Ankara’da  2 Temmuz anma etkinlikleri

Kızılay: “Tarihinden Öğren Kendi Gücüne Güven Örgütlen”

AKA-DER Kızılay Şube olarak 28 Haziran Pazar günü saat 17.00’da Konur Sokak’ta 2 Temmuz Sivas katliaminı anma etkinliği gerçekleştirdik. Anma etkinliğinde Kaçıncı Senfoni, Gülten Akkaya sahne aldı.

Etkinlik 22 yıl önce Sivas’ta katledilen 35 can ile Gezi şehitleri, Pir Sultan Abdal, Mahir, İbo, Deniz ve tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı.

AKA-DER temsilcisi yaptığı konuşmada katliamların sadece Alevilere yönelik değil, Anadolu’da ki tüm halklara yönelik olduğunu, devletin işçilere ve halklara düşman olduğunun altını çizerek, kurtuluşun tek yolunun örgütlenmekten geçtiğini vurguladı. Konuşma 2 Temmuz mitinginde AKA-DER saflarına çağrı yapılarak sonlandırıldı.

Etkinliğin yapıldığı Yüksel Caddesi afişler ve flamalarla donatılırken, Konur Sokak’a “Ape Musa ile Kürt, Hrant ile Ermeni, Sivas’ta Aleviyiz..Halklarız Biz Kardeşiz” yazılı pankart asıldı. Yoğun ilgi gören etkinlikte sık sık “Metal işçisi yalnız değildir” sloganı atılarak metal direnişi selamlandı.

Seyran 

2 Temmuz Sivas anması kapsamında 30 Haziran 2015’te AKA-DER Kızılay Şube tarafından Seyran Mahallesi Özgürlük Parkı’nda anma etkinliği düzenlendi. Sivas-Gezi-devrim şehitlerinin isimlerinin okunması ve saygı duruşuyla başlayan anmada, Sivas’ta Alevi, Hrant’la Ermeni, Ape Musa ile Kürdüz halklarız biz vurgusuyla AKA-DER adına yapılan konuşmada, yıllardır Alevilerin uğradığı baskı, asimilasyon ve katliamlardan örgütlü güçle çıkılabileceği ve emperyalist savaşların kurbanı olmamak için halkların ortak mücadelesini büyütmenin kaçınılmaz olduğu vurgulandı. – Madımak Oteli Utanç Müzesi olsun, – Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılsın, – zorunlu din dersleri Kaldırılsın – Pir Sultan Abdal kültür etkinlikleri tekrar Sivas’a taşınsın talepleri dile getirilen konuşmada 2 Temmuz mitingi çağrısı yapıldı. Mahalle halkının yoğun ilgi gösterdiği anmada ilk olarak türküleriyle Ali Eren Çınar sahne aldı. Sonrasında Emrah Metin’in şarkı ve türküleriyle devam etti. Enel Hak Semah Ekibi ve  Ortaköylüler Vakfı Lâmekân Semah Ekibi’nin sahne almasıyla etkinlik sonlandırıldı.

Dikmen

AKA-DER Dikmen Şube de, “Tarihinden Öğren, Kendi Gücüne Güven, Örgütlen” şiarıyla 28 Haziran Pazar günü Dikmen Âşık Mahsuni Şerif parkında yaklaşık 500 kişinin katıldığı 2 Temmuz Sivas şehitlerini anma etkinliği düzenledi.

Anma etkinliği 2 Temmuz şehitlerinin isimlerinin okunduğu saygı duruşu ve fotoğraflarının sahneye taşınmasıyla başladı. Etkinliğe AKA-DER Dikmen Şube bağlama kursiyerlerinin enstrümantal bağlama dinletisi  ile devam edildi. Sonrasında  sanatçı Serdar Çakmak sahne aldı. Sivrialan Köy Derneği Enel Hak Semah Ekibi tarafından dönülen semah ilgiyle izlendi. Sonrasında Uğur Tezcan türküleriyle anma etkinliğine destek oldu. Sahneden,  etkinliğe katılan Pir Sultan Ankara Şube Başkanı ve şehit aileleri de selamlandı.

AKA-DER adına yapılan konuşmada tüm ezilen halkların kimliğine kültürüne sahip çıkması gerektiği ve birlikte mücadelenin zorunluluğundan bahsedildi. Devletin yeni katliam hazırlıklarına karşı örgütlenmeye ekmek kadar su kadar ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapılırken, Sivas katliamını ve diğer tüm katliamların hesabını sormak için, 2 Temmuz’da Ankara Kolej meydanındaki mitinge çağrı yapıldı.

Etkinlik “Sivas’ın ışığı sönmeyecek, Sivas’ı unutma unutturma” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları ile sona erdirildi.

Mamak

Mamak’ta 2 Temmuz Sivas şehitlerini anma kapsamında 4 ayrı mahallede etkinlik düzenledik. 23 Haziran’da Akşemsettin’de başlayarak Şirintepe ve Tekmezar’da devam eden etkinlikler, 1 Temmuz’da Tuzluçayır meydanında Dertli Divani’nin ve şehit ailesi Zeynep Karababa’nın da katılımıyla sona erdi. Tuzluçayır etkinliği öncesinde Tekmezar’dan yol trafiğe kapatılarak meydana yürüyüş düzenlendi. İlk 3 etkinliği Halkevi ve Imat-der ile,  Tuzluçayır’dakini ise ADAD, Halkevi ve BDSP ile düzenledik. Duyurusunu günler önceden afiş ve mahallelerde bildiri dağıtımı şeklinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde alanda da Gerçeğe Hü satışı yapıldı.

Sivas şehitleri ve tüm devrimci şehitlerimizin için saygı duruşuyla başlayan etkinliklerimiz, tarihimizde bizlere yaşattıkları katliamları hatırlatarak ve unutmadık sloganıyla devam etti. Katliam odağından çıkmak için örgütlenme çağrısının ve sloganının sık sık yapıldığı etkinlikler deyişler ve semah ile sona erdi. Tuzluçayır’daki etkinlikte ise AKA-DER Hasret Semah Ekibi semah döndü.

2 Temmuz çalışmaları sonucunda da aldığımız kararla, etkinliklerden elde ettiğimiz iletişim numaralarından ve birebir tanıştığımız dostlar ile 2 Ağustos’ta Hacı Bektaş Gezisi örgütlüyoruz.

Sivas Şehitleri Ölümsüzdür!

Sivas’ın Işığı Hiç Sönmeyecek!

2 Temmuz Ankara Miting

2 Temmuz 2015’te Sivas katliamının 22. yıldönümünde Ankara Kolej Meydanında anma mitingi düzenlendi. Devrimci kurumlar, demokratik kitle örgütleri, siyasi partilerin katıldığı miting saat 17.00’da Toros Sokak’tan binlerce kişinin yürüyüşüyle başladı. AKA-DER olarak “Emperyalizm ve çeteleri yenilecek halkların ortak mücadelesi kazanacak” pankartıyla mitinge katıldık.  Dövizlerimiz ve ve ajitasyonlar ile Madımak Oteli Utanç Müzesi olsun, Diyanet İşleri kaldırılsın, zorunlu din dersleri kaldırılsın, Pir Sultan Kültür Etkinlikleri Sivas’a taşınsın taleplerimizi dile getirdik.

Miting Sivas’ta katledilen 35 can, Gezi Direnişi ve devrim şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından tertip komitesi adına basın açıklaması okundu.

Dağıttığımız dövizler ve bildirilerimizde Dersim’in, Sivas’ın, Maraş’ın, Çorum’un hesabını sormak, katliamlar odağından çıkmak ve geleceğe umutla bakabilmek için şimdi örgütlenme zamanı olduğu ve Kürt halkının kazanımlarından ders çıkartarak halklar arasındaki dayanışma ve birlikteliği güçlendirmemiz gerektiği vurgusu yaptık.