ABD’de protesto gösterisinde 5 polis öldü 6’sı ise yaralandı

ABD’de, önce Louisiana eyaletinde sonra da Minnesota’da polisin iki siyahi vatandaşı öldürmesine karşı, Dallas Belo Garden Park’ta yapılan protesto gösterisi 5 polisin ölümü, 6 polisin de yaralanması ile son buldu.
Saldırıyı “Black Power Political Organization” adlı örgüt üstlendi
Örgütün sosyal medyadan yayınladığı mesaj şöyle:
“#Siyahgücü! #Siyahşövalyeler! Keskin nişancı suikastçılar, beş polis memurunu indirdi! Gelecek günlerde daha fazlası suikaste uğrayacak. Suikastçılarımızın eserini beğeniyor musunuz? Kendi suikast tüfeğinizi alıp, baskıya karşı dünya çapında savaşan binlerce keskin nişancı arasına katılın.”

ABD’de binlerce kişi polis şiddetine karşı sokakta
ABD’de bir hafta içinde iki siyahın polis tarafından öldürülmesinin ardından, binlerce kişi protesto için sokaklara döküldü.
ABD’de iki siyahın öldürülmesinin ardından Dallas’taki protestolarda bir keskin nişancı 5 polisi öldürmüştü. Ülkede 11 Eylül saldırılarından bu yana en fazla polisin öldüğü bu saldırının ardından yeni bir protesto dalgası başladı.
New York, Atlanta, Philadelphia, Phoenix, San Francisco ve 37 yaşındaki Alton Sterling’in öldürüldüğü Luisiana’da sokaklar binlerce protestocuyla doldu.
Phoneix Polis Departmanı’ndan yapılan açıklamada altı kişinin yaralandığı, üç kişinin de gözaltına alındığı protestoya biber gazıyla müdahale edildi.Protestoların en kalabalık adresi Atlanta’da ise 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
10 Temmuz 2016
direnisteyiz3.org