15 Temmuz darbe girişimi kronolojisi

15 Temmuz
22.20 İstanbul’da jandarma köprü trafiğini durdurdu
İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu’dan Avrupa’ya geçiş yönü araçlarla birlikte darbeci güçler tarafından trafiğe kapatıldı. Metrobüs geçişi de engellendi.
Beylerbeyi Sarayı önünde askerler trafiği durdurarak Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçişleri araç trafiğine kapatırken Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nünde trafiğe kapatıldığı iddiaları sosyal medya üzerinden yayılmaya başladı. Yollarda uzun araç kuyrukları oluştu.
Ankara semalarında sıra dışı savaş uçağı hareketliliği yaşandı. Uçuşlarda uçaklar alçaktan uçuş yaptılar.
Birçok ilden de askerlerin sokakta olduğu bildirilmeye başlandı.
22.46 Genelkurmay’da güvenlik önlemleri
Ankara’da Genel Kurmay Başkanlığı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Jetler alçaktan uçuyor. Genelkurmay Başkanlığı önündeki güvenlik önlemlerinde çok sayıda ambulans da hazır bulunduruluyor.
23.04 Ankara’da emniyet müdürlüğünün tüm personeli göreve çağırdığı bildirildi.
23.07 Başbakan Yıldırım: darbe demek doğru olmaz, kalkışmadır.
Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti milletin iradesini temsil eden hükümet işbaşındadır. İşbaşından gitmesi ancak milletin kararıyla olur. Bu çılgınlığı yapanlar, bu kanunsuz girişimde bulunanlar en ağır şekilde bedelini ödeyecektir. Asla ve asla bu gibi kalkışmalara izin vermeyeceğiz. Bu ve buna benzer çılgınlıklara izin vermeyeceğiz. Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışma olduğu doğrudur. Belirli bölgelerde sorumsuzca, devletin emanet ettiği araçları silahları alıp, vatandaşların üzerine giden, onları yere yatırmaya çalışan bir takım gruplar var. Milletimiz rahat olsun, asla ve asla yasa dışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere izin vermeyeceğiz. Güvenlik güçlerimiz harekete geçmiştir, gereği yapılacaktır” diye konuştu.
23.13 Sosyal medya ağları Twitter ve Facebook’a erişim engellendi.
23.28 Asker TRT binasında, açıklama: Yönetime el konuldu
TRT’den Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapıldığı bildirilen açıklamada, “TSK; anayasal düzeninin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden hakim kılınması; bozulan asayiş düzeninin tekrar sağlanması maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur. Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz” denildi.
TSK’nın yönetime el koyduğunu açıklamasının ardından Taksim Meydanı’nı asker tarafından kapatıldı.
23.34 Bayrampaşa’daki çevik kuvvet binasının girişinde birden fazla tankın konuşlandırıldığı görüldü.
23.38 Birçok farklı noktada polis ve asker arasında gerginlik yaşandığını aktaran NTV, köprü üzerinden silah sesleri geldiğini bildirdi.
23.40 Anadolu Ajansı (AA) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın rehin alındığını duyurdu.
23.56 Bozdağ: Soruşturma Başlatıldı
Adalet Bakanı Bozdağ, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kalkışmayı yapanlara karşı soruşturma başlatmıştır, adli süreçler de işletilmektedir. Güvenlik güçleri, devletin diğer birimleri de gereken tedbirleri almaktadır. Bu noktada vatandaşlarımızın, hükümetin gereken tedbirleri aldığını, almakta olduğunu bilmesinde fayda görüyorum” dedi.
23.41 Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi’nde patlama meydana geldi. Patlamanın ardından alevler yükseldi.
23.45 Ankara’da Genelkurmay’da silah sesleri duyuldu. Bir helikopterden de dışarıda bulunanların üzerine ateş açıldı. Sonucunda çok sayıda ölü ve yaralı bulunduğu söylendi. Twitter üzerinden saldırının görüntüleri paylaşıldı.
23.50 Atatürk Havalimanı’na tanklar ve zırhlı personel taşıyıcıları gönderildi. Havalimanı yolu trafiğe kapatıldı. Havalimanı girişinde tank ve zırhlı personel taşıyıcıları bekliyor.
23.52 ABD, Türkiye’de yaşanan kalkışmayı teyit etti.
16 Temmuz
00.01 Milli Savunma Bakanı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden gelen açıklamanın korsan olduğunu bildirdi.
00.03 Kerry: ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye için barış ve ‘devamlılık’ dilediğini iletti.
00.11 Yurtta Sulh Konseyi: Meşruiyetini Kaybetmiş Siyasi İktidara El Çektirildi
TRT’de Yurtta Sulh Konseyi imzasıyla okunan bildiride, TSK’nın yolsuzluğu engellemek, terörle mücadele yolu açmak, tüm vatandaşlar için laik, demokratik, sosyal ilke üzerine oturan anayasa düzeni tesis etmek için, daha güçlü bir ilişki maksadıyla yönetime el konulduğu bildirildi. “Meşruiyetini kaybetmiş siyasi iktidara görevden el çektirilmiştir” denilen bildiride, “Tüm yurtta sıkıyönetim ilan edilmiştir, ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır” denildi.
00.19 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğun Üsküdar Kısıklı Caddesi’nde polis güvenlik önlemleri aldı. Cadde trafiği her iki yönde özel harekât polisleri tarafından kapatıldı.
00.21 Savunma Bakanı Fikri Işık: “TRT’de yayınlanan korsan bir bildiridir.” açıklamasını yaptı.
00.25 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimizi Meydanlara Davet Ediyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan Cep telefonu ile bağlandı. Erdoğan “Milletime çağrı yapıyorum, illerimizin meydanlarına havalimanlarına davet ediyorum.” derken, “Şu anda yapmış oldukları işgali de çok kısa zamanda ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Kararlı bir şekilde üzerine gideceğimizi söylüyorum. Kimsenin test etmeye gücü yetmeyecektir.” diye konuştu.
