Anadolu’da 1 Mayıs…

Nevşehir

Eğitim sen ve Eğitim iş öncülüğünde yüzlerce kişinin katılımıyla borsa kavşağından başlayan yürüyüş Telekom Meydanına kadar sürdü.

Havanın yağmurlu olmasının yanı sıra polisin çok yoğun güvenlik önlemi aldığı dikkat çekti.

Telekom Meydanın da yapılan konuşmaların arkasından etkinlik son buldu.

Kayseri

Kayseride 1 Mayıs kutlaması renkli ve coşkulu bir hava içerisinde gerçekleştirildi. 7 ayrı noktadan toplanan kitleler Mimar Sinan Parkı’nda buluştu.

Kitle yaklaşık 3000 kişiydi. Kutlama davul zurna ve halay eşliğinde sona erdi. Aynı zamanda Soma maden faciası unutulmadı, görselliğiyle dile getirildi.

Ankara

Onbinlerce İşçi ve emekçi 1 Mayıs’ı kutlamak için sabah saatlerinde Ankara Garı önünde buluştu.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TÜRK-İŞ gibi emek ve meslek örgütlerinin yanı sıra, HDP, ÖDP, EMEP gibi siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, kadın kurumları da 1 Mayıs kutlamasında yerini

aldı. DİSK’in öncülüğünde yapılan ve TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların da katıldığı eylemde taleplerini haykırmak için bir araya gelen 10 binlerce kişi Sıhhıye’ye doğru yürüyüşe geçti.

Renkli görüntülerin oluştuğu yürüyüş kortejinde kadın kurumları da talepleriyle yer aldı, Ankara’da bulunan bütün üniversitelerin öğrencileri de

ayrı ayrı kortejler oluşturarak yürüyüşe katıldı. Güvencesizlik, taşeronluk, iş cinayetleri, işsizlik ve hükümet politikalarına tepkinin hakim olduğu eylemde, Soma’daki faciayı yeniden hatırlatmak amacıyla Soma’dan temsili bir heyet de yürüyüşte

yer aldı. Yine daha önce Elmadağ Barut fabrikasında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden işçilerin arkadaşları ve yakınları da hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve talepleriyle eylemde yer aldı.

Ayrıca pankart, döviz ve sloganlara yansıyan en temel taleplerden biri de Taksim’e selam göndermek oldu. 7 Haziran seçimlerine de göndermede bulunulan eylemde, elinde seçim sandığı tutan kişilerin iple bağlanarak iplerin işçiler tarafından tutulmasıyla, “ipler bizim elimizde” mesajı verildi. Kadın cinayetlerine tepki gösterilen eylemde, aynı zamanda sağlık ve eğitim iş kolundaki emekçilerle taleplerinin yanı sıra, parasız bilimsel, anadilde eğitim ve sağlık hizmeti talebinde bulundu.

 

Yürüyüşte dikkat çeken bir diğer husus ise

ekonomik bunalıma giden Türkiye’de artan işsizliğin alana yansıması oldu. İşsiz kalan inşaat işçileri

ile OSTİM’de işten atılan işçiler “iş” talebiyle yürüyüşte yer aldı.

Yine yürüyüşte dikkat çeken bir diğer önemli ayrıntı da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gösterilen tepki oldu. “Diktatörlük istemiyoruz” gibi döviz, pankartların yoğunluğu gözden kaçmazken bu yönde sık sık sloganlar atılıyor. Erdoğan’la birlikte Ankaralı emekçilerin hedefindeki bir diğer isim de

uygulamaları nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek oldu.

Sıhhıye’de yapılacak olan miting öncesinde Ankara Emniyeti Kızılay dahil çok geniş bir alanı binlerce polisle ablukaya aldı. Sıhhıye’den Kızılay’a doğru bütün ara ve ana yollar polis panzerleri ve zırhlı araçlarla kapatıldı. Ayrıca Sıhhıye ve civarında bulunan bütün cafeler de sivil polislerle dolduruldu. Olağanüstü tedbirlerin alındığı eylemde, işçilerin gözü kulağı da Taksim kutlamasındaydı.

Bu arada eylemi takip eden basın emekçileri de TGS önlükleriyle haber takibi yaptı.

Niğde

Niğde’de kent merkezinde yapılan 1 Mayıs kutlamasına polis saldırdı.

