AK Parti’nin Nisêbîn’deki Pirus Zaferi!

Kürdistan’daki öz yönetim talepleri ve ilanlarına karşı savaş başlatarak, kentleri ablukaya alan ve savaş uçakları dahil bütün savaş argümanları ile kentleri yaşanmaz hale getiren AKP, Nisêbîn’de sivil ve yine Nisêbînli gençleri yıkıntılar arasına yatırarak elleri havada çektirdiği fotoğrafları dünden bu yana yandaş ve yandaş olmayan tüm basına servis etti.Yandaş medya  gazetelerinin manşetlerinde söz konusu fotoğraflar yer alırken, “PKK Çöktü, Çözüldüler, Tükenişin Resmi, Çözülme Süreci” gibi manşetler atıldı.
AKP’nin Bulvar Gazetesi, işi hakarete vardırarak sivil insanların resmini “Köpek gibi pişmanız.” Şeklinde bir manşetlerle verdi. Kürtlere teslimiyeti dayatan AKP’nin yaklaşımını, her kesime ettiği hakaretler ile dikkat çeken Akit Gazetesi “Ve teslimiyet”  başlığı ile verdi. Vatan  Gazetesi “Hendek çöktü” manşetini tercih ederken, yandaşlığa terfi eden Milliyet Gazetesi, “Çözüldüler” manşeti ile aynı fotoğrafı verdi. Yenişafak, Sabah, Star, Akşam, Türkiye, Güneş gibi havuz medyasının bütün basını aynı başlıkları kullandı.
Ulusalcı, Sözcü Gazetesi aralarında siviller bulunan grubun fotoğrafını “Hainler elleri havada Nusaybin’i boşaltıyor” başlığı ile verirken, Kızıl Elmacı Aydınlık Gazetesi aynı fotoğrafı, “Son Hendek” manşeti ile verdi. Cumhuriyet ise Kürtlerin yere yatırıldığı fotoğrafı “Hendek savaşının sonu” başlığı ile ifade etti.
İslamcı muhalif Vahdet Gazetesi ise bir yandan “Örgüt Nusaybin’de pes etti” haberini verirken, diğer yanında da “24 saatte 11 şehit” başlığını kullanarak verilen kayıplara dikkat çekti.
Bu manşetler ve haberler 24 Temmuz’dan bu yana başlatılan saldırılarda AKP’nin en ağır kayıpları verdiği Nisêbîn’de AKP’nin “Pirus Zaferi” olarak nitelendirildi.
Kaynak: DİHA