Anadolu’dan yükselen ses: Venezuela umuttur!

Saat 18:00’da Tünel’de buluşulduktan sonra Galatasaray Lisesi önüne kadar “Venezuela Tehdit Değil, Umuttur” pankartı arkasında yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşte “Yankee Go Home”, “Ya Sosyalizm Ya Ölüm”, “Obama Venezuela’dan Elini Çek” gibi dövizler taşınırken; ”Komutan Chavez yaşıyor, Mücadele sürüyor”, “Bolivarcı devrim kazanacak”, “Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak” sloganları sıkça atıldı. Eyleme Kaldıraç ve Aka-Der’in yanısıra, Temel Demirer ve Sibel Özbudun da katılırken; Venezuela İstanbul Başkonsolosu Tatiana Locia Zapate Bracho da destek için basın açıklamasının yapılacağı alanda bulundu.

Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında; saldırıların uluslararası olduğu buna karşı mücadelenin de enternasyonalist bir mücadele olduğuna değinilirken Simon Bolivar’ın yaktığı özgürlük meşalesini Komutan Chavez’in taşıdığı ve bizlere umut veren Bolivarcı Venezuela’yı inşa ettiği belirtildi.

Açıklamada ABD’nin dünyanın her köşesini arka bahçesi gibi dizayn etmeye çalışmasından ve buna karşı topyekün bir mücadele hattının örülmesi gerektiğinden bahsedilirken, Sovyet yenilgisi sonrası tarihin sonu geldi diye sevinen kapitalist-emperyalist sistem egemenleri ve uşaklarının tüm hayalini yerle bir eden Bolivarcı Venezuela’yı ABD’nin boğma çabalarından, suikast girişimlerinden, iç savaş çığırtkanlıklarından bahsedildi.

Venezuela’nın şimdiye kadarki tüm saldırılara saldırı ile karşılık verip sosyalizmin inşasını her saldırıda daha da hızlandırdığı belirtilirken, Venezuela halkının mücadeleyi daha ileriye taşıyacağına olan inancın tam olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca ABD’nin yapmış olduğu kanun hükmünde kararnameyle ulusların kaderini tayin hakkını tanımadığı da belirtilirken kararnameyi geri çekmesi konusunda uyarı yapıldı.

Açıklama sonunda, Venezuela Dayanışma Komitesi tarafından Venezuela’nın direnişi selamlanırken mücadelenin uzun soluklu olacağı bilgisi verildi ve