ABD’de eşcinsel bara, IŞİD saldırısı: 50 ölü 53 yaralı

Saldırıda en az 50 kişi yaşamını yitirdi, 53 kişi de yaralandı. Saldırgan, eşcinsel bar içerisinde çok sayıda kişiyi rehin almıştı.

Polisten yapılan açıklamada olay, “terörist eylem” olarak nitelendi; ancak saldırının yerel ya da uluslararası nitelikte olup olmadığına ilişkin yorum yapılmadı.

Saldırganın kimliği belirlendi

Pulse Club adlı gece kulübünde çevreye ateş açan ve içeridekileri rehin alan, Afgan asıllı 29 yaşındaki Ömer Sıddık Metin isimli saldırgan, polisle girdiği çatışma sonucu öldürüldü. Orlando polisi yaptığı açıklamada, olayın bir terör saldırısı olduğunu açıkladı. Saldırganın üzerinde herhangi bir patlayıcı maddeye ratlanmazken, bir tüfek ve tabanca ile ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.

40 el ateş edildi

Orlando polisinin Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ bölgeden uzak durulması” çağrısı yaptı. Gece yarısı saat 02.00 sularında Pulse Club’dan, 40’ın üzerinde silah sesi duyulmuş, saldırgan içeridekilerin üzerine ateş açtıktan sonra müşterileri rehin almıştı. Rehine krizi devam ederken polis, etrafta kontrollü bir patlama gerçekleştirdi.

Silahlı çatışmada bir polis de yaralandı. Gece kulübünün etrafında çok sayıda polis ve acil yardım ekibi sevk edildi.

Yeni Akit’ten Öldürülenlere Yönelik Nefret Söylemi

Provokatif yayınları ve nefret söylemine sıklıkla başvurduğu haberleriyle bilinen iktidar destekçisi Yeni Akit Gazetesi, saldırıyı: ‘Sapkın eşcinsellerin gittiği barda ölü sayısı 50’ye çıktı!’ başlığıyla verdi.