Açıklamanın sona ermesine kısa bir süre kala polis, HDP’lilere saldırdı. Saldırı sırasında etrafta faşistlerin toplanması dikkat çekti.

Polis, HDP İl Eş Başkanı ile il yöneticilerinin de aralarında olduğu 36 kişiyi gözaltına aldı.

Sağlık kontrolü için hastaneye götürülen HDP’liler, daha sonra Sungurbey Polis Merkezi’ne götürülecek.

Trabzon

Trabzon’da KESK ve Türk-İş’in çağrısıyla yapılan 1 Mayıs Mitingi, coşkulu geçti. Sosyal medya üzerinden örgütlenen ve yürüyüş sırasında HDP kortejinin önünü kesen faşistler kitlenin çabaları sonucu geri püskürtüldü. Miting esnasında konuşmalar yapılırken kenarda bekleyerek kitleye sözlü tacizde bulunan faşistler saldırılarına karşılık bulamadı. Miting coşkusunu kaybetmeden devam etti, konuşmaların ardından sonlandırıldı.

Tokat

Tokat’ta sendikalar, HDP ve BHH’nin düzenlediği 1 Mayıs kutlamaları coşkuyla gerçekleştirildikten sonra faşist bir grup HDP’ye saldırdı. 1 kişi yaralandı.

İzmir

İzmir’de 1 Mayıs Tertip komitesinin çağrısıyla Gündoğdu Meydanı’nda kutlamalar gerçekleştirildi. Konak, Basmane ve Fuar Montrö kapısından gerçekleştirilen yürüyüş kolları Gündoğdu Meydanı’nda birleşti. Meydana girişte arama noktası kuran polisler, HDP’nin üst aramasına izin vermemesi üzerine kitleye biber gazı ve coplarla saldırdı. Polis saldırısı sırasında bir kadın yüzünden yaralanırken, ufak çapta yaralananlar da oldu. Kitle, direnişi sonucunda arama yapılmadan alana girmeyi başardı Saldırı sonrasında alana giren HDP’lilerle birlikte kutlama Enternasyonel marşıyla başladı.

Kürsüden yapılan konuşmalarda sık sık Taksim 1 Mayıs’ına selam gönderilirken Soma katliamının yıldönümünde yapılacak olan 16 Mayıs’taki DİSK mitingine çağrı yapıldı. Katılımın geçen yıllara göre düşük olması dikkat çekti. Kutlama müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Bursa

Bursa’da polis ablukası altında 1 Mayıs kut- landı. Her yıl Heykel’de yapılan buluşmalara izin vermediğini söyleyen valiliğin yasağına rağmen birçok kurum sabah saatlerinde Heykel’de buluşarak 1 Mayıs kutlamalarına başladı. Kutlamanın yapılaca- ğı meydana giriş sırasında arama noktasında üstlerini aratmayacaklarını söyleyerek alana giren Halkevleri üyelerinin ardından alana giren kimseye üst araması yapılmadı. Kutlamalar coşkuyla sona erdi.

Eskişehir

Eskişehir’de 1 Mayıs kutlamaları Türk-İş tarafından ikiye bölündü. DİSK,KESK,TMMOB ve Emek güçlerinin bulunduğu kitle şehrin farklı

kollarından gelip Sıhhıye Meydanı’nda buluşarak 1 Mayıs’ı kutladı. Türk-İş ise Odunpazarı’nda eylem gerçekleştirdi.

Çorum

1 Mayıs Çorum’da Abide Meydanı’nda toplanan sendikalar ve emek örgütleri tarafından kutlandı. Konuşmaların ardından, Eğitim-Sen müzik grubunun konseriyle 1 Mayıs sona erdi.

Kocaeli

1 Mayıs için Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüş İzmit Yürüyüş Yolu boyunca devam ederek Perşembe Pazarı’nda sonlandı. Perşembe Pazarı’nda yapılan kutlamada Kocaeli halkının açtığı pankartlar dikkat çekti. Yapılması planlanan tramvay yolu nedeniyle dükkanlarının kapanacağını belirten esnaflar da taleplerini dile getirdi.

