Ankara katliamının 7. ayı: Katiller cezalandırılsın!

İstanbul anması
10 Ekim Ankara katliamının 7. ayında İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri Kadıköy İskele’de bir araya geldi.
Katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okunup “Yaşıyor” denildikten sonra basın açıklamasına geçildi. Emek ve Demokrasi Güçleri açıklamasında 7 aydır katliamın üzerinin örtülmeye çalışıldığını belirterek, “Ne yaparlarsa yapsınlar, emek ve demokrasi güçleri bu davanın peşini bırakmayacak” dedi.
‘Bu dosyayı saklayanlar bu katliamdan sorumludur’
Açıklama “Katliam günü gelen istihbarat bilgilerinde Ankara Katliamı’nı yapan bombacıların adları dahi varken katliamın ardından neden günlerce IŞİD gizlenerek ‘kokteyl terör örgütü’ manipülasyonuna sığınıldı?
Her şey Ankara’nın göbeğinde göz göre göre yaşanırken Ankara Katliamı dosyası üzerindeki gizlilik kararı hâlâ neden kaldırılmadı? Katliamın üzerinden geçen 7 ay boyunca bu soruları yanıtlamak yerine bu soruları soran gazetecilere soruşturma açarak gizlemeye ve korumaya çalışanlar aynı zamanda bu katliamın sorumlularıdır.” şeklinde devam etti.
Emek ve demokrasi güçlerinin barış talebini ısrarla savuncakları belirtildikten sonra anma sloganlar eşliğinde sona erdi.
Aynı yerde, yaşamını yitirenler anıldı
10 Ekim Ankara Katliamı’nın 7. ayında 10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği’nin çağrısıyla Ankara Tren Garı’nda buluşuldu. Polislerin anma etkinliğindeki yoğunluğu dikkat çekerken, anmayı gerçekleştirenler güvenlik önlemlerini her ay olduğu gibi bu ay da kendileri aldı.
Patlamanın yaşandığı saat olan 10.04’te saygı duruşu yapıldıktan sonra, 10 Ekim Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun; “Her ay olduğu gibi bu ayda buradayız ve burada olmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.” Dedi.
 Suruç Aileleri dayanışma için alanda
Suruç Katliamında yaşamını yitiren gençlerin aileleri tarafından oluşturulan inisiyatif adına konuşan Mesut Çekil de, Suruç ve Ankara katliamlarının devletin tutumları açısından birbirine benzediğini, her iki olayda da dava dosyalarında gizlilik kararı olduğunu hatırlattı. Çekil, ayrıca yine her iki olayda da devletin ve güvenlik güçlerinin yaklaşımlarının aynı olduğunu, egemenlerin Suruç ve Ankara’daki barış sesinden korktukları için bu katliamı gerçekleştirdiğini söyledi. Çekil, “Hangi yerimizden vurdularsa orayı güçlü tutmalıyız. Her ay biz de burada olacağız” dedi.
Konuşmaların ardından Barış, Emek ve Demokrasi Anıtı’nın önüne karanfiller bırakıldı. Anma bittikten sonra ise aileler kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmak için Ankara Adliyesi’ne geçti.
Ankara’da yitirdiklerimiz İzmir’de anıldı
İzmir emniyeti ve valiliği tarafından Ankara katliamının 7. ayında Seferihisar’da yapılacak olan fidan dikme etkinliğinin keyfi olarak yasaklanması üzerine; Halkevleri üyeleri ve  Kaldıraç okurları  yasaklara karşı Ankara’da yitirdiklerimiz için bir anma gerçekleştirdi.
Alsancak Gündoğdu meydanında gerçekleşen anmada Ankara’da ölümsüzleşenlerin isimlerinin tek tek yazıldığı pankart ve “Ankara’nın Katili Tekelci Polis Devleti”,”Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz Ankara’nın Hesabı Sorulacak”,”Tarihleri İnkar, Tarihleri Katliam” yazılı dövizler açıldı.
Saygı duruşunun ardından başlayan anma programında Ankara’da yitirdiklerimizin isimleri tek tek okunarak “Yaşıyor! “ dendi. Sık sık “Onlara Sözümüz Barış Olacak”, “10 Ekim Anması Engellenemez”, “Ankara’yı Unutma Unutturma” sloganlarının atıldığı anmada yapılan ajitasyonlar ve konuşmalarda ne yasaklara ne de katliamlara sessiz kalınmayacağı vurgulandı.
Programın devamında Praksis şarkılarını Ankara şehitleri için söyledi. Yapılan basın açıklamasının ardından anma bitiminde yitirdiklerimizin anısına dilek fenerleri uçuruldu.
Antalya ve Mersin anması
Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri hayatını kaybedenler için anma etkinliği yaptı. Mersin’de de Emek ve Demokrasi Platformu eylem yaparak 10 Ekim katliamının emek, demokrasi ve barış mücadelesinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi
10 Ekim Ankara katliamının 7. ayında Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Eğitim-Sen binasında anma etkinliği yaptı.
Şafak Pavey’in “Geride Kalanlar” belgeselinin gösterildiği anma etkinliği, yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Etkinlikte yapılan konuşmada “Barışın kardeşliğin sesini yükseltmek isteyen bizleri bilinçli bir şekilde katlettiler. AKP ve saray rejimi bugün de aynı yöntemi sürdürüyor. AKP ve saray rejimi ülkemizi bir tek adam diktasına doğru koşar adım sürüklüyor. Başkanlık uğruna içeride ve dışarıda savaş konseptiyle halklar birbirine düşman edilmek isteniyor. Faşizan uygulamalarla baskı her geçen gün arttırılıyor” ifadelerine yer verildi.
Etkinlik Eğitim-Sen Müzik Topluluğu’nun şarkılarıyla sonlandı.
‘Yoldaşlarımıza vereceğimiz söz katliamı gerçekleştirenleri açığa çıkarıp hesap sormak olacaktır’
Mersin’de de emek ve demokrasi platformu Forum Havuz Başında Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler için basın açıklaması yaptı.
Bozkurt, AKP iktidarının izlediği ırkçı, ayrımcı, tekçi, mezhepçi politikaların başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’da da sorunların derinleşmesine, halklar arasında çatışmalı ortamların sürekli kendisini yeniden üretmesine neden olduğunu vurguladı.