00.29 Kılıçdaroğlu: Aynı Sıkıntıların Yaşanmasını İstemiyoruz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyete ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz. Herkes çok iyi bilmeli ki Cumhuriyet Halk Partisi, Parlamenter demokrasimizin vazgeçilmezi olan yurttaşlarımızın özgür iradesine bağlıdır” diye konuştu.
00.41 Lavrov: Sorunlar Anayasal Alanda Çözülmeli
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’de darbe girişimiyle ilgili haberleri yorumladı. Lavrov, “Herhangi kanlı çatışmanın önlenmesi gerekir ve tüm sorunlar kesinlikle sadece anayasal alanda çözümlenmeli” dedi.
01.18 ‘Köprüde Silah Sesleri Duyuldu, 3 Yaralı Var’
CNN Türk muhabiri Burak Özcan, Boğaziçi Köprüsü’nden silah sesleri geldiğini ve 3 yaralının taksiye bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldığını ifade etti. Köprünün Anadolu Yakası girişine insanların ilerlediğini aktaran Özcan, bölgeden tankların da geçtiğini belirtti.
01.01 Davutoğlu: Bu Gece Onur Gecesidir
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı NTV canlı yayınında yaşananları ‘onur gecesi’ olarak nitelendirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri ve milletin sınavla karşı karşıya olduğunu belirten Davutoğlu, herkesi bu ‘darbeye’ karşı durmaya çağırdı. “Bu gecenin güzel ve aydınlık bir sabaha varacağına inanıyorum. Bugün bir onur gecesidir” diyen Davutoğlu, herkesi ses yükseltmeye ve yaşananlara tepki göstermeye çağırdı.
01.05 Birinci Ordu Komutanı: Küçük Bir Grubu Temsil Ediyorlar
Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar “(İstanbul ve Ankara’daki askeri kalkışma) Birinci Ordu Komutanlığı içinde küçük bir grubu temsil ediyorlar. Endişe edecek bir durum yok, bunlara katılmayan ve şu anda emir komuta zinciri içinde olan diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz” dedi.
01.11 AA: Anadolu Ajansı, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün ikinci defa ‘savaş uçağı ve helikopter’ tarafından saldırıya uğradığını ifade etti.
01.13 BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Türkiye’de yaşananları yakından takip ettiği ve sükunet çağrısında bulunduğu belirtildi.
01.34 HDP: Demokratik Siyaset Tek Çıkış Yoludur
HDP’den Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş imzasıyla yapılan açıklamada, “Türkiye’nin içinden geçtiği bu zorlu ve kritik dönemde, gerekçesi ne olursa olsun hiç kimse kendini halkın iradesi yerine koymamalıdır. HDP, her koşulda ve ilkesel olarak her tür darbeye karşıdır. Türkiye’nin acilen çoğulcu ve özgürlükçü bir demokrasiye, iç ve dış barışa, evrensel demokratik değerlere ve sözleşmelere uyum ihtiyacı vardır. Demokratik siyasete sahip çıkmak dışında bir yol yoktur” ifadelerine yer verildi.
01.35 İstanbul’da birçok camiden sela verilmeye başlandı.
01.38 Milletvekilleri ile birlikte Meclis’te bulunan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, dayanışma çağrısında bulundu. Parti liderlerine teşekkür eden Kahraman, Meclis’in bir sonraki gün olağanüstü toplanacağını ifade etti.
01.40 Yaşananların Silahlı Kuvvetler’in emir komuta silsilesi içinde gerçekleşmediğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, yaşananları ‘terör olayı’ olarak tanımladı. “Tanklardakiler, kurumları basanlar adeta terör örgütünün elemanı, devamı gibidir” diyen Başbakan, yaşananın TSK bayrağı altında görev yapan askerlere yakışmadığını söyledi. Başbakan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın rehin alınıp alınmadığına dair cevap vermeyi reddetti.
01.46 Rusya Devleti: Endişe Duyuyoruz
Türkiye’de yaşananlardan endişe duyduklarını ifade eden Kremlin sözcüsü Dimitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgilendirildiğini aktardı. Gelişmelerin çok hızlı ilerlediğini belirten Peskov, “Neler yaşandığını tam olarak anlamamız mümkün değil” dedi.
Rusya’nın Türkiye’nin istikrar yoluna geri dönmesini umduğunu belirten Peskov, Türkiye’de her kim yönetimdeyse Rus vatandaşlarının güvenliğinden onun sorumlu olduğuna dikkat çekti.
Peskov’a, Rusya’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sığınma hakkı vermesinin mümkün olup olmadığı soruldu. Peskov soru karşısında, “Böyle bir kararı yalnızca Rusya Devlet Başkanı (Vladimir Putin) alabilir. Şu anda varsayımlar üzerinden konuşamayız. Bunun hakkında ancak böyle bir rica gelmesi üzerine düşünebiliriz” dedi.
01.50 AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini: “Türkiye’de itidal ve demokratik kurumlara saygı gösterilmesi çağrısı yapıyorum.”
02.07 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk askerlere kışlalara dönmeleri, aksi takdirde cezai işlem uygulanacağını söyledi.
