Almanya’da pilotlar bir kez daha greve çıktı

Pilot sendikası ve işçileri ile Lufthansa yönetimi arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine şirket çalışanlarına 18 Mart 2015 Çarşamba günü için grev çağrısında bulundu. Grev çağrısı üzerine şirket yaklaşık 750 uçuşu iptal etti, kısa ve orta mesafeli uçuşlar yapılmayacak. Şirketin yan kuruluşlarında ise uçuşlar devam etti.

Sendika ile havayolu şirketinin anlaşmazlık yaşadığı konuların başında Lufthansa yönetiminin erken emeklilik şartlarında yapmayı planladığı değişiklik geliyor. Havayolu şirketi çalışanlarına 55 yaşından itibaren emekli olmasına imkân veren programını iptal etmek istiyor. Sendika, şirketin yeni işe giren genç pilotlar için daha kötü çalışma şartları yaratmaya çalıştığını da ifade ediyor.

Emirates ve Türk Hava Yolları gibi düşük maliyetli rakipleri ile yarışabilmek için maliyetleri düşürme ve bunun için işçilerin şartlarında pazarlık yapma çabasına girişen Lufthansa’nın bu çabası çalışanlarının geçtiğimiz yılda 10 kez greve çıkması ile sonuçlandı.