6 Kasım YÖK protestoları

İstanbul Üniversitesi

Gençlik örgütlerinin çağrısıyla örgütlenen YÖK eylemi için Edebiyat Fakültesi’nde toplanan öğrenciler Fen kapısından çıkarken müdahale edildi. Burada 18 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

Öğrencilere darp ve taciz, gözaltı otobüsünde de devam etti.

Merkez kampüste toplanan öğrenciler “YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek” sloganıyla Beyazıt ana kapıya yürüdüler. Beyazıt Meydanı’nda eylem öncesi öğrencilerin olusturduğu güvenlik komitesi tarafindan arama yapıldı.

Meydana gelen öğrenciler burada zincir oluşturarak kendi guvenliklerini aldılar. Basın açıklaması okunduğu sırada polis anons yaptı: “Pankartın YÖK’le alâkâsı yok dağılın.” Öğrenciler açıklamayı yaptıktan sonra güvenli bir şekilde ana kapıdan okula “üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek” sloganlarıyla yürüdüler. Merkez kampüste akademisyenlerin katılımıyla forum düzenlendi.

 

Trakya Üniversitesi

Trakya Üniversitesi öğrencileri olarak YÖK’ün kuruluşu olan 6 Kasımda, Ayşe Kadın Yerleşkesi önünde “Gençlik yılmayacak. YÖK de saray da yıkılacak!” pankartı etrafında toplandık. “Üniversiteler bizimdir; bizimle özgürleşecek”, “Katil polis üniversiteden defol” sloganları atıldı. Eylem “Düzenin örgütlenmesi olan YÖK’e ve sarayın savaşına karşı örgütlü mücadelemizle karşı koyacağız, özgür üniversiteler için direneceğiz” vurgusunun olduğu basın metninin okunmasıyla sona erdi.

 

Ege Üniversitesi

İzmir’de Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerinde yerellerde yapılan forumlar sonrası Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde merkezi bir eylem gerçekleştirildi. “Saraya ve YÖK’e Karşı Gençlik Kolkola” şiarıyla örgütlenen eylem, Sevinç Pastanesi önünden ÖSYM önüne yürüyüş şeklinde planlanmış olsa da Sevinç Pastanesi önünde polis öğrencilere saldırdı. Darp edilerek gözaltına alınan yaklaşık 30 kişinin içerisinde okurumuz İlker Savran da bulunuyordu. Gözaltına alınanlar gece saatlerinde serbest bırakıldı fakat okurumuz daha önce Ankara katliamı esnasında faşistlerin saldırısı sonucu başından yaralandığı ve gözaltına alınırken kafasına darbe alması nedeniyle sağlık durumu iyi olmadığı için bir süre hastanede kaldı. Hayati bir tehlikesinin bulunmaması neticesinde hastaneden çıkarıldı.