02.11 Bursa İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş gözaltına alındı
02.22 TRT üzerinden, ‘Yurtta Sulh Konseyi’nin darbe bildirisini okumaya zorlanan spiker Tijen Karakaş, CNN Türk’e konuştu. Stüdyo ve haber merkezinde rehin alınmalarının ardından tehdit edildiklerini söyleyen Karakaş, şunları anlattı: “Silahlı kişiler tarafından bildiriyi okumaya zorlandım. TSK adına bu eylemi gerçekleştirdiklerini bize zarar vermeyeceklerini ve milletin iyiliği için yaptıklarını söyleyen silahlı bir grup tarafından alıkonulduk. Ellerimiz arkadan bağlandı. Silahla tehdit ederek, bir bildiri okumamı istediler. O bildiriyi canlı olarak yayınlayacaklarını ve tüm Türkiye’den yayınlayacaklarını ifade ettiler. O şartlarla okudum. Stüdyoda şu anda bizi seven milletimizle birlikteyiz. Çok şükür başımıza bir şey gelmedi, çok şükür ayaktayız.”
02.24 Fethullah Gülen’le bağı bulunan The Alliance for Shared Values (AfSV), Türkiye’de yaşanan darbe girişimini kınadı. Açıklamada, Türkiye’nin iç siyasetine müdahalede bulunan herhangi bir askeri müdahalenin kınandığı belirtildi.
02.27 TRT binasına girerek yayına müdahale eden askerlerden 9’u gözaltına alındı. Askerlerden birinin yüksek rütbeli olduğu belirtildi.
02.30 Türkiye’deki tüm tarafları, ABD’deki diplomatik görevlilerin ve vatandaşlığın güvenliğini sağlamak konusunda uyaran ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla konuştum ve Türkiye’nin seçilmiş kurumlarına, sivil hükümetine ve demokratik yapılarına desteğimi sundum” ifadelerini kullandı.
02.37 MİT: Darbe Püskürtüldü
MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz, darbenin püskürtüldüğünü söyledi. Son 1 saattir yavaş yavaş her şeyin kontrol altına alındığını söyleyen Yılmaz, “Kimlerin bunların arkasında olduğu biliniyor” dedi.
02.38 TBBM’ye Bomba Atıldı
Bomba nedeniyle bazı polis memurları ve Meclis görevlileri yaralandı, kulis camları kırıldı.
02.46 MİT Danışmanı Nuh Yılmaz, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın görevinin başında olduğunu açıkladı.
02.50 Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Havalimanı’na inmeye gelen uçağı havada beklemeye başladı.
02.52 NTV canlı yayınında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşın üzerine havadan mermi ve bomba atıldığını belirterek, “Çılgın kalkışma yapanlar yol yakınken dönsün. Daha fazla insan zarar görmeden bu yoldan dönmelerini istiyorum. Bu andan itibaren havadan karaya her türlü atışlara karşılık verilecektir” dedi.
02.54 Meclis’te Üst Üste Patlamalar
Meclise yeni bombalar atılmaya başlandı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Genel Kurul’daki milletvekilleri Meclis sığınağına inerken; NTV, Meclis’e 4 bomba atıldığını aktardı.
02.57 Almanya’dan Tepki: Demokratik Düzene Saygı Duyulmalı
Almanya Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert yaptığı açıklamada, “Türkiye’de demokratik düzene saygı duyulmalı. İnsanların hayatını korumak için her şey yapılmalı” dedi. Almanya’nın, Türkiye’de seçimle iş başına gelmiş hükümeti desteklediğini vurgulayan Seibert, Başbakan Merkel’in gelişmelerle ilgili Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve yakın ekibiyle sürekli temas içerisinde olduğunu kaydetti.
03.27 Askerler Doğan Medya Merkezine Girdi
CNN Türk canlı yayınında bir grup askerin Doğan Medya Center binasına girdiği ifade edildi. Saat 03.20 sularında binanın bahçesine bir helikopter indiğini aktaran CNN Türk sunucusu, binaya zor kullanarak giren askerlerin stüdyolara doğru ilerlediğini aktardı.
Binaya giren askerler CNN Türk yayınına son verip, stüdyo’yu boşalttılar. Yayın kesilmeden uzun süre stüdyodan insanların çıkarılışını ve içerideki arbede seslerini aktarmaya devam etti. Canlı yayında bir el silah sesi duyulurken, ‘Ya Allah bismillah Allah-u ekber’ ve ‘Asker dışarı’ sesleri yükseliyor.
Özel harekat polislerinin binaya geldiği belirtildi. Stüdyoyu gösteren canlı yayına çıkan ve slogan atan bir kişinin bir süre yayında durması sonrası 04.46’da CNN Türk yayın akışına geri döndü.
03.47 Associated Press, polis ve askerin Taksim Meydanı’nda çatıştığını aktardı. AP, patlama sesleri geldiğini ifade etti.
03.48 AK Parti’nin reklam kampanyalarının mimarı olan reklam ajansı sahibi Erol Olçak ve oğlunun, Boğaziçi Köprüsü’nde açılan ateş sonucunda öldürüldüğü belirtildi.
04.05 Gürcistan Başbakanı Giorgiy Kvirikaşvili, Türkiye’yle olan hava sınırının kapatıldığını, sınırdan geçişlerin de sınırlandırıldığını açıkladı.
04.23 Erdoğan: Bedelini Ağır Ödeyecekler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘darbe girişimi’yle ilgili Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı. Açıklamada, “Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler. Burada milletin oylarıyla iş başına gelmiş bir hükümeti hazmedemeyişi onlar için bitiş olmuştur. Biz bu yola başımızı koymuşuz. Biz buraya canımızla kefenimizle yola çıkmışızdır. Birileri ne olacağını çok iyi kestirdiler. O yüzden böyle bir adımı attılar. Atatürk Havalimanı’nı üzerinde F-16’lar uçuyor. Niye uçuyor? Biz bunları düşmana karşı ülkeyi savunsun diye aldık. Ben Marmaris’teydim. Maalesef arkamızdan bombalamışlar orayı” dedi.
