Ahparig uğurlanalı 10 yıl oldu

HRANT DINK, SUIKASTE UGRADIGI YERDE 10'UNCU YILDONUMUNDE ANILDI FOTO MUSTAFA OZDABAK/ISTANBUL,(DHA)

Kendi gelecekleri için örgütlenen halklardan özgür bir yaşam filizlenecek
AKA-DER’in Hrant Dink anısına 14 Ocak’ta İstanbul’da İsmail Beşikçi Vakfı’nda düzenlediği etkinlik, ‘Kendi gelecekleri için örgütlenen halklardan özgür bir yaşam filizlenecek’ vurgusuyla gerçekleştirildi. Anma, Hrant Dink nezdinde tüm devrim şehitleri için saygı duruşuyla başladı. Selah Özakın’ın Hrant için kaleme aldığı şiirlerini seslendirmesinin ardından AKA-DER üyelerinin hazırladığı ‘Hrant’tan Roboski’ye, Tahir Elçi’ye… katliamlar ve halkların direnişi’ konulu sinevizyon gösterimi yapıldı. Agos Gazetesi Ermenice Editörü Pakrat Estukyan ve AKA-DER Temsilcisi Cemre Can Aşlamacı etkinlikte yaptıkları konuşmalarda; imha ve inkarla, halklara dayatılan karanlıkla yüzleşmenin, katliam odağından çıkmanın halkların ortak mücadelesini yükseltmekle mümkün olduğunu vurguladılar. AKA-DER Kadıköy Şube şiir topluluğunun Hrant Dink için hazırladığı şiir dinletisinin ardından, Artür Bağdasaryan’ın Ermeni ezgilerinden oluşan dinletisi gerçekleşti. 19 Ocak’a çağrı ile etkinlik son buldu.
‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz, bu davanın takipçisiyiz’
Ankara Hrant Dink Anma İnisiyatifi, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesinin 10’uncu yılında 16 Ocak’ta anma gerçekleştirdi. Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleşen anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER), Alınteri, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi (ADÖG), Demokratik Alevi Derneği (DAD), Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkevleri, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Kaldıraç katıldı. “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz, bu davanın takipçisiyiz” pankartının asıldığı toplantıda açıklama yapan Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi üyesi Mahmut Konuk konuşmasında, “Hrant Dink cinayeti; FETÖ’süyle, Gladio’suyla, AKP’siyle, ulusal solcusu ile ırkçı kafatasçı bütün bir egemen sınıf, egemen ulus iktidar blokunun ortak cinayetidir. Taammüden işlenmiş bir devlet cinayetidir. Davayı izlemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Konuk’un ardından söz alan yazar Temel Demirer ise “Ermeni soykırımından Hrant Dink’e uzanan bu vahşeti tartışmak ve konuşmak Türkiye’de yasak. Türkiye’yi bu hale koyan iktidar gerçeğini betimlemeden Hrant’ın katillerinin kim olduğuna dair fikir beyanı nafile bir çabadan başka bir şey değildir. Hrant’ın katili mutlaka bulunacak, Ermeni Soykırımının katilleri mutlaka bulunacaktır. Buna inancımız var, inanıyorum ve biliyorum ki zaman bizden ve gerçeklerden yanadır.” dedi.
Demirtaş’tan #HrantDink’e: Ahparig! Özlüyoruz ama başımız dik, görmek istediğin gibiyiz
Hrant Dink’in katledilişinin 10’uncu yılında cezaevinden bir yazı kaleme alan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Geçen 10 yılda ülkemizi yaşanabilir, özgür bir ülke haline maalesef getiremedik. Bu nedenle Hrant’a karşı mahcubuz. Ama diz de çökmedik” dedi.
“Hrant’ın katilleri ve onların arkasındaki isimler halen korunmaya devam etse de, biz katili biliyoruz. Suruç’un, Ankara’nın katillerini, Roboski’nin katillerini bildiğimiz gibi… ‘Bir çocuktan katil yaratan zihniyet’ diyor ya sevgili Rakel, o zihniyete karşı mücadelemiz devam ediyor ve ilelebet devam edecek. Bunu bilmenizi isterim” diyen Demirtaş, “Cezaevinde olmam nedeniyle bu seneki anmalara katılamayacağım için üzgünüm. Ama burada olsam da, Hrant için adalet mücadelesine devam ediyorum. Bu cinayet, halkların birlikte yaşamına yönelik bir cinayettir. Hrant şahsında hepimiz hedeflendik. Bizler de Hrant şahsında herkesin adaletini aramaya ve bunu sağlamak için mücadele etmeye devam edeceğiz.” diyerek halkların adalet mücadelesinin sürdüğünü belirtti.
Hrant Dink vurulduğu yerde anıldı
19 Ocak günü binlerce kişi Hrant Dink’in vurulduğu saatte Agos önündeydi. AKA-DER, DAF, EHP, Halkevleri, HDP Gençlik, Kaldıraç, Nor Zartonk, ÖDP, TKP ve Yeniyol’un çağrısıyla saat 14.00’da TRT binası önünde buluşan yüzlerce kişi ‘Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz’ pankartı arkasında toplanarak Agos önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi. Devletin abluka havası yaratmaya çalıştığı yürüyüşte ve Agos önünde gerçekleştirilen anma eyleminde, “Katil devlet hesap verecek”, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz”, “Hrant kezi bidi çimornank (Hrant ölmedi bizimle yaşıyor)”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez”, “Katilleri koruyan cinayete ortaktır”, “Öldür diyenler yargılansın” sloganları atıldı. Hrant’ın düştüğü kaldırıma, üzerinde Ermenice, Kürtçe ve Türkçe “Hrant için, adalet için” sloganlı dövizler ve çiçekler bırakıldı.
‘Katil devlet’ dövizlerine gözaltı
Yürüyüş sırasında ellerinde ”Katil devlet hesap verecek” yazılı dövizler bulunan Kaldıraç dergisi okuru iki kişi gözaltına alındı. Dövizlerin alana girişini engellemek üzere devlet tarafından gözaltına alınan okurlarımız akşam saatlerinde serbest bırakıldı.
Rakel Dink: Bu cinayetin faili tüm kademeleriyle devlettir
Agos önünde gerçekleştirilen anma programına saygı duruşu ile başlandı. Dink ailesi adına konuşan Rakel Dink, “10 yıl. Dile kolay. Sensiz hiç kolay değil… Acısı 20 yılı bulanlara, 30’u, 40’ı bulanlara, çocuğu öldürülenlere ben şimdi ne diyeyim? 10 yıldır burnumun direği nasıl yanarak sızlarmış, kin ve öfkeyle nasıl baş edilirmiş yaşayarak öğrendim… 10 yıldır neler oldu neler. …Sevag Balıkçı, Roboskî, Tahir Elçi, Suruç, Cizre, Sur, Şırnak, Maçka, Ankara… ve Ortadoğu’daki savaş. Operasyonlar, terör… Ülke kan gölüne döndü.” dedi ve ekledi; “Önümüze bir dava süreci verdiler. Mahkemelere girdik çıktık. Üzerimize gülündü, hakaret edildi, ‘Ya sev ya terk et’ denildi. Önce ‘Cinayette örgüt yoktur’ dendi. Sonra gün geldi, cinayeti işleyen, üzerini örten, bundan çıkar sağlamaya çalışan devletin içindeki ittifaklardan biri birden bozuldu… Bir kaç milliyetçi gençten oluşan örgüt gitti, yerine FETÖ geldi. Bir ara Ergenekon’muş gibi yaptılar, ama bizim davayı teğet geçti. Devlet her seferinde kuyruğunu olay yerinde bırakıp işte ‘iblis’ diyor. Yılanın peşinden gitmek yerine yılanın gömleğiyle uğraşmaktan ne zaman yorulacağız?.. Olay yeri görüntüleri ortalığa saçılıyor, 10 yıl önce burada sivilden çok jandarma varmış diyorlar. Daha önce de dedik, yine diyeceğiz. Bu cinayetin faili meşhurdur. Bu cinayetin faili tüm kademeleriyle devlettir…”
“Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganlarıyla anma sona erdi.
