ABD’de katil polisin aklanması protesto edildi

Mart ayı ortasında Madison şehrinde gerçekleşen olayda 19 yaşındaki siyah Tony Robinson bir polis tarafından bir apartman içinde öldürülmüştü. Silah taşımayan Robinson, kafasına, vücudu ve sağ koluna sıkılan polis kurşunları sonucu hayatını yitirmişti. 12 yıllık polis olan katil hakkında soruşturma açılmış, soruşturma sırasında idari izne çıkartılmıştı.

Salı günü savcılık Robinson’u öldüren polise cezai işlem uygulanmayacağını açıkladı. Katil polisin aklanması, Madison halkını sokağa döktü. Mahkeme kararını protesto etmek isteyen halk Çarşamba günü sabah saatlerinde, Robinson’un vurulduğu apartmanın önünde toplandı. Eyleme katılanlar “Okul yok. İş yok. Adalet yok. Barış yok” sloganları ile Madison halkını dayanışmaya çağırdı. Adalet arayışıyla sokağa çıkanları dağıtmak isteyen polis, direnen eylemcilere gözaltı yaptı. 20 civarında kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Katil polis, savcılık tarafından yapılan açıklamada “Bu trajik ve talihsiz ölüm, öldürücü polis gücünün yasalara uygun bir şekilde kullanılmasının sonucudur ve Tony Robinson Jr.’nin ölümünde Polis Kenny’e karşı herhangi bir cezayı gerektirmez” sözleriyle aklanmıştı