“Genel sekreterimi alıp götürdüler, ne yapacaksınız siz benim genel sekreterimi?” diyen Erdoğan, “Genelkurmay Başkanımızın durumunu bilmiyorum” ifadesini kullandı.
04.48 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminde bulunan FETÖ/PDY ile irtibatı olan Yargıtay, Danıştay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay Daire Başkanı ve üyeleri, HSYK’da görev yapan FETÖ/PDY örgütü mensubu üyeler ile sözde “Yurtta Sulh Komitesi” mensubu general, amiral, subay, astsubay, er ve erbaşlar hakkında gözaltı kararı aldı.
04.50 Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye başlığında acil bir toplantı düzenleme kararını açıkladı.
05.11 Reuters: Askerler Atatürk Havalimanı’nı Kontrol Altına Aldı
Reuters, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, askerlerin Atatürk Havalimanı’nı ele geçirdiğini aktardı. Havalimanı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alana varmasından kısa bir süre sonra ele geçirildiğini kaydeden Reuters, askerlerin hangi tarafta yer aldığını belirtmedi. Kısa süre sonra havalimanındaki askerlerin havaalanını hükümet adına kontrol altına almış olduğu ortaya çıktı.
05.50 İstanbul Boğazı Kapatıldı
Reuters, taşımacılık şirketi GAC’ye dayandırdığı haberinde, İstanbul Boğazı’nın ‘güvenlik’ sebebiyle gemi trafiğine kapatıldığını aktardı.
06.05 Boğaziçi Köprüsü’nde Tank Atışı
İhlas Haber Ajansı, Boğaziçi Köprüsü’nde darbe girişiminde bulunan askerler tarafından tank atışı gerçekleştirildiğini aktardı. Olayda bir TOMA ve bir sivil aracın isabet aldığı, 3 kişinin yaralandığı belirtildi. Köprüdeki çatışmaların yer yer devam ettiği kaydedildi. CNN Türk askerin TOMA’ya ateş açtığını ve çevreye fırlayan şarapneller sebebiyle bir sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.
06.11 İBB Önünde Asker Ve Polis Arasında Çatışma
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) kapatan askerler ile polis arasında çatışma yaşandığı bildirildi. Hürriyet’in haberine göre; polis ekiplerinin teslim ol çağrısına askerlerin ateşle karşılık vermesi üzerine özel harekat ekipleri askerlerin olduğu yere yönelerek operasyon başlattı. Habere göre askerler tarafından vatandaşların ve polis ekiplerinin üzerine plastik mermi ve gaz bombası sıkıldı.
06.30 Erdoğan: Durum Normalleşene Kadar Buradan Ayrılmak Yok
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Vur de vuralım, öl de ölelim” sloganları eşliğinde Atatürk Havalimanı’nda konuştu: “Size milletim adına teşekkür ediyorum. Bu olayın paralel işi olduğu dün akşamki eylemleriyle ortaya çıkmıştı. Terör eyleminin tam manasıyla örneğini dün akşam verdiler. Biz kefenimizle bunların karşısında dikildikçe yapamayacağımız hiçbir şey yok. Buradan durum normalleşene kadar ayrılmak yok.”
Erdoğan’ın konuşması esnasında ‘İdam isteriz’ sloganları atıldı. Erdoğan, “Pensilvanya’ya da sesleniyorum. Bu devlete, bu millete yaptığın ihanet yeter. Eğer sıkıysa memleketine gel. Oradan bu ülkeyi karıştırmaya gücün yetmeyecek” dedi.
06.45 Boğaziçi Köprüsü’ndeki askerler teslim oldu
06.50 TSK’dan Açıklama
Genelkurmay’ın resmi sitesinde saat 06.50’de yayınlanan bildiride, “Yurtta Sulh Harekatına kararlı şekilde devam edilmektedir” ifadelerini kullanıldı. Vatandaşların evlerinden çıkmamaları yönünde uyarıda bulunuldu.
07.02 Tuğgeneral Semih Terzi’nin öldürüldüğü açıklandı.
07.05 Başbakan: Muhalefete Teşekkür Ediyorum
Başbakan Binali Yıldırım, “Muhalefet liderlerine teşekkür ediyorum, demokrasiye sahip çıkmışlardır, darbe girişimine karşı net bir tavır göstererek, hükümetimizin yanında yer almıştır. İkincisi, vatandaşlarımız sokağı darbecilere bırakmamıştır, vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum ancak vatandaşlarımız asla ayrılmasınlar, evinden kalkan hemen meydana insin, meydanı boş bırakmayalım” dedi.
07.35 köprüdeki askerlere saldırı
Reuters, görgü tanıklarının ifadelerine dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemek için sokağa çıkan kişilerin Boğaziçi Köprüsü’ndeki askerlere saldırdığını belirtti.
07.55 Reuters: Genelkurmay başkanlığı hükümet yanlısı güçlerde
Reuters, üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Genelkurmay Başkanlığı’nın hükümet yanlısı güçler tarafından kontrol altına alındığını kaydetti. Haberde, darbeci askerlerden oluşan küçük bir grubun direnmeye devam ettiği belirtildi.
İsyancı güçlerin jetlere ulaşımı kalmadığını aktaran yetkili, helikopterlerin de yakın zamanda indirileceğini ifade etti. Meclis’e ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne saldırıların neredeyse durduğu aktarıldı.
08.15 boğaziçi köprüsü kısmen trafiğe açıldı
Gece boyunca tanklarla kapatılan Boğaziçi Köprüsü, askerlerin teslim olmasının ardından kısmen trafiğe açıldı.
