Altı Ölüm Üstü Zulüm: Soma katliamının yıldönümünde binler Soma’da haykırdı “Madenciler geliyor!”

Soma’da geçtiğimiz yıl 300’den fazla madencinin can verdiği katliamın yıldönümü dolayısıyla binlerce kişinin katılımıyla miting düzenlendi. DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un çağrısıyla Anadolu’nun dört bir yanından gelen emekçiler, işçi katliamlarının son bulması için yürüdü.

İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen toplanmanın ardından başlayan yürüyüşe KESK, DİSK, TMMOB, TTB’nin yanı sıra, aralarında Kaldıraç, AKA-DER, ESP, BHH, SYKP, EMEP, Mücadele Birliği, Kızıl Dayanışma, SDP, Halkevleri’nin de bulunduğu örgütler katıldı. Alanda en çok dikkat çeken kortej ise Zonduldak’tan gelen ve sık sık “Zonguldak Soma Omuz Omuza”, “Madenciler Geliyor” sloganları atan madenciler oldu.

Katledilen madencilerin aileleri “Adalet İstiyoruz, Hesap Soracağız” yazılı pankart arkasında yürüdü. İstasyon Meydanı’ndan Kaymakamlık ve Hükümet Konağı’na doğru gerçekleştirilen yürüyüş sırasında sık sık “Soma’nın Ateşi Sermayeyi Yakacak”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Susma Haykır Taşerona Hayır”, “Kader Değil Katliam Kaza Değil Cinayet” sloganları atıldı.

“Biz kimseye karşı durmak istemiyoruz. Ama onlar bize karşı duruyorlar”

Madenci anıtından geçerek gelen kitle, Hükümet Konağı yakınına kurulan sahne önündeki yerini aldı. Program Soma’da katledilen madenciler nezdinde işçi cinayetlerinde katledilenler için saygı duruşuyla başladı. Ardından Soma katliamında oğlunu kaybeden Elmas Kaya konuşma yaptı. Konuşmasında “Biz ne hükümete ne Başbakan’a ne de Cumhurbaşkanı’na karşı durmak istemiyoruz. Ama onlar bizim karşımızda. Neden? Neden? Biz aynı Allah’ın kulu değil miyiz?” diyen Elmas Kaya kaybettiği oğlunu anarak “Ben oğlumun da bu topluluk içinde olmasını isterdim. Bize neden bunu yaptılar. Biz can değil miyiz? Oğlum can değil miydi?” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı. Elmas Kaya’nın konuşmasının ardından Soma’da katledilen işçileri temsilen 301 siyah balon gökyüzüne bırakıldı.

“Soma halkı devleti katliamdan sonra gördü. Devleti işçiye tekme atarken gördük”

Elmas Kaya’nın ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko işçi cinayetlerini hatırlatarak, devletin hala gerekli önlemleri almadığını ve madencilere verilen vaatlerin yerine getirilmediğini söyledi. Tüm madenlerin TKİ’ye devredilmesi gerektiğini söyleyen Kani Beko, “Bizleri her gün öldüren bu sisteme lanet olsun. Bugüne kadar Soma’ya bir çivi bile çakmayan, 301 arkadaşımızı Soma’da öldürenlere lanet olsun” dedi. Beko, Enerji ve Çalışma bakanlarının yargılanmasını istedi, “Bunlar yargılanmazsa bir gün Soma halkı ve DİSK sizi yargılayacaktır” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse:  “Bu dava Türkiye işçi sınıfının davasıdır. Onun için asla peşini bırakmayacağız.” “Bunu asla başaramayacaksınız. Soluğumuz ensenizde asla kaçamayacaksınız. Sizi süpüreceğiz”.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı: “Bu alana katilleri bir kez daha lanetlemek için geldik. Bu bir sistem sorunudur. Ne zamanki bu ülkede demokrasi olur, o zaman katliamlar biter.”

TTB Genel Sekreteri Beyazıt Öztürk: “Soma’da hesabı henüz sorulmamış şeyler var. Fakat bu böyle kalmayacak. Hesap sorana dek mücadeleye devam edeceğiz”

Konuşmaların ardından Soma Maden Evi çocuk korosu sahne aldı. Çocukların seslendirdikleri şarkıların ardından miting sonlandırıldı.

Direnişteyiz.net / İzmir