Ankara katliamının 2. ayında: “Ölüm politikalarına karşı barış mücadelesini sürdüreceğiz”

Ankara Katliamı’nın üzerinden iki ay geçti. Katliamın ikinci ayında İstanbul, Ankara, İzmir, Ko­caeli, Antalya, Samsun ve Mersin’de sokağa çıkan binlerce kişi katliamda yitirilenleri andı, katillerden hesap sordu. Katliamı ve yitirilen 100 arkadaşlarını unutmayacaklarını ilan eden binlerce kişi her ay sokağa çıkmaya devam edeceklerini ilan etti.

İSTANBUL

Ankara katliamının ikinci ayı nedeniyle yaşamı­nı yitirenler İstanbul Kadıköy’de anıldı.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu tarafından Ankara katliamının 2. ayında Kadıköy’de düzenlenen yürüyüşte Boğa heykeli önünde biraraya gelen kitle, buradan Süreyya Operası’na yürüdü. “Ankara katliamını unutmadık, unutturmayacağız. Katili tanıyoruz. Katliamların hesabını soracağız” pankartının açıldığı yürüyüşte, Aziz Güler’in fotoğ­rafı, siyah bayraklar ve “Hırsız katil AKP”, “Nu­saybin”, “Bijî biratiya gelan” yazılı dövizler taşındı. Yürüyüş boyunca “Hırsız katil Erdoğan”, “Saray savaş halklar barış istiyor” ve “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları atan kitle, yürüyüşün ardından yaşamını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

“Canlarıyla Bedel Ödeyen Barış Şehitlerinin Mücadelesi Sürdürülecek”

Saygı duruşunun ardından konuşma yapan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Ankara’da insanlık ve barış mücadelesi verenlerin katledildiğini belirterek, “Elimizde barış için tarihi bir fırsat vardı. Kerbela gibi Ankara’nın yollarını tuttuk. Ama katlet­tiler. Unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. Kaya, canlarıyla bedel ödeyen barış şehitlerinin mücade­lelerinin sürdürüleceğini ifade ederek, Dolmabahçe Mutabakatı’nın tekrar hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Kaya ayrıca, “Bizleri öldüremeyeceksi­niz ey saray erkanları! Dolmabahçe Mutabakatı’na çok daha eşit ve onurlu bir şekilde oturmak zorunda kalacaksınız” diye konuştu.

“Katliamlar AKP – IŞİD Ortaklığı Sonucu Yaşanmıştır”

Kaya’nın konuşmasının ardından İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına basın açıklama­sını okuyan Ekim Çiftçi, Ankara Katliamı’nın faille­rinin aynı zamanda Roboski, Suruç ve Diyarbakır’ın da failleri olduğunu belirterek katliamların AKP – IŞİD ortaklığı sonucu yaşandığının altını çizdi.

Katliamların Ankara’da son bulmadığını belir­terek Kürdistan’da yaşanan savaşa da dikkat çeken Çiftçi şöyle devam etti:

“Katliamlar Ankara’da son bulmadı. Aylardır, Kürdistan’da birçok kentte sokağa çıkma yasağı var. İktidar Kürt halkının en meşru demokratik haklarını ve öz yönetime dair taleplerine katliamlarla cevap veriyor. Lice, Silvan, Yüksekova, Sur, Nusaybin, Derik ve daha birçok yerde katliamlar derinleştirildi, derinleştirilmeye devam ediyor”

AKP’nin Türkiye’deki demokratik muhalefeti sindirmeye çalıştığını kaydeden Çifti son olarak, ölüm politikalarına karşı barış için mücadelenin sürdürüleceğini ifade etti.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Forum AVM Havuzbaşı’nda bir araya gelenler “Savaşa inat barış hemen şimdi” dedi. Emek ve demokrasi güçleri adına basın açıklamasını okuyan Kenan Hazar, “Katledilenler hep, emekten, eşitlikten, adaletten, barıştan yana olanlar… Faşizm, hükümranlığını korku, yıldırma, sindirme ve baskılar üzerinde inşa eder. Bizler dün olduğu gibi bugün de saflarımızı sıklaştırarak asla ve asla faşizme geçit vermeyeceğiz. Korkmayacağız, yılmayacağız, unut­mayacağız ve asla affetmeyeceğiz” dedi.

İZMİR

İzmir’de emek ve demokrasi güçlerinin çağrı­sıyla Alsancak Garı önünde yapılan anmaya binlerce kişi katıldı. “Katillerden hesap sormak için sokakta­yız” diyenler katliamda yaşamını yitirenlerin anısına Yenikapı Tiyatrosu bir oyun gerçekleştirdi.