08.25 genelkurmay başkanı kurtarıldı
Akıncılar Üssü’ne operasyon düzenlendi, Org. Hulusi Akar kurtarıldı. Akar’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtiliyor.
08.45 köprüler trafiğe kapatıldı
Boğaziçi köprüsü terkedilen tankların çekilmesi için çift yönlü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ise Avrupa yakası istikametine trafiğe kapatıldı.
09.00 Atatürk Havalimanı’nda uçuşlar normale döndü
09.19 müezzinoğlu: darbecilere idam cezası verilmesini masaya getireceğiz
Eski Sağlık Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, darbe girişiminden sonra “Darbecilere idam cezası verilmesini masaya getireceğiz” dedi.
09.46 Genelkurmay Başkanlığı’ndan çıkan 200’e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.
09.52 Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil hakkında, vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı.
10.10 Boğaziçi Köprüsü’nde Bir Asker Başı Kesilerek Öldürüldü
T24’te yer alana habere göre, askerlerin teslim olduğu sırada saldırıya uğrayan askerlerden biri boğazı kesilerek öldürüldü.
10.57 İstanbul Emniyeti’nden Askerleri İhbar Edin Çağrısı
İstanbul Emniyeti’nden yapılan açıklamada “Sokakta üniformalı, eli silahlı kişilerin görülmesi durumunda ihbar edin” dedi.
12.00 Marmara Hava Sahası Kapatıldı
İstanbul’u da kapsayan Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası görerek uçuş yapan tüm sivil hava araçların uçuşlarına kapatıldı.
13.29 Darbeci Askerler Helikopterle Yunanistan’a Kaçtı, Türkiye İadelerini İstedi
Yunanistan’ın Dedeağaç kentine bir Türk askeri helikopterinin indiği bildirildi. Helikopterdeki sekiz kişi, Yunan polisi tarafından gözaltına alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Helikopterle Yunanistan’a kaçan sekiz hain askerin derhal teslim edilmesini istedik” dedi.
13.36 Fidan: Nokta Operasyonuna Geçtik
13.43 Gökçek: Rus Uçağını Düşüren Pilot Darbe Girişimcilerinden Biri
CNN Türk’ün canlı yayınına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 24 Kasım 2015’te Rus uçağını düşüren F16 pilotunun darbecilerden biri olduğunu söyledi.
13.45 KCK: Taraflardan birinin yanında yer alınmamalı
14.00 Darbe girişiminin ardından, Kuleli Askeri Lisesine düzenlenen operasyonda çok sayıda asker ve askeri lise öğrencisi gözaltına alındı.
14.34 Darbe girişimiyle ilgili, Diyarbakır 8. Jet Ana Üs Komutanlığında görevli aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100’e yakın askeri personel gözaltına alındı.
14.45 2745 Hakim HSYK Tarafından Açığa Alındı
15.20 Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet TV’de bir açıklama yaptı: “Gün milletçe kenetlenme günüdür…”
15.34 Nato: Türk Halkının Demokrasiye Gösterdiği Destekten Memnuniyet Duyuyorum
15.40 Renzi: Darbe Girişiminin Bertaraf Edilmesinden Dolayı Rahatladım
15.52 Kerry: Türkiye, Gülen’in İadesi İçin Başvurmadı
15.57 Fransa: Türkiye’nin Bu Demokrasi Sınavından Başarıyla Çıkmasını Umuyoruz
16.20 AB’den Darbe Girişimine Kınama: Türkiye İle Dayanışma İçindeyiz
16.36 140 Yargıtay Ve 48 Danıştay Üyesi Hakkında Gözaltı Kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının konuya ilişkin soruşturması kapsamında 140 Yargıtay ve 48 Danıştay üyesi hakkında gözaltı kararı alındı.
16.52 Kılıçdaroğlu: Keşke Türkiye Böyle Bir Travmayı Yaşamasaydı
Darbe girişiminin ardından bugün 17.00’de gerçekleştirilecek TBMM Genel Kurulu’na katılmak için Ankara’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
“Keşke Türkiye böyle bir travmayı yaşamasaydı” diyen Kılıçdaroğlu, herkesin son derece üzgün olduğunu belirtti.
“Genelkurmay Başkanı ile görüştünüz mü?” sorusuna da Kılıçdaroğlu, ‘Hayır’ karşılığını verdi.
16.54 İncirlik Hava Üssü Giriş-Çıkışa Kapatıldı
CNN International, ABD ordusu tarafından kullanılan İncirlik Hava Üssü’nün Türk yetkililerce giriş-çıkışa kapatıldığını bildirdi. ABD’nin Adana Konsolosluğu’na dayandırılan haberde, üste elektriklerin kesildiği de aktarıldı.
Konsolosluk, ABD vatandaşlarını, ikinci bir bildirime kadar üsten uzak durmaları için uyardı.
16.55 Obama, Ulusal Güvenlik Konseyi’ni Türkiye İçin Toplayacak Haberi
Beyaz Saray, ABD Başkanı Obama’nın, Türkiye’deki gelişmelerin ele alınması için Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacağını açıkladı.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, darbe girişimi hakkında yaptığı açıklamada, “Tüm Alman hükümeti adına, Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum” ifadelerini kullandı.
17.00 Meclis’te AKP, CHP, MHP ve HDP ortak açıklaması
Olağanüstü toplanan meclis oturumu Meclis’teki dört partiden darbeye karşı ortak bildirinin okunmasıyla başladı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da, olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu’nu izlemek üzere Meclise geldi.