 

Antakya

Suriye’de cihatçı çetelerin Alevilere yönelik saldırılarına ve katliamlarına karşı büyük bir buluşma gerçekleştiren Antakyalılar, 1 Mayıs’ta

da emperyalist savaş karşıtı sloganlarıyla sokakları doldurdu. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen 1 Mayıs mitingi için Doğuş Okulları önünde buluşularak Uğur Mumcu Meydanı’na yüründü.

Halkevleri Çocuk Korosu, Ay Işığı Şiir Grubu, Daphne Müzik Topluluğu ve Kaldırım Müzik Topluluğu sahne aldı. Miting, her dilden şarkılar ve halaylar eşliğinde son buldu.

Mersin

Mersin’de İstasyon Meydanı’nda toplanan binlerce kişi yürüyüşle Cumhuriyet Meydanı’na girdi. Coşkulu geçen1 Mayıs mitingi, Kardeş Türküler eşliğinde halayların çekilmesiyle sona erdi.

Adana

Adana’da yaklaşık 15 bin kişi Uğur Mumcu Meydanı’nda buluştu. BHH ve polis arasında yaşanan gerginlik dışında bir sorunun yaşanmadığı Adana’da 1 Mayıs kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu.

Artvin

Artvin 1 Mayıs’ına yıl içerisinde HES’lere ve maden faaliyetlerine karşı yürütülen kent ve doğa hakkı mücadelesi damgasını vurdu. Atapark önünde bir araya gelenler Artvin Meydan’ına yürüdü.

Konuşmaların ardından miting, Grup Abdal’ın türküleriyle ve horonlarla son buldu.

Samsun

Samsun’da Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş yapıldı. Kurulan kürsüde yapılan kadınların, işçilerin katledilmesine karşı daha güçlü ses çıkarılması çağrısı yapılırken, konuşmalarda Taksim direnişine de selam gönderildi.

Sinop

Sinop’ta Nükleer’e karşı direnişin sokaklara taşındığı ve 1 Mayıs coşkusuyla birleştiği Uğur Mumcu Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamaları yaklaşık 1200 kişiyle gerçekleştirildi.

Zonguldak

Zonguldak’ta 1 Mayıs mitinginde kürsü gerilimi yaşandı. Türk-İş, programın dışına çıkarak ve Tertip Komitesi’nin kararına uymayarak 12.00’da miting alanından çekildi. Bunun üzerine emek ve meslek örgütlerinin temsilcileri kürsü programını değiştirdi. Kürsüde konuşan Eğitim-Sen temsilcisi, “Türk-İş

bizlere büyük bir kazık atmıştır. Bizler 1 Mayıs’ı, emeğin gününü ona yakışır şekilde kutlayacağız” diyerek programı sürdürdü. Miting, halaylar eşliğinde son buldu.

Balıkesir

Bahçelievler Mahallesi’ndeki Çarşamba Pazarı’nda toplanan binlerce işçi Kuvayi Milliye Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutladı.

Dersim

Dersim Halk Meclisi’nin çağrısıyla Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan kitle 1977 şehitleri

anısına saygı duruşuyla programa başladı. 1 Mayıs Dersim’de halaylarla son buldu.

Malatya

KESK çağrısıyla buluşan kitle Grup Abdal’ın da sahne almasıyla coşkulu bir şekilde 1 Mayıs’ı kutladı.

Yalova

Yalova’da Cumhuriyet 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlandı. Çalınan müzikler ve söylenen şarkılarla mitinge katılanlar 1 Mayıs kutlamasına devam etti.

Kütahya

Kütahya’da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bazı siyasi partiler ve işçi sendikalarının üyeleri tarafından kutlandı.

Afyonkarahisar

Türk-İş, Kamu-Sen ve KESK çağrısıylaCumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen mitinge yaklaşık 2 bin kişi katıldı.Konuşmaların ardından miting göstericilerin müzik eşliğinde halaylar çekmesinin ardından sona erdi.

Sakarya

Kent Meydanı’na ulaşan grup meydana arandıktan sonra alındı. Polisin baskı altına aldığı meydanda şarkılar ve şiirler eşliğinde 1 Mayıs kutlandı.

Amasya

Amasya’da “Direne direne kazanacağız’, “Susma sustukça sıra sana gelecek’, “Her yer Taksim her yer direniş” gibi sloganların atıldığı kutlamalarda davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Antep

1 Mayıs İşçi Bayramı Antep’te sendika ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla istasyon meydanında düzenlenen miting ile kutlandı.