ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere’de göçmenlerle dayanışma eylemleri

ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere’de göçmen düşmanlığı eylemlerle protesto edildi. ABD Clevand’da Mijente Göçmen Hakları örgütü ile Savaşa Karşı Irak Savaşı Gazileri Hareketi Trump’ın göçmen karşıtı politikalarını protesto etti ve “Göçmenlere değil Trump’a duvar örelim” dedi. Trump’ın göçmen düşmanlığına karşı ABD’nin her yerinde Trump karşıtı gösteriler örgütlendi.
Kanada’da 50’ye yakın tutuklu göçmen, Kamu Güvenliği Bakanı ile görüşmek için açlık grevine girdi. Tutuklu göçmenler 90 gün olan tutukluluk süresinin indirilmesini ve tutukluların yüksek güvenlikli cezaevlerine (F tipi Cezaevleri) konulmamasını talep ediyor.
Avustralya’da göçmen mevzuatı ve tutuldukları koşulları protesto etmek için, göçmenlerin intihar etme ve kendilerini yakma eylemlerine başlaması ile dünya gündemine giren Nauru göçmen toplama merkezinde direniş 100 günü aşkındır sürüyor.
İngiltere, Southampton’da faşistlerin düzenlediği göçmen karşıtı yürüyüşlere karşı bir eylem gerçekleştirildi. Bu eylem bölgede göçmen dayanışması için bugüne kadar yapılan yürüyüşlerin en büyüğü oldu.
29 Temmuz 2016