17.44 Kılıçdaroğlu: Anayasa Ve Hukukun Dışına Çıkanlar Bedelini Ödemeli
18.00 Bahçeli: Demokrasi Uçurumdan Dönmüştür
18.08 HDP: Hedef 78 Milyonun Siyasi İradesidir
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş adına, HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken konuştu. Baluken’in açıklamalarından öne çıkan bölümler şunlar:
* Hedef 78 milyonun siyasi iradesidir.
* Parlamentonun bombalanması, yüzlerce sivil insanın sokak ortasında katledilmesi, havadan yapılan saldırılar, tipik bir darbeyi aşan vahşet, katliam ve kaos içeren bir planlamayı yapan aklın ürünüdür.
* Türkiye’de devleti ele geçirmeye çalışan iktidar kavgaları ve toplumsal kutuplaşmalar ülkeyi uçurumun kenarına sürüklemekteydi.
* HDP olarak darbe girişimine zemin hazırlayan tarihsel gerçeklerden birinin 7 Haziran’dan sonraki çatışmalı ortam olduğunu ifade etmekteyiz uzun süredir. Tankların şehirlere inmesi, demokrasi dışı güçlere yasal ve fiili güçler katarak darbe mekaniğini diri tutmuştur
* Barış yoksa darbe ihtimali vardır. Ankara’da tankları ve savaş uçaklarını ortaya çıkaran tehlikeyi bu bakış açısı üzerinden ortaya çıkarmamız gerekiyor. Bu meclis kürsüsünde defalarca Cizre, Sur, Nusaybin, Şırnak’ta yaşananların Ankara, İstanbul, İzmir’de yaşanma ihtimaline dikkat çektik. Ne yazık ki bunu anlamamız için dün ki darbe girişiminin gerçekleşmesi beklendi.
18.40 Yaşanan darbe girişiminin ardındaki isim olduğu iddia edilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk gözaltına alındı.
19.17 Perinçek: Darbe Girişimi Türkiye’nin Rusya Ve Asya İle Yakınlaşmasına ABD’nin Tepkisidir
19.25 Milli Savunma Bakanı Işık: Darbe Engellendi
Işık, operasyonların tamamlandığını da açıkladı.
19.40 Başbakan Binali Yıldırım, Genel Kurul sonrasında TBMM önündeki kalabalığa hitap etti. Yıldırım, kalabalığın ‘İdam isteriz’ tezahüratını ‘Mesajınızı aldık’ yanıtı verdi.
20:01 Yunanistan’a Kaçan 8 Askerin İlk İfadesi Ortaya Çıktı
Dedeağaç Polis Merkezi’ndeki sorgudan çıkarak DHA’nın sorularını yanıtlayan Avukat Lia Marikani, polislerin saat 13.30’dan bu yana helikopterle Yunanistan’a kaçan sekiz Türk askerini sorguladığını söyledi.
Türkiye’den gelen askerlerin, ‘ülkeye kaçak girmek’ ve ‘iki ülke arasında dostluğu tehlikeyle sokmak’ ile suçlandığını söyleyen Marikani, sekiz askeri ifadelerine ilişkin şunları söyledi: “İstanbul’da yaşanan olaylar sırasında 4 helikopter ile yaralıları taşımak için görevlendirilmişler. Yaralıları olay yerinden alıp ambulanslara götürmek istedikleri sırada yerden ateş açılmış. Üç helikopterden inerek 8’i bir helikoptere binmiş. Daha sonra Yunanistan’a yakın ormanlık bir bölgede helikopter ile iniş yapmışlar. Burada ne yapacaklarını aralarına tartışarak Yunanistan’a gelmeye karar vermişler. Bu sırada cep telefonundan aileleri ile görüştüklerinde darbe girişiminden haberleri olmuş. Daha sonra Yunanistan’a geçmişler.”
20.13 Kocyas’tan 8 Askerin İadesi Hakkında Açıklama
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 askeri personele ilişkin, “Gözaltına alınanların ülkelerinde anayasal düzeni çiğnediklerine ve demokrasiye müdahale ettiklerine dair suçlamalar ciddi bir şekilde ele alınacaktır” açıklamasında bulundu.
21.05 Barzani’den Darbe Girişimine Kınama
20.35 Beyaz Saray’dan ‘Seçilmiş Sivil Hükümete Destek’ Açıklaması
Beyaz Saray, Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili son durumu değerlendirmek üzere ABD Başkanı Obama ile Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerinin gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Başkan Obama, ABD’nin, Türkiye’nin demokratik yollardan seçilmiş sivil hükümetine koşulsuz desteğinin altını çizdi” ifadelerine yer verildi.
21.39 ‘Darbenin Arkasında Amerika Var’
Habertürk yayınına katılan Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, “Darbenin arkasında Amerika var. Oradan yayınlanan birkaç dergi, birkaç aydır faaliyette bulunuyordu” dedi.
22.59 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli’yi arayarak darbe girişimine karşı durdukları için teşekkür etti.
00.32 Yunanistan’a kaçan askerlerin kullandığı helikopter, TSK personeli tarafından teslim alınarak, Dedeağaç Havalimanı’ndan Türkiye’ye hareket etti.

