2 yıldır nerelerdeydin… İzmir’de 94 kişiye Gezi soruşturması!

Taksim-Gezi Direnişi’nin sesini İzmir’den yükselten ve 1 Haziran 2013’te Anadolunun pek çok ilinde olduğu gibi İzmir’de de sokağa çıkanlar hakkında 2 yıl sonra dava açıldı. Direnişçiler, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, görevli memura görevini yaptırmamak için zincirleme şekilde direnme” suçlamalarıyla yargılanacak. Cumhuriyet Savcısı Cevdet Aydemir, 94 kişi hakkında 2 yıldan, 6 yıla kadar hapis cezası istedi. İzmir 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, duruşma salonunun yetersiz olması nedeniyle İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Davanın görülen ilk duruşmasında yargılananların davasına Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi gönüllü avukatlar baktı. Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar demokratik haklarını kullandıklarını söyledi.

Savcı Aydemir hazırladığı iddianame de yazılanlar şu şekilde: “Polislerin gruba dağılmaları için anons yaptı, yüzlerinde maske olan kişilerin yollara barikat kurarak polise taş ve sopalarla saldırdı. Parti binasına saldırmalarının ardından müdahale edildi. Sanıklar birçok kamu malına zarar verdi. Güvenlik güçlerine direndiler ve olaylar sırasında birçok polis yaralandı. Direniş gözaltına alınırken de sürdü.”