ABD, IŞİD’in saldırdığı Suriye Ordusu’nu vurdu

    Şam yönetimi saldırıyı “Cihatçı çetelere verilen desteğin kanıtı” olarak niteledi. Rusya “Bu, ABD’nin Rusya ile ortak koordinasyondaki isteksizliğinin sonucu” diyerek ateşkesi askıya alma sinyali verdi.
Suriye Savunma Bakanlığı, ABD’nin hava saldırısında en az 62 askerinin yaşamını yitirdiğini, 100’den fazla askerin de yaralandığını açıkladı. Açıklamada hava saldırısının bölgedeki IŞİD çetelerinin ilerlemesine olanak sağladığı, bunun da ABD ile müttefiklerinin cihatçı grupları desteklediğinin en açık kanıtı olduğunun altını çizdi.
ABD: “Hata oldu, IŞİD’i vurduğumuzu zannettik”
Pentagon’a bağlı ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) saatler sonra yaptığı açıklamada Suriye askerlerinin “yanlışlıkla” hedef alındığını, asıl hedefin IŞİD mevzileri olduğunu ifade etti. Komutanlık, Rusya’yı bombardımanlardan önce bilgilendirdiklerini de iddia etti.
Rusya Pentagon’u yalanladı, BMGK’yi ‘acil’ toplantıya çağırdı
Sputnik’in haberine göre; Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye ordusu mevzilerini “yanlışlıkla” vurduğunu itiraf eden ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın “Rusya’yı bombardımanlardan önce bilgilendirdik” açıklamasını yalanladı, böyle bir bilgilendirmenin olmadığını açıkladı.
Washington yönetiminden bu saldırı ve yanlış bilgilendirmeyle ilgili detaylı açıklama talep eden Moskova yönetimi, Suriye’de terörist unsurların yenilgiye uğratılamamasının sorumlusunun ABD olduğunu vurguladı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni ‘acil’ koduyla toplantıya çağırdı.

Kaynak: İşçi Gazetesi