Ankara Demokratik Aleviler Derneği kutsal değerlere saldırıları kınadı

Ankara Demokratik Aleviler Derneği, AK Parti’nin devreye koyduğu savaş konsepti çerçevesinde ibadethane ve mezarlıklara yapılan saldırıları kınadı. Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen dernek üyeleri, “Çağın Yezidlerine karşı Hüseyinleşelim”, “Ankara’dan Dersim’e Barış’a ikrar veriyor” pankartları ile Varto’da askerlerce yıkılan cemevinin fotoğrafları taşındı.

Ardından açıklama yapan Ankara Demokratik Aleviler Derneği Eşbaşbakanı Şengül Çelik, insanlık onuruyla oynamak kadar kutsal ziyaret ve ibadet yerlerine saldırmanın da o denli düşkünlük olduğunu söyledi. Çelik, “Zira bizim itikatimiz de toprağa sırlanan bedenler gibi o kabirlerin taşları da anlamlıdır. Kızılbaş Alevi İtikatine göre, hakta, şeytanda insandadır. Kişi vicdanıyla hareket edince, hak olur. Nefsine köle olunca Yezidleşir” dedi. Çelik, Dersim’den Varto’ya, Cizre’den Beytüşşebap’a yapılan zulme, uygulanan savaş politikasına karşı barışta ısrar ettiklerini dile getirdi.

Çelik’in ardından konuşan Kurd Der Başkanı Mustafa Kahraman ise Kürt halkının kutsal değerlerine yapılan saldırıları kınayarak, yarın başlayacak olan yeni eğitim öğretim yılına ilişkin anadilde eğitim talebiyle yapılacak boykota katılım çağrısı yaptı. Kahraman, “Kürtler Türk okullarını boykot etsin. Kürtler üzerinde bu kadar imha politikaları gerçekleşirken Kürtler çocukların okullara göndermesin” dedi.