1 Mayıs’ta kitlesel direniş hattını örmek için, başta Taksim olmak üzere her alanda olacağız!

O günden bu yana; IŞİD eliyle patlattıkları bombalarıyla; Kürt kentlerinde halka karşı sınır tanımaz savaş politikalarıyla; Anadolu’da işçisinden öğrencisine, akademisyeninden gazetecisine kadar, savaşa, yıkıma, baskıya, yağmaya karşı çıkan en ufak bir sesi şiddetle bastırmaya çalışıyorlar. Adeta tüm toplumu, toplumsal mücadele güçlerini, nefessiz bırakmaya, boyun eğdirmeye, evlerine hapsetmeye çalışıyorlar. Amaçları tüm toplumu esir almak, bu toprakları açık hava hapishanesine çevirmektir.

1-) 2016 1 Mayısı, istisnasız tüm kutlama yapılacak alanlarda, bu topyekûn saldırılara karşı kitlesel direniş hattının örgütleneceği bir adım olarak ele alınmalıdır.

2-) Taksim meydanı 1 Mayıs alanıdır. Çeşitli nedenlerle 1 Mayıs farklı alanlarda kutlanılsa da, Taksim her koşulda savunulabilmelidir. Daha önce de olduğu gibi ancak kararlı bir duruşla Taksim işçilere, emekçilere açılabilecektir.

3-) Sendikalar ve meslek örgütleri genel toplantılarda, 1 Mayıs alanı konusundaki tartışmaları yeterince açık yürütmemiş, bu tutumları ile ortak bir iradenin oluşmasına engel olmuşlardır. Oysa daha önceki 1 Mayıs’larda Taksim’i kazanmış olan bu ortak iradedir.

4-) İçinden geçtiğimiz dönemde, kitlesel mitingler özel önemdedir. Bu nedenle, İstanbul 1 Mayısı için genel toplantılarda, bizim de önerimiz olan Kadıköy’de kitlesel bir 1 Mayıs mitingi kararı alınmıştı. Ancak valilikle yapılan görüşmeler sonrası, sendika ve meslek örgütleri tarafından aynı derecede kitle katılımına uygun olmayan Bakırköy’de bir kutlama yapma kararı alınmış, genel toplantıda diğer bileşenlere deklare edilmiştir.

5-) Tüm bu gelişmelere rağmen, sendikalar, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, devrimciler, her alanda 1 Mayıs kutlamalarının kitlesel geçmesi için elinden gelen her şeyi yapmalıdır.

Bizler, alanından veya izinli olup olmamasından bağımsız olarak, kitlesel direniş hattını örmek için, başta Taksim olmak üzere Bakırköy, Kolej, Gündoğdu gibi emek, özgürlük ve halkların kardeşliğinden yana olan tüm 1 Mayıs alanlarında olacağız.

CİZRE, YENİ ÇELTEK, NUSAYBİN, CERATTEPE, SUR, TAKSİM… DİRENEREK KAZANACAĞIZ!

DİRENMEK YAŞAMAKTIR, ÖRGÜT ÖZGÜRLÜKTÜR! ÖRGÜTÜNLE 1 MAYIS’A!

HER GