Air France Başkanı: “Gönüllü işten çıkarma yapacağız”(!)

Paris’te Ulusal Meclis binası önünde yapılan eyleme bini aşkın kişi katıldı. “Ben gömleğim”, “Sosyal şiddet hayatlarımızı parçalıyor” ve “İşimize ve haklarımıza sahip çıkalım” yazılı pankartlar taşıyan işçiler, Air France’ın yeniden yapılanma planına tepki gösterdi. Bazı sendika üyeleri parçalanmış gömlekler giyerek, daha önceki protestoda şirket yöneticilerinin gömleğini yırtan çalışanların tutuklanmasını protesto etti.

AA muhabirine konuşan Air France çalışanı François Jouber “Air France’da yapılanlara ‘dur’ demek için buradayız. Her şey patronların isteği doğrultusunda yapılıyor. Bütün ayrıcalıklara onlar sahip. Sendika üyesi 42 yaşındaki Isabelle Bodines ise “İnsanların işten çıkarılmasına karşıyım. Çalışanların farklı kategorilere ayrılmasını ve hava yolları çalışanlarının işten çıkarılma baskısı altında çalışmalarını istemiyoruz” diye konuştu.

Air France Başkanı: “2016 Yılında Gönüllü Olanları İşten Çıkaracağız”(!)

Eylemler devam ederken yapılan yönetim kurulu toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenleyen Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey, sendikalarla görüşmelerin yıl sonuna kadar bitirilmesi halinde, 2016 yılı içinde 1000 kişinin gönüllü olarak işten çıkmasını öngördüklerini söyledi.

François Hollande: İşten Çıkarılanların Tepkisine “Kabul Edilemez” Dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Fransa Başbakanı Manuel Valls, 5 Ekim’deki eylemlerde işten çıkarılanların yöneticilere tepkisinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi. O gün Gagey ve eylemde gömleği parçalanan İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ile yöneticilerden Pierre Plissonier bulundukları binayı terk etmek zorunda kalmıştı.

Air France’ın planına göre şirket, 2016-2017 yıllarında 300 pilot, 700 kabin görevlisi ile yaklaşık bin 900 yer görevlisinin işine son verecek. Air France ayrıca zarar eden bazı uçuş destinasyonlarını da kapatacak. (Direnisteyiz2.org)