Antakya’da 2 Temmuz  ve Halil Aksakal anması

Antakya Arap Alevi Gençlik Meclislerinin çağrısıyla Antakya Harbiye’de Sivas katliamı anması ve Tel Abyad’da şehit düşen Halil Aksakal’ın ölümünün 7. günü olması sebebiyle mezarlığa ziyaret ve aileye taziye gerçekleştirildi.

Harbiye’de Ali İsmail Korkmaz Alanı’nda toplanan kitle “Madımak’ta Pir Sultan Kerbela’da Hüseyin Tel Abyad’ta Halil’iz Bir Gider Bin Geliriz” yazılı pankart ile ajitasyonlar ve Arapça, Türkçe, Kürtçe sloganlar ile Karyer Mezarlığı’na yürüdü. Mezarlıkta tüm devrim şehitleri için saygı duruşu yapıldıktan sonra hem Arapça hem de Türkçe okunan basın açıklaması gerçekleştirildi.

Okunan basın metninde bu devletin tarihinin kan ve katliam olduğuna, bunun Dersim’den, Çorum’dan, Maraş’tan ve Sivas’tan iyi bilindiğine ve devletin Alevileri katletme geleneğini Gezi Direnişi’nde de sürdürdüğü vurgusu yapıldı. Suriye’de süren emperyalist savaşın katilleri olan çetelerin bugünün Sivas katliamcıları olduğu vurgulandı. Son olarak Tel Abyad’da şehit düşen Halil Aksakal’ın Arap Alevi gençlerin mücadelesine daima ışık tutacağı söylenerek açıklama sloganlarla sonlandırıldı. Basın açıklaması sonrası eylem sonlandırılarak Halil Aksakal’ın ailesine taziyeye gidildi.