Gazeteci Ahmet Şık 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili sosyal medya hesabından iddialarda bulundu. Ahmet Şık’ın iddiaları şöyle:
“Ankara’dan istihbarat kaynaklı bir takım iddialar:
Ordudaki Cemaat kadrolarına yönelen soruşturmalarla ilgili 16 Temmuz sabah erkenden operasyonların ilk dalgasının yapılmasına karar verildi. İzmir askeri casusluk davası kumpas soruşturmasın savcısı Okan Bato’nun şüpheli listesindeki askerlerin tamamı hakkında gözaltı kararı var. Bunun dışında komuta kademesindeki birçok rütbeliyi kapsayan gözaltı kararı verilmişti. Savcı Bato’nun, Ağustos şurasından önce operasyonların başlatılması önerisi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmıştı. Gözaltı kararları ve yapılacak operasyonlarla ilgili Genelkurmay’a bilgi verildi onay alındı. Bu sabah 04’te operasyonlar başlayacaktı. Aralarında darbe girişimine kalkışanların da bulunduğu haklarında gözaltı kararı verilen tüm askerler teknik takip altındaydı. 15 Temmuz gündüz saatlerinde teknik izleme yapan birimler olağan dışı hareketlilik gözlemlendiğini rapor etti. Ancak ne olduğu anlaşılamadı. 15 Temmuz gecesi ise darbe girişimi ortaya çıktı. Tahminen daha ileri tarih için planlanan darbe girişiminin B planı devreye sokuldu. Jandarma ve Hava Kuvvetleri merkezli darbe girişiminin beyni Cemaat. Sayıca çok büyük değillerdi ve ordu içinden destekleri zayıf kaldı. AKP ve Erdoğan karşıtı asker ve sivillerin kendilerine destek vereceklerini, AKP yanlılarına karşı yanlarında duracağını düşündüler. PKK ile devam eden savaş koşulları nedeniyle ciddi eylemler gerçekleştirileceği ve darbe girişimine karşı güçlerin bölüneceği hesaplanmıştı. Bu planların hiçbiri tutmadı. Başlangıçta adı darbeci diye anılan 1. Ordu Komutanlığından da karşıt açıklama gelmesi ellerini zayıflattı. Operasyonlar sürecek. Önceden de belirlenen asker, polis ve yargı başta olmak üzere bürokrasideki tüm isimler gözaltına alınacak. Yargının tüm birimlerinde Cemaat’le bağları tespit edilenlerin hepsi görevden alınacak. Bank Asya krizi sırasında Cemaat’in çağrısıyla bankada hesap açtıkları belirlenen çok sayıda polis meslekten çıkarılacak. Özetin özeti: Korunan demokrasi değil parlamenter sistem oldu. Apoletli faşizm ile sivil faşizmin taht savaşının tek kazananı faşizm oldu.”
“Yurtta Sulh Konseyi” adlı darbeci gruba bağlı olduğu iddiasıyla gözaltına alınanlar arasında, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin de bulunduğu duyuruldu.
Huduti’nin yanı sıra 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun da gözaltına alındı.
Huduti, Cizre ve Sur’da kış aylarında sürdürülen operasyonları komuta etmişti.
Huduti, hükümete yakın medyada “Sur’u ve Cizre’yi temizleyen komutan” olarak övülmüştü.

Dünya Basınına Darbe Girişimi “Ülkenin Kontrolü Kimde Belli Değil” Şeklinde Yansıdı
Dünya Basınına Yansıyan Bazı Başlıklar Şöyle:
New York Times gazetesi, “Başbakan, askeri darbe girişimi olduğunu söyledi” başlığıyla darbeyi duyurdu. Gazete, Türkiye’nin 3 kez darbeye sahne olduğunu belirtirken, “ülkenin kimin kontrolünde olduğu şimdilik belli değil” diye paylaştı.
Reuters Haber Ajansı ilk olarak İstanbul’daki köprülerin ulaşıma kapatıldığını duyururken, bir subayın “askerlerin diğer kentlerde de harekete geçtiğini’ söylediğini duyurdu. Reuters, “ancak hangi askerler olduğunu söylemedi” diye yorumladı.
Associated Press Haber Ajansı da gelişmeyi son dakika haberi olarak verirken, askeri jetlerin ve helikopterlerin alçaktan uçtuğu ve askerin köprülerden geçişi engellediği bilgisini paylaştı.
Fransız Le Monde gazetesinin internet sayfasında “Türk başbakanı darbe girişimini bildirdi” başlığıyla verdi.
Le Monde, Yıldırım’ın ‘bedelini en ağır şekilde ödeyecekler’ biçimindeki açıklamasını öne çıkardı.
15 Temmuz darbe girişiminin yankıları

Ortak Sömürgeye Yönelik “Darbe Girişimine” İlişkin İlk Açıklamalar…

İsrail: Haaretz’de yer alan habere göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon, “İsrail, Türkiye’deki demokratik süreçlere saygılı ve iki ülke arasındaki uzlaşma sürecinin devam etmesini bekliyor” dedi.
ABD: ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ilk saatlerde, “Türkiye için istikrar, barış ve süreklilik umduğumu söylüyorum” dedi. Daha geç saatlerde ise, Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradı; “Demokrasiye inanıyoruz, Türk demokrasisine destek veriyoruz” dedi. ABD Başkanı Obama da hükümeti destekleme çağrısı yaptı.
Rusya: Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye’deki olaylara ilişkin reel zamanda bilgiler alıyoruz. Her türlü ölümcül çatışmadan uzak durulması ve tüm sorunların anayasa çerçevesinde çözülmesi gerek” ifadelerini kullandı.
Avrupa Birliği: Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, “Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü savunan Avrupa Konseyi’nin bir üyesi olan Türkiye’de demokratik olarak seçilmiş liderleri devirmeye yönelik herhangi bir eylem kabul edilemez’’ dedi.
İngiltere: İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yayınlanan duyuruda, İngiliz hükümetinin Ankara ve İstanbul’daki gelişmelerden kaygı duyduğu belirtildi.
Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye Konusunda Endişeliyim
Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO müttefiki Türkiye’deki gelişmeleri endişeyle izlediğini belirterek, Türkiye’nin darbe girişiminin sorumlularının peşine düşerken ölçülü davranması gerektiğini söyledi.
Merkel, “Tabii ki böylesi bir darbe girişimi gerçekleştiğinde bu isyancılara karşı anayasal düzenin elverdiği çerçevede bütün imkânlarla hareket etmek önemli” dedi ve ekledi: “Anayasal bir devlette -ki beni endişelendiren ve yakından takip ettiğim de bu- ölçülü olma prensibi herkes tarafından garanti edilmelidir.”
Beşar Esad: Erdoğan Darbeyi Muhalefeti Susturmak İçin Kullanıyor
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Türkiye’deki darbe girişimi ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “İki gün önce Türkiye’de yaşanan olayların ne olduğu henüz kesinleşmiş değil. Herkes yaşananlarla ilgili tahminlerini ve öngörülerini dile getiriyor. Bazıları, Türkiye Cumhurbaşkanının bu olayı Türkiye’deki ordu, yargı ve siyaset kurumlarındaki her türlü muhalefete son vermek için kullanmak istediğini söylüyor.”
İran: TSK’deki bir grup askerin darbe teşebbüsünün ardından açıklamalarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Suudi Arabistan ve Katar’ın da olduğu kimi ülkelerin Türkiye’deki darbe girişiminin başarılı olmasından yana olduklarını belirtti.
El Fetih Yetkilisi: Hamas, Erdoğan’a Yardım için Türkiye’ye Silahlı Militanlarını Gönderdi
El Fetih Siyasi İlişkiler Sorumlusu Serhen Yusuf Mihemed, katıldığı Süleymaniye’deki Abdullah Öcalan’ın Düşünceleriyle Ortadoğu’da Barış ve İstikrar Konferansı’nda Hamas’ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AKP hükümetine yardım amacıyla silahlı güçlerini Türkiye’ye gönderdiğini ifade etti.
ABD İstihbarat Direktörü: “Muhataplarımızın birçoğu görevden uzaklaştırıldı”
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal İstihbarat Direktörü emekli General James Clapper Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki ‘temizliğin’ terör milisi IŞİD ile mücadeleyi zorlaştırdığını söyledi.
Clapper Aspen’deki güvenlik konferansında bir soru üzerine, ‘ordudaki ihraç kararlarının Türk güvenlik mekanizmasının bütün alanlarını etkilediğini’, belirtti.
ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, “Muhataplarımızın birçoğu görevden uzaklaştırıldı ya da tutuklandı. Bunun Türklerle yürüttüğümüz işbirliğini zayıflatıp zorlaştıracağı şüphe götürmez”, dedi.

New York Times: “Erdoğan’ın Pervasız İntikamı”
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de yaşananları ele alan New York Times gazetesinde “Erdoğan’ın Pervasız İntikamı” başlıklı bir yazı kaleme alındı.
Yazıda, “Aynı zamanda Türkiye’nin kırılgan demokrasisinin bu mücadeleden sağ çıkıp çıkamayacağı da, fiilen otoriter bir devlet haline gelip gelmeyeceği de açık değil”
“Paronaya eşiğindeki otoriter eğilimi güçlenmişe benziyor” dendi.
Sokaktaki halkın demokratik bir lidere ihtiyacı olduğunu ifade eden New York Times, “Şimdiye dek, Erdoğan bu liderlik testini geçememiş görünüyor. Darbe girişimi Erdoğan’ın liderliğine damga vuran paranoya eşiğindeki otoriter eğilimi daha da güçlendirmişe benziyor” diye yazdı.
“Hükümetin kan banyosu Türkiye’yi daha da istikrarsızlaştırabilir”
NATO ve AB ile ilişkilerin Türkiye’ye idam geldiği takdirde biteceğini yazan Times, “Ama elbette hükümetin müsaade ettiği bir kan banyosu Türkiye’yi daha da istikrarsızlaştırabilir ve Erdoğan’ı, Türkiye’nin Müslüman demokrasi modeli vaadini yok eden adam olarak damgalayabilir” ifadeleri kullanıldı.

Robert Fisk:”Darbe bir sonraki darbeye kadar engellendi.”
Independent’ın Muhabiri Robert Fisk, Türkiye’deki darbe girişimini değerlendirdi. Darbenin bir sonraki darbeye kadar engellendiğini savundu.
Darbenin başarısız olmasının ordunun Erdoğan’a sadakati anlamına gelmeyeceğini söyleyen Fisk ayrıca, 161 ölünün, Türkiye’nin Ortadoğu’daki ulus-devletlerin çöküşünden bağımsız kalamayacağını gösterdiğini savundu.
“Ortadoğu’daki devletler çöküyor”
Dün yaşananların Ortadoğu’daki sınırların ve devletlerin çökmesi ile bağlantılı olduğunu kaydeden Fisk, istikrarsızlığın bölgede yolsuzluk kadar yaygın olduğunu belirtti.
“Erdoğan’a da Mursi gibi davranılacak”
Fisk, ABD’nin “seçilmiş hükümete” destek açıklaması yaptığını, ancak 2013’teki Mısır darbesinde olduğu gibi darbenin başarıya ulaşması durumunda Erdoğan’a da Mursi gibi davranılacağından emin olunması gerektiğini vurguladı.
Erdoğan’ın Putin’den özür dilemesi ve Netanyahu ile arasını düzeltmesinin, orduya güveninin bitmesiyle kıyaslanamayacağını savunan Fisk, “Bu durumda konsantre olman gereken daha ciddi meseleler vardır” dedi.
Fisk, ordu içinde darbe yapmaya niyetlenen askerlerin, Erdoğan’ın ülkelerini yok ettiğini düşünenlerin çok küçük bir kısmı olduğunu da ileri sürdü.
Fisk birkaç ay ya da yıl içerisinde yeni bir darbeye hazır olunması gerektiğini belirtti.
Kaynak: direnisteyiz3.org, Sputnik