6 Mayıs anmaları… Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan eylemlerle anıldı

Ankara:
Yolumuz Devrim Yolunda Düşenlerin Yoludur!
Katledilişlerinin 44. yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan Karşıyaka mezarlığında anıldı. Birçok kurumun katıldığı anma programı saat 12’de başladı. AKA-DER, Kaldıraç, İşçi Gazetesi, Özgür Lise’nin örgütlediği anma 2 no’lu kapı önünde yürüyüşle başladı ve mezarlıkta kurumların ortak açıklamasıyla devam etti. Anma sırasında şiirler okundu ve marşlar söylendi. Sonrasında kortej kurularak Mahir Çayan’ın mezarı ziyaret edildi anma yapıldı.” Siper yoldaşlığının ve devrimci dayanışmayı bize bırakan önderlerin mirasının sahiplenildiği vurgulandı. Son olarak 93 Sivas şehitlerinin anıt mezarı ziyaret edildi. Katliamlardan kurtulmanın tek yolunun örgütlü mücadele olduğu vurgulandı. Anma yürüyüşle ve sloganlarla sonlandırıldı.
İstanbul:
Devrimci kurumlar, Deniz’leri anmak için Dolmabahçe’ye yürüdü ve Rojava’da ölümsüzleşen devrimcileri de andı.
İstanbul’daki devrimci kurumlar, Taksim’deki AKM’nin önünden Dolmabahçe’ye yürüdü.
Eylem; Kaldıraç, SGDF, Gençlik Kurumları, SGDF, HDK İstanbul Gençlik Meclisi, SYKP, HDP Gençlik Meclisi,  DEV-LİS, Diren Üniversite, Devrimci Yolda Devrimci Gençlik tarafından yapıldı.
Eyleme HDP İstanbul milletvekili Erdal Ateş de katıldı. Yürüyüş sırasında sık sık “Deniz, İbo, Çayan Mücadeleye Devam”, “Denizlere Sözümüz Devrim Olacak”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler 6. Filoyu Unutma”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarını attı.Bursa:
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 44’üncü yıldönümünde, idam edildikleri saat olan 05.30’da Bursa’daki Üç Fidan Parkı’nda anıldı.
68’liler Birliği Vakfı üyeleri, Nilüfer ilçesi Üç Fidan Parkı’ndaki anma töreninde 3 dakikalık saygı duruşunda bulundu.
Daha sonra ellerindeki karanfilleri Üç Fidan Anıtı’na bırakan vakıf üyeleri parktan ayrıldı.
Antakya:
Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Antakya Köprübaşı’nda Denizler için anma eylemi gerçekleştirildi. Anmaya Kaldıraç, AKA-DER, HDP, Devrimci Hareket, EMEP ve SYKP katıldı. Anma bir dakikalık saygı duruşunun ardından ortak basın metninin okunmasıyla devam etti.
Basın metnini okuyan Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcisi 6 Mayıs’ın yas günü olmadığını, bir direniş günü olduğunu söyleyerek örgütlülük çağrısında bulundu.
Basın açıklaması “Emperyalistler, İşbirlikçiler 6. Filoyu Unutmayın” ve “Yusuf Hüseyin Deniz Sürüyor Sürecek Mücadelemiz” sloganlarıyla sonlandırıldı.
Yine Antakya’da “Denizler” AKA-DER ve Özgür Lise’nin çağrısıyla anıldı.
AKA-DER ve Özgür Lise’nin çağrısıyla gerçekleştirilen salon anması bir dakikalık saygı duruşunun ardından Özgür Lise temsilcisinin açıklamasıyla devam etti. Açıklamada “Düzene Uygun Kafalar Olmayacağız” diyen Özgür Lise temsilcisi daha sonra “Önderlerimizin ışık tuttuğu bu yolda özgür, bilimsel eğitim ve insanca bir yaşam için sağlam adımlarla devrime her geçen gün daha da yaklaşıyoruz” dedi. Sonrasında ”Delikanlım İyi Bak Yıldızlara” belgesel gösterimine geçildi. Belgeselin ardından anma programı AKA-DER temsilcisinin konuşmasıyla devam etti. AKA-DER temsilcisi dün Denizleri katleden zihniyetle Kürt halkının temsilcilerine ve Can Dündar’a saldıran zihniyetin aynı olduğunu vurguladı. Anma örgütlülük çağrısıyla sonlandırıldı.
Yine Antakya’da, Mustafa Kemal Üniversitesi’nde katledilmelerinin 44. yılında Deniz Gezmiş ve yoldaşları anıldı.
Antakya MKÜ kampüsünde gerçekleştirilen anma etkinliği devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından konuşan Don Quichotte fanzini temsilcisinin yaptığı açıklamanın ardından “Delikanlım İyi Bak Yıldızlara” adlı belgesel gösterimi izlendi.
Mersin:
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Özgür Çocuk Parkı’nda Denizleri andı. Gerçekleştirilen 6 Mayıs anmasına HDP İl Eşbaşkanları, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ve Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanları katıldı.
Saygı duruşu ile başlayan anma etkinliğinde 6 Mayıs’ın ruhunu işleyen bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Açıklamayı platform adına KESK Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt yaptı.
Bozkurt, Deniz’leri anmanın ülkemizde ve bölgemizde yürütülen kirli savaşa karşı Türk ve Kürt halkları ile bütün milliyetlerden işçi ve emekçilerin eşit özgür birliğini savunma anlamını taşıdığını belirterek konuşmasını “Deniz, Yusuf, Hüseyin, 68’in bütün devrimci önderleri mücadelemizde yaşayacaktır” vurgusuyla sonlandırdı.
Diyarbakır:
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan katledilişinin 44’üncü yılında Diyarbakır’da anıldı.
Türkiye 68 kuşağı devrimci gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 44. yılında Diyarbakır’da anıldı.  Can Dündar’ın hazırladığı “Delikanlım” belgeselinin gösterildiği etkinlikte gençler, “Tıpkı Deniz’ler gibi Kürdistan’da bir halk kendi geleceğini kurmak için mücadele ediyor ve bugün ise bu mücadeleyi veren insanların üzerlerinden tanklarla geçiliyor, bebekten yaşlıya insanlar katlediliyor. Bizler de Diyarbakır’da Denizlerin mücadelesini sürdürenler olarak, bugün de onlar gibi kendi yaşamımızı kurmak için mücadele ettiğimiz bu yolda onları anıyor ve mücadeleyi büyütme çağrısı yapıyoruz” dedi.
Diyarbakır’da Emek Gençliği’nin Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Cep Salonu’nda düzenlediği etkinliğe gençlerin ilgisi yoğun oldu. Etkinlikte Gazeteci Can Dündar’ın hazırladığı “Delikanlım” belgeselinin gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından belgesel üzerine söyleşi yapıldı. Etkinlikte, Emek Gençliği MYK üyesi Çağla Yolaşan bir konuşma yaptı.
İzmir:
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının 44. yılında Kaldıraç dergisi ve Özgür Lise okurları olarak önderlerimizi andık.
“Kahramanlar Ölmez Mutlak Hesap Sorulacak” pankartı ve önderlerimizin fotoğraflarının arkasında sıralanan kortejle Alsancak İskelesi’nde anma programı gerçekleştirdik. Saygı duruşunun ardından başlayan anma programında “Deniz’lere Sözümüz Devrim Olacak”,”Emperyalistler, İşbirlikçiler 6. Filoyu Unutmayın”,”Mahir, İbo, Deniz Sürüyor Sürecek Mücadelemiz” sloganları atıldı. Anma boyunca yapılan ajitasyonlarda Denizlerin, Mahirlerin, Ibrahimlerin ve Mazlumların mücadelesinin bugün devamcısı olduğumuzu haykırıp, onların mücadelesini İzmir halkına anlattık.
Anma esnasında Deniz’in, Yusuf’un, Hüseyin’in son mektupları okundu. Ardından bağlama eşliğinde türküler söylendi. Basın açıklamasından sonra hep birlikte denize karanfillerimizi bıraktık.
Sonrasında yürüyüşle Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin eylemine geçildi. Önderlerimizin pankartı ile Alsancak kordonu ve Kıbrıs Şehitleri’nde yürüyüş yasağını delerek önderlerimizin sesini haykırdık. Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Gündoğdu meydanında gerçekleştirdiği anmada pankartımızla yer aldık.