmuş ve iddianameye eklenmişti.
Durmaz’a ait belgedeki söz konusu yazışmanın bir kısmı şöyle:
“…pkkliler dugun yapıyorlar bu düğüne sadece akraba olduğu için gelenlerde var ama geneli pkkli ve düğünlerde pkk bayrağı açılıyor pkk şarkıları söyleniyor böyle bir yere amel yapalımmı diye soruyorum bugünlerde dugun var tamam derseniz amel yapacaz inş.”
Cumhurbaşkanı: “Faili IŞİD”
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, yayınladığı mesajla darbe girişimine sık sık atıfta bulunup, saldırının muhtemel failinin IŞİD olduğunu açıkladı.
HDP: ‘Minbic zaferi ve KCK deklarasyonu sebepleridir’
Konuyla ilgili açıklama yapan HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, Behçet Yıldırım ve Mahmut Toğrul; Antep Valisi Ali Yerlikaya ile görüştükten sonra, kentte sürekli ciddi bir IŞİD örgütlenmesinden söz ettiklerine vurgu yapıp, saldırının akla getirdiği iki nedenden birincisinin Minbic zaferinden sonra Kürtlerden öç almak ikinci bir durumun ise KCK’nin yaptığı barış ve müzakere açıklaması olduğunu belirtti. Barışı istemeyenlerin bir reaksiyonu olarak değerlendirdiklerini belirtti
HDP Milletvekili Toğrul, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ölü sayısını 50 olarak açıkladı.
Gaziantep’te ve İstanbul’da hayatını kaybedenler uğurlandı
Hayatını kaybedenler için 21 Ağustos’ta Yeşilkent Mezarlığı’nda gerçekleştirilen cenaze törenine binlerce kişi katılırken, alana girmek isteyen Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve AKP’li milletvekileri alana sokulmadı. Kitle hep bir ağızdan “Katil Erdoğan” sloganı attı.
Yine 21 Ağustos’ta Galatasaray Meydanı’nda toplanan yaklaşık 500 kişilik kitle slogan atmaya başlayınca polisten “Konu dışı slogan atmayın!” uyarısı aldı. Yaklaşık üç kere son uyarı olduğunu anons eden polis kitleye saldırmadı. KESK yürütme kurulu adına basın açıklamasını Mehmet Emin Kırşanlıoğlu okudu. “Katliamlara teslim olmayacağız!” vurgulu açıklamadan sonra “Biji bıratiya gelan” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları ile kitle dağıldı.

İzmir’de Antep eylemi
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri Antep’te yaşanan patlamayla ilgili basın açıklaması çağrısında bulundu. Alsancak Sevinç Pastanesi önünden sloganlarla Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından önünde 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleşti. Grup adına basın açıklamasını TMMOB İKK üyesi Melih YALÇIN okudu. Açıklamada, yaşanan bu katliamın 7 Haziran seçimleri sonrası Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamlarıyla beraber devam eden sürecin devamı olduğu ve katliamlara alışılmaması gerektiği ve yaşam için mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

Direnişteyiz.org, DİHA