Ankara’da 1 Mayıs şenliği

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Taksim çağrısı yapıldı.

Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Çarşamba günü düzenlenen 1 Mayıs Şenliği; hazırlık aşmasından başlamak üzere, gerek şenlik alanında açılan stantlar, gerekse hazırlanan program ile halkların ortak mücadelesini ve kadınların örgütlü mücadelesini merkezine alan coşkulu bir etkinlik oldu.

 

Mücadeleyi büyütenler oradaydı

Şenlik öncesi, alanda ezilenlerin mücadelesinin birliğini anlatır biçimde çeşitli kurumların standlar açıldı. Medyanın Karanlığına Karşı Direnişi Büyütmek için toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışan direnisteyiz.org (yeni adıyla direnisteyiz. net) “Sansür ve yasa(k)lara karşı direnisteyiz”, “Sansür, Yasak, Fişleme. Sor Bunların Hesabını!

1 Mayıs’taTaksim’e” “Sansürsüz İnternet, Özgür yaşam için 1 Mayıs’ta Taksim’e” görseller ile şenlik alanındaydı.

Venezuela Dayanışma Komitesi de, alana Venezuela’nın mücadele ruhunu taşıdı. Açılan stantta, Bolivarcı Devrim’i boğmak isteyen ve Latin Amerika topraklarının paylaşımını hesaplayan emperyalist güçlerin başta Venezuela olmak üzere tüm Latin Amerika halklarına karşı yarattığı

tehdit teşhir edildi. Dünya çapında “Venezuela Tehdit Değil, Umuttur” sloganıyla ve Obama’nın Kararnameyi Geri Çekmesi talebiyle başlatılan imza kampanyası yoğun ilgi gördü.

AKA-DER standında Anadolu Kızılbaş Alevilerinin yayını olan Gerçeğe-Hü süreli yayının yanı sıra; kaldıraç standında “Özgür Bir Dünya İçin Kaldıraç” dergisi satışları yapıldı. Kaldıraç Yayınevinden çıkan kitapların tanıtımının da

yapıldığı stantta, şenliğe katılanlarla gündeme ilişkin sohbet edildi. 1 Mayıs’ta Ankara’dan Taksim’e gitmek üzere otobüs kaldıracak olan kurumlar, şenlik boyunca da kayıt aldı.

Seçim çalışmalarına da devam eden kurumlar, şenlik alanında “Halkların Ortak Mücadelesi için Oylar HDP’ye” şiarıyla seçim standı açtı. “Taraf Ol, Mücadeleyi Büyüt, HDP’ye Oy Ver” başlığı

ile hazırlanan bildiri gelenler ulaştırılırken, Seçim gönüllüleri ve müşahitlik formları dolduruldu.

“Onurun, Ekmeğin, Geleceğin İçin 1 Mayıs Alanına!” başlığıyla 128. sayısını çıkartan İşçi Gazetesi de, gazete satışı yaparak halka ulaştırıldı. Özgür Lise ve Kaldıraç okurlarının da stand açtığı alanda lise ve üniversitelerde yaşananlar, örgütlenme çalışmaları ve etkinlikler de gelen misafirler ile paylaşıldı.

Saat 19.30 sularında Selamlama ile başlayan programda, Devrim Şehitleri için saygı duruşu yapıldı. 1 Mayıs’ın tarihi ile Anadolu’da 1 Mayıs direnişi ve katliamları ile ilgili bilgiler verilerek, 1 Mayıs Taksim çağrısı yapıldı. Hazırlanan Sinevizyon gösterimi kan emici sistemi deşifre ederken, izleyenleri geçtiğimiz yıllarda yaşanan direniş ve mücadelelere götürdü.

“Tek başına Mırıldanma Birlikte Söyleyelim” sloganıyla 2014 Ekim ayında kurulan Rosa Kadın Korosu sahneye çıktı. Kadınların kapitalist sistem içersinde ezilmişliğine, çifte sömürüsüne karşı bir kadın dayanışması, bir kadın örgütlenmesi olarak kurulan ve kurulduğu güden bu yana şarkılarını kadın mücadelesini büyütmek, kadınların özgürlük savaşındaki sesini daha gür haykırmak için söyleyen Rosa Kadın Korosu; salonun takdirini topladı.

HDP’li Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri,

Kaos GK, Uçan Süpürge ve Yeni Demokrat Kadın dayanışma mesajları ile hem 1 Mayıs’a hem de Rosa kadın Korosu’na selam gönderdi.

Soma katliamının tanığı olan maden işçisi Erkan Uz, Soma’da yaşatılan vahşeti katılımcılar ile paylaşırken; “13 Mayıs öncesinde de ölüyorduk; bi- rer, ikişer ölüyorduk… Örgütlü olduğumuz takdirde bir şeylerin önüne geçebilir ve dur diyebiliriz” dedi. Uz, salonda bulunan herkesi 13 Nisan’da Soma Da- vası’na destek vermeye; 1 Mayıs’ta tüm işçi sınıfını 1 Mayıs alanına, Taksim’e çağırdı.

“Kapitalizm’de her şey metadır. Alınıp satıla- mayan kara dönüştürülemeyen hiç bir şeyin değeri yoktur. Kapitalim gölgesini satamadığı ağaçları kes- meye, rant hırsıyla hem insanı hem doğayı vahşice yok etmeye devam ediyor…”

Kazım Koyuncu ve Metin Lokumcu

anıldıktan sonra; Heslere karşı vadilerini, derelerini savunan Karadeniz halkının şarkıları ile Ayşenur Kolivar sahne aldı. Şenliğe katılanlar horonlarla Kolivar’a eşlik etti. Kolivar’ın ardından Halkların Demokratik Partisi Ankara Eş Başkanı Lokman Ergün, bir konuşma yaparak geceyi düzenleyen Kaldıraç, AKA-DER, İşçi Gazetesi ve Özgür Lise’ye teşekkürlerini sundu. Ergün; “İşimiz, bu köhnemiş sistemin bu emperyalizmin Türkiye’deki taşeronlarının, ayakkabı kutularında emeğimizi çalanların, Berkinlerimizi, Nihatlarımızı sokaklarda katledenlerin 7 Haziran da sandığa gömmek, Ankara’nın bağrına diktikleri kaçak sarayı başlarına yıkmak olacaktır” şeklinde konuştu. Kaldıraç, Aka- Der ve İşçi Gazetesi adına konuşa Süleyman Boyraz ise örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaparak, 1 Mayıs’ta Taksim çağrısı yaptı. Gezi şehitlerimizin isimlerini tek tek sayan Boyraz “Bunların hesabını hep birlikte soracağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından şenlik, Grup Abdal ve Bajar’ın şarkıları eşliğinde devam ederken, misafirler halaylarla şarkılara eşlik etti. Şenlikte sahne alan tüm ekipler ve katılımcıların 1 Mayıs Marşı’nı söylemesinden sonra, etkinlik sona erdi.