“15-16 Haziran’dan Gezi’ye Direniş Ruhuyla Geleceğimizi Kurmaya”

Etkinlikte, Soma maden işçisi, Direnişteki Dora Otel İşçisi, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası, Ali İsmail’in Babası Şahap Korkmaz, Gezi Şehit ve Gazileri Platformu adına Volkan Kesanbilici, Murat Cantop ve Kaldıraç Dergisi adına Ülkü Gündoğdu da konuşma yaptı.

Direnişin 45. yılında Kaldıraç, İşçi Gazetesi, AKA-DER ve Özgür Lise’nin bu yıl 13.sü düzenlediği etkinlik Göztepe Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da gerçekleştirildi. Domane Dersim, Suave ve Rosa Kadın Korosu’nun sanhe aldığı etkinlikte Sarıgazi Güneş Çocuk korosu da kendi şarkıların seslendirdi. 15-16 Haziran ve Gezi Direnişine uzanan direniş ve sınıf mücadelesi tarihini anlatan kısa film gösterimi yapılan etkinlikte direnişteki Dora Otel işçilerinden işçi temsilcisi ve Soma’dan gelen maden işçisi de konuşma yaptı. Direnişe mesaj gönderen Renault İşçileri etkinliği selamladı.

Ali Ayvalıtaş: “Çoğalırsak Sesimiz Gürleşiyor”

Etkinliğinde konuşan Mehmet Ayvalıtaş’ın babası, yapılacak duruşmaya çağrı yaptı.

20 Haziran’da Göztepe Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da yapılan etkinlikte söz alan Ayvalıtaş şunları söyledi:

“Çarşamba günü Mehmet’in davası var.. Son davada ben dayak yemiştim. Adalet yok hukuk yok yani insanlığın olmağı faşist sömürü vampir kadın kesen tecavüzcülerin önünü açan bir yönetim anlayışı içindeyiz. Herkesi davaya bekliyorum. Yalnızlaştıkça saldırıları artıyor. Çoğalırsak sesimiz gürleşiyor.

Gezi’de kaybettiğimiz tüm gençleri saygıyla anıyorum. Onlar bizim canlarımız. İlla babaları olmak nedeniyle değil sizler de varsınız. Bu faşist düzenin bir nevi burnu sürtüldü ama önümüzde çok yok var. Biz dünyaya insanlığı getireceğiz o faşistleri yok edeceğiz”

Şahap Korkmaz: “Biz Çocuklarımızla Gurur Duyuyoruz”

Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, “Sizi Ali İsmail’in selamıyla selamlıyorum. Sizi devrimci şehitlerimizin selamıyla selamlıyorum.” sözleriyle konuşmasına başladı.

Korkmaz şunları söyledi:

“Ben Ali İsmail’in babasıyım ve onunla gurur duyuyorum ve oğlum ve diğer şehitler haksızlık yapmadılar, adam öldürmediler. şerefleri ve namuslarıyla yaşayarak ve alınları ak olarak ayrıldılar. Onlar hiçbir zaman ölmeyecekler. Hırsızlık yapan, adam öldüren ve adam öldürene sahip çıkanlar yaşıyorlar ama korkarak yaşıyorlar. Korkarak yaşayacak ve korkarak ölecekler..

Biz çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Ben yılanı vururken karşımda durup “bize ne zararı var niye yapıyorsun” dedi. Çiçeği bile ağacından koparmaya kıymazdı. Hiçbir canlıya zarar vermek istemezdi. Öyle iyiydi eminim diğerleri de aynı ruhu taşıyorlar onlar bizim gururumuz ve ışığımızdır. Onlar bu ülkede çok şeyin değişmesine vesile olacaklar buna inanıyoruz. Onları katledenler ve katillerine sahip çıkanların cezalarını çekmelerine şahit olmak istiyoruz.”

“Acımızın ve mücadelemizin ortaklarına selam olsun.”

Gezi Şehit ve Gazileri Platformu adına Volkan Kesanbilici, Murat Cantop da etkinliğe katılanları selamlayarak şunları söylediler:

“Sami Elvan’ın selamlarını getirdim. Haziranlar ve direnişlerin bitmeyeceğinin en iyi kanıtlarından biri bu olsa gerek, ailelerimiz burada bizler burada olduğumuza göre devrime direnişe olan inancımız tüm hızıyla sürüyor. Devrim ateşi aynı sıcaklıkla alanlarda kendini bulmayacaktır. Ara da verse ona değenler yüreklerinde bir parçasını götürüyorlar Bizim geziden daha büyük direnişlere olan inancımız budur.

Platformumuz adına teşekkür etmek istiyorum. Haziran zamanı barikatlarda bizimle beraber ve omuz başımızdaydı. ardından geçen iki yılda hastanelerde adalet arayışlarımızda hep bizle birliktelerdi. Acımızın ve mücadelemizin ortaklarına selam olsun.”

“Savaşmadan Özgürlük Yok”

15-16 Haziran’dan, Gezi Direnişi’nde ve devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşunun ardından başlayan programda, yaşları 3 ile 8 arasında değişen çocuklardan oluşan Sarıgazi Güneş Çocuk Korosu kendi şarkılarını seslendirdi. “Büyük işçi direnişi ve gezi direnişi bu topraklarda yaşanmış en büyük iki direniştir. Biz çocuk korosu olarak bu direnişleri selamlıyoruz.” diyen çocukların “Tavuklar, savaşmadan özgürlük yok demişler” şarkısı büyük ilgi gördü…

“Tek Başına Mırıldanma Birlikte Söyleyelim”

Farklı yaş ve mesleklerden kadınların oluşturduğu ve Ankara’da çalışmalarını sürdüren Rosa Kadın Korosu “Hava Döndü İşçiden” marşıyla sahneye çıktı.

Rosa Kadın Korosu: “Tek başına mırıldanma birlikte söyleyelim” diye çıktık yola Güzel yarınları bugünden yaratmak için söylüyoruz şarkımızı selam olsun metal işçilerine selam olsun Özgecan, Nevin, Cansu için isyan eden kadınlara, selam olsun direnen halklara…” diyerek etkinliği selamladı. Koro marş ve türküler seslendirdi.

Dora Otel İşçileri Direnişle Öğreniyor

Devam eden Dora Otel direnişine değinen işçi Tüm Emeksen’de örgütlendikleri için işten atıldıklarını ve ardından başlattıkları direniş sürecini anlattı. Her Pazar günü Taksim Talimhane’de yaptıkları eylemlere de katılım çağrısı yapan işçi şöyle konuştu: “Her pazar sabahı taksim de yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte yanımızda olan İşçi Gazetesi’nden arkadaşlarımıza selamlarımızı iletiyoruz. Devam eden gezi direnişi etkisiyle bizim yanımızda olan sınıf dostlarımızı selamlıyoruz.”

“Soma Katliamının Sorumluları Enerji ve Çalışma Bakanları da Yargılansın”

Soma’dan gelen maden işçisi Enerji Bakanı ve Çalışma Bakanı’nın da yargılanması gerektiğini söyledi. Maden işçisi hakkını arayan işçilerin işsizlikle yüz yüze bırakıldığı ancak mücadele ile kazanılacağını vurguladı. Maden işçisi katliamın üzerinden 14 ay geçmesine rağmen sorumluların cezalandırılmadığını hatırlattı. 18 Ağustos’a ertelenen duruşmaya da çağrı yapan işçi şunları söyledi: “Devletin verdiğiyle yetinen sesini çıkaramayanlar var. işe giremiyorlar. Bizim üzerimizde baskılar var. Biz işçiyiz emekçiyiz bu sömürü ve baskı altında yaşamamamız gerekir. Kimse işsiz kalmasın, haklarını savunanlara baskı yapmasınlar. DİSK olarak örgütleniyoruz baskılara rağmen devam ediyoruz. Herkesin destek vermesini istiyoruz.”

Domane Dersim Müzik Topluluğu sahneden etkinliği ve direnişleri selamlayarak türkülerini seslendirdi.

“Eylem Birleştiriyor, Örgüt Özgürleştiriyor”

Kaldıraç dergisi adına konuşan Ülkü Gündoğdu 15-16 Haziran’dan bu yana her direnişin burjuvaların kabusu olduğunu hatırlatarak, devrimci önderleri, Gezi şehitlerini, Kobanê’de ölümsüzleşenleri andığı konuşmasında metal direnişinin de öğretici olduğunu belirtti.

Gündoğdu: “Eylem ne kadar birleştiriyorsa, örgüt de o kadar özgürleştiriyor, gücü toparlıyor. Örgüt güçtür, örgüt özgürlük” diyerek örgütlenme ve mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

“Gülmeyi bilen çocuklar geldi. Tükenme!”

Son olarak sahneye çıkan Suavi, direnişler ve direnişlerde yitirilen canları andı. Berkin Elvan’a ve katledilen çocuklara özel yer verdiği konuşmasında Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’i de onlara adadığı şarkısını söyledi. Zulme ve adaletsizliklere rağmen direnişin hiç yok olmadığının altını çizen Suavi sevilen ezgileriyle izleyenlere coşkulu anlar yaşattı.

Etkinlik Gezi şehitleri duruşmalarına, Soma katliamı duruşmasına, 2 Temmuz eylemlerine ve tüm işçi direnişleriyle dayanışma çağrısı ile son buldu.

direnisteyiz.net