Ankara katliamı unutulmayacak!

10 Ekim 2016 Ankara’da Barış Mitingi’ne yapılan canlı bombalı saldırının üzerinden 8 ay geçti. Katliamda hayatını kaybeden yoldaşlarımız anıldı:

İstanbul

İstanbul Kadıköy’de İskele Meydanı’nda gerçekleşen eylemde, soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararının derhâl kaldırılması talebini dile getirildi.

“10 Ekim Ankara Katliamı’nın üstünün örtülmesine müsaade etmeyeceğiz.” denildi.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağırısı yapılan eylemde: “Ankara Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız. Katili Tanıyoruz, Katliamların Hesabını Soracağız” pankartı açılarak, katliamda yaşamını yitiren yoldaşlarımızın fotoğrafları taşındı.

Yapılan açıklamada, dosyadaki gizlilik kararının kaldırılması talepleri öne çıkarken; katillerin, sorumluların kimler olduğunun bilindiğinin de altı çizildi. Yoldaşlarımızın isimleri tek tek okunurken hep bir ağızdan “yaşıyor” sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından söz alan KESK dönem sözcüsü Fadime Çolak: “Biz artık savaş istemiyoruz. Biz, barış için Ankara’ya gittiğimizde içimizde bombalar patlattılar.” diyerek şehitleri anmanın barış mücadelesini sürdürmekle mümkün olacağını hatırlattı.

Açıklama ve konuşmaların ardından “Ankara’yı Unutma Unutturma” , “Ankara’nın Hesabı Sorulacak”, “Suruç’un Hesabı Sorulacak” sloganları ile eylem sonlandırıldı.

Ankara

10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği’nin çağrısıyla Ankara Tren Garı’nda buluşuldu. Anmaya gelenler arasında patlamada yaralananlar ve aileleri ile birlikte 10 Ekim Derneği Temsilcileri, HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP milletvekili Veli Ağbaba, devrimci kurum ve partiler ile sendika ve oda başkanları da katıldı.

Anma saat 10.04’te saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından patlamada yaralananlar ve milletvekilleri konuşma yaptı. 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. 10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği adına yapılan konuşmanın ardından, dava sürecini takip eden avukatlardan İlke Işık, sürece ilişkin bilgi verdi.

Anma bittikten sonra ailelerle birlikte 10 Ekim Derneği’ne geçildi.

İzmir

Ankara katliamının 8. ay dönümünde katledilen yoldaşlarımızı anmak, kirli savaşa, katliamlara boyun eğmeyeceğiz demek için sokaktaydık. Kıbrıs Şehitleri caddesinde gerçekleştirilen anmaya ölümsüzleşenler için saygı duruşuyla başlandı. Ayşe Deniz yoldaşımızın annesi de anmaya katıldı. Yapılan basın açıklamasında sorumlulukları gerekçesiyle Ahmet Davutoğlu ve bakanlar hakkında açılmak istenen davaların reddedilmesi protesto edildi. Konuşmaların ardından anma eylemi sonlandırıldı.

Kaynak: Direnişteyiz’den yararlanılmıştır.