ABD’de Adalet Bakanlığı’nın Ferguson polisi ile İlgili raporu

ABD’de, Ağustos 2014’te polis tarafından katledilen 18 yaşındaki siyah genç Michael Brown’un ardından yeniden su yüzüne çıkan ırkçılık Adalet Bakanlığının raporunda da yer aldı. Brown’un ardından devam eden ırkçı polis cinayetleri ve polisleri yargılamayan mahkeme kararları tartışmaların odak noktasına oturmuştu.

Salı günü sonlandırılan, Çarşamba günü ise kamuoyu ile paylaşılan raporda Brown’un katili polis Darren Wilson’ın yeniden yargılanması gerek görülmezken, polisi de temize çıkarttılar. Öte yandan, polisi aklayan Bakanlık, nüfusun yüzde 67’sini siyahların oluşturduğu bölgede, “azınlıklara” karşı ırkçı önyargılara sahip olunduğunu; bölgede yaşayan siyahların sıklıkla ırkçı tavırlara maruz kaldığını da rapora ekledi.

35 bin sayfalık polis raporlarının da incelenmesi sonucunda hazırlanan raporda, 2012-2014 yılları arasında trafikte araçları durdurulanların yüzde 85’i, tutuklamaların yüzde 93’ü, ceza kesmelerin yüzde 90’ı, polisin güç kullandığı vakaların yüzde 88’ini siyahlar oluşturduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yılın Nisan ve Eylül ayları arasında iki günden fazla hapishanede kalanların da yüzde 95’i yine siyahlardan oluşuyor.

direnisteyiz.org