Gece yürüyüşü
19 Ocak akşamı saat 20:00’da Kurtuluş Akbank önünden Agos gazetesi önüne bir yürüyüş gerçekleştirildi. AKA-DER, DAF, EHP, Halkevleri, HDP Gençlik, Kaldıraç, Nor Zartonk, ÖDP, TKP ve Yeniyol’un çağrısıyla gerçekleştirilen yürüyüşte “Katil devlet hesap verecek”, “Adalet Halkların elleriyle gelecek”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganları atıldı. Agos’un önünde AKA-DER şiir topluluğu Hrant için şiir etkinliği gerçekleştirdi. Ardından Türkçe ve Ermenice gerçekleştirilen basın açıklamasında “Hrant’ın katilleri olarak önce “Ergenekoncular” sonra “Paralelciler” çarmıha gerildi. Oysa yüz binler “Katil devlet hesap verecek” diyerek ilk günden haykırmıştı bu “milli mutabakat cinayetinin” gerçek failini (…) 10 yıl oldu. Bizler yine burada düştüğün yerdeyiz. Bu zifiri karanlığın güneşi doğuracağını biliyoruz. Hrant’ların katledilmediği bir ülke ve dünyayı omuz omuza durarak, birlikte mücadele ile kuracağız. Su toprağını bulacak. Özgürlük, adalet, eşitlik ve barış mücadelesi kazanacak. Hrant kezi bidi çimornank (Hrant ölmedi, bizimle yaşıyor)” denildi.
Ankara’da Hrant Dink anmasına polis saldırısı
Hrant Dink’in vurulduğu saatte Yüksel Caddesi’nde yapılmak istenen anmayı polis engellemek istedi. Aralarında CHP ve HDP’li milletvekillerinin de olduğu kitle, Dink’in vurulduğu saatte bir araya geldi. Polis, Hrant anma eylemine izin vermeyeceğini söyledi. Yapılan görüşme sonrası, Dink anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılması konusunda anlaşıldı. Ancak polis saygı duruşunun sonunda slogan atılmasını gerekçe göstererek Dink’i ananlara saldırdı. Daha sonra tekrar toplanan kitle, saygı duruşunu yeniden gerçekleştirdi.
Polis saldırısı üzerine, 10 yıl önce öldürülen Hrant Dink’in anıldığı ve dava sürecinin eleştirildiği açıklama metni Yüksel Caddesi’ndeki Mülkiyeliler Birliği’nde okundu.
AKA-DER Kızılay Şube’de Hrant Dink anması
AKA-DER Kızılay Şube’de 19 Ocak’ta düzenlenen Hrant Dink’i anma etkinliği saygı duruşu ile başladı. ”Kırlangıç yuvası” belgeselinin gösterildiği etkinliğe şair Mehmet Özer de şiirleri ile katıldı. Şiir dinletisinin ardından Tersname Müzik Topluluğu her dilden ezgileriyle Hrant’ı andı. Etkinlikte AKA-DER adına yapılan açıklamada, “1915’te Kars’ta, Van’da, Bitlis’te ne yaptılarsa 2015’te Cizre’de, Sur’da onu yapmaya çalıştılar. 1909’da Adana’da ne yaptılarsa 2016’da Nusaybin’de, Şırnak’ta aynısını yapmaya çalıştılar. Milyonlardır bu tarihin çocukları. Bazıları onun cüretini sırtlanır, meşale yakar. İşte onlar Hrant’lardır. Kendi gelecekleri için örgütlenen halklardan, özgür bir yaşam filizlenecek.” denildi.
Kaynak: Evrensel, Direnişteyiz, 24 Ocak 2017