Ankara katliamında şehit düşenler 6. ayında İstanbul’da anıldı

Ankara katliamının üzerinden 6 ay geçmesine rağmen dosyadaki gizlilik kararı devam ediyor ve davanın hangi aşamada olduğuna dair bilgilendirme yapılmıyor.

Kadıköy İskele Meydanı’nda Emek ve Demokrasi Koordinasyon’nun çağrısıyla toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Erhan Yunus Demir, “Türkiye’yi eli kanlı örgütlerin yetiştirme kampı haline getirenlerin, tırlarla silah taşıyanların sorumluluğu yokmuş gibi MİT tırlarını haber yapan gazetecileri, barış isteyen akademisyenleri, katliamları protesto eden öğrencileri yargılıyorlar” dedi.

Kürt kentlerindeki operasyonlara da dikkat çeken Demir: “Barış diyen herkes bir torbaya doldurularak vatan haini ilan ediliyor! Bu ülkede barış isteyenler yargılanıyor ama katiller, çocuk istismarcıları korunuyor. Yaşanan katliamların hesabını veremeyeceklerse niye iktidarlar? Katliamları mı yönetecekler? Bizler Türkiye’nin bir halklar hapishanesine, bir sömürü cennetine dönüşmesine izin vermeyeceğiz! Bu nedenle burada bir kez daha bu katliamların hesabını soracağımızı, takipçisi olacağımızı haykırıyoruz!” dedi.

 

Ölümsüzleşenler Sergisi

Ayın 9’unda; 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde bir panel düzenledi. “10 Ekim portreler / ölümsüzleşenler” sergisinin de açılışı yapılırken, etkinliğe şehitlerin aileleri de katıldı. Kapı girişine siyah güvercinler üzerinde 10 Ekim’de yaşamını yitirenlerin isimleri asıldı.

Panel 10 Ekim’de yaralananlardan Can Ateş’in açılış konuşmasını yapmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun konuştu.

Coşgun’un ardından söz alan KESK Eş Başkanı Şaziye Köse, TTB Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Deniz Erdoğdu ve TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı da  emek, barış ve demokrasi için her zaman mücadele edeceklerini belirtti. Konuşmaların ardından gelen destek videolarının gösterimi yapıldı. Hukuki süreç hakkında bilgi verildi.

Panelin ikinci kısmında ‘Medyadaki karartma operasyonları’ başlığı altında İrfan Aktan ve Birgün Gazetesi yazarı Erk Acarer konuştu. Yapılan konuşmaların ardından salonda bulanan aileler söz alarak 10 Nisan’da yine Tren Garı’nda olacaklarını söylediler.

Direnisteyiz.org