28 Mayıs, KESK çağrısıyla mitingler…

İstanbul: ”Birleşirsek durdurabiliriz”
İstanbul’da emekçiler KESK’in çağrısıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda biraraya geldi. KESK’in “Baskılara karşı, laiklik ve iş güvencesi” talebiyle 9 bölgede yaptığı mitinglerin İstanbul ayağına Bursa, Çanakkale, Düzce, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Sakarya’dan de emekçiler katıldı.
İncirli Caddesi’nde toplanan emekçiler “Baskılar bizi yıldıramaz”, “İş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz” sloganlarıyla Özgürlük Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe KESK’in yanı sıra DİSK, Kaldıraç, AKA-DER, Emek Partisi, Haziran, DİP, EHP, Halkevleri, HDP, ESP gibi siyasi parti ve örgütler de katıldı. Mitinge CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem de katıldı. Yapılan mitingde barış ve birlikte mücadele çağrısı öne çıktı. Gezi Direnişi ve 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenler, Zonguldak ve Fransa’da direnen işçiler de unutulmadı.
Ankara: ”Ortak mücadeleyi yükselteceğiz”
KESK’in “Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz” mitinglerinin Ankara ayağında biraraya gelen emekçiler, gerçek laiklik, gerçek demokrasi ve barış için birlikte mücadele etme sözü verdiler.
KESK “Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz. Baskı, sürgün ve işten atmalara karşı alandayız” sloganıyla 9 ilde bölgesel mitingler düzenliyor. İki gün süren bölgesel mitinglerin Ankara ayağında mitinge katılan binlerce kamu emekçisi, laiklik yaşam ve iş güvencesi taleplerini alanda bir kez daha haykırdı. Zonguldak, Karabük, Eskişehir, Bartın, Kırıkkale, Aksaray illerinden gelen emekçiler de Ankara’daki mitingde talepleriyle yer aldı.
Eğitim emekçilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen mitinge, TMMOB ve TTB’nin yanısıra emek ve demokrasiden yana siyasi parti ve kurumlar da destek verdi. CHP Milletvekilleri Murat Emir, Necati Yılmaz, Şenal Sarıhan, Nihat Yeşil ile HDP Milletvekilleri Müslüm Doğan, Ahmet Yıldırım ve EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan mitinge destek için alandaydı.
İzmir: ”Emek cephesini oluşturalım”
Binlerce emekçinin katıldığı KESK’in Ege Bölge Mitingi’nde KESK Eş Genel Başkanı, emekçilerin önünde ya başbakanlık dayatmasının ya da demokratik bir ülke tercihinin olduğunu belirterek, saldırılara karşı emek cephesi kurma çağrısında bulundu.
KESK Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda gerçekleştirilen bölge mitinglerinin Ege ayağı İzmir’de yapıldı. Balıkesir’den Muğla’ya çok sayıda ilden katılımın olduğu mitingde emekçiler Cumhuriyet Meydanı’nda toplandılar. Polis mitinge katılanların yanı sıra tek tek pankartları ve bayrakları da kontrol etti.
Kortejin en önünde KESK İzmir Şubeleri’nin ‘Laik Eğitim, Laik Yaşam ve İş Güvencemizden Vazgeçmeyeceğiz’ pankartı taşındı. Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube üyeleri de ‘Baskılar, Sürgünler, Soruşturmalar, Kadrolaşmalar Bizi Yıldırımaz’, Eğitim Sen İzmir 3 Nolu üyeleri de ‘Özgür Bilim, Özgür Üniversite’ pankartı ile katıldı.
Tarım Orkam-Sen ‘Mesut Mak Onurumuzdur. Mücadelemizde yaşıyor’, Yapı Yol-Sen ‘Güvenli Gelecek, Güvenceli İş’, BTS ‘Emekçinin Ateşi, Sermayeyi Yakacak’, Yapı Yol-Sen ‘İş Güvencemizden ve İnsanca Yaşam Talebimizden Vazgeçmeyeceğiz’, SES ‘Laik Eğitim, Laik Yaşam’ pankartı ile mitinge katıldı. Mitinge DİSK ve TMMOB üyeleri de laiklik ve iş güvencesi talebiyle katıldı.

Kaldıraç olarak, ”Kirli savaşa, sömürüye, baskılara karşı Direnişe, Ortak Mücadeleyi Büyütmeye” pankartı ile mitinge katıldık.
Miting boyunca “Ferman devletin sokaklar bizimdir”, “Esir değil işçiyiz yarının sahibiyiz”, “Yaşasın İş Ekmek Özgürlük Mücadelemiz” ve “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” ve “Yaşasın Halkların Eşitliği” sloganları atıldı.
Adana: ”Yağmura Rağmen Alanlardayız”
KESK’in çağrısı ile Mimar Sinan Amfi Tiyatro önünde toplanan demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti üyeleri, sloganlar eşliğinde mitingin yapılacağı Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Olumsuz hava koşullarına; yağmura rağmen emek ve demokrasi güçleri alanı boş bırakmadı.
Mitinge Çukurova bölgesindeki Mersin, Osmaniye, Maraş ve Hatay’dan gelen yüzlerce kişi katıldı. Mitinge aralarında Kaldıraç, AKA-DER, Halkevleri, EMEP ve HDP’nin de olduğu çok sayıda siyasi partinin yanı sıra Adana Alevi Platformu, Haziran Hareketi, işten atılan Şişecam işçileri, DİSK Genel İş Mersin Şubesi katıldı.
Mitinge HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş de katıldı.
Antalya: ”Birlikte mücadele”
Antalya Valiliği’nin Laiklik Mitingi’ni yasaklaması üzerine 28 Mayıs günü KESK çağrısıyla Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanıldı. Kapalıyol’dan yürüyüşe geçen kamu emekçilerine, partiler ve demokratik kitle örgütleri destek verdi. Aylardır yürüyüş yapılması engellenen Kapalıyol’dan Attalos’a siyah bantlarla yürüyen kitle burada basın açıklamasını okudu.
Yapılan açıklamalarının ardından eylem sonlandırıldı.
Samsun: ”Birleşik mücadeleyi büyütelim”
KESK’in Samsun’da düzenlediği bölge mitingine Tokat, Amasya, Sinop, Ordu, Kastamonu, Sivas ve Çorum’dan gelen emekçiler de katıldı.
Cumhuriyet Caddesi Ray Apartmanı önünde toplanan KESK Şubeler Platformu üyeleri Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.
Yürüyüş boyunca sık sık “Darbeye karşı demokratik direniş”, “Zonguldak işçisi yalnız değildir”, “Direne direne kazanacağız”, “Laik demokratik anadilde eğitim”, “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.
Mitinge HDP ile ESP, SYKP, Devrimci Parti, YSGP, EMEP, Halkevleri, Haziran Hareketi, Devrimci 78’liler ve TTB üyeleri de katıldı. Mitingde yapılan konuşmalarda, AKP’nin sürdürdüğü politikaların ülkeyi hem savaş ortamına hem de gericiliğe teslim ettiği vurgulandı.
Birleşik mücadelenin önemine dikkat çekilen konuşmalarda, emekçilere alanları terk etmeme çağrısı yapıldı.
Direnisteyiz.org / Sendika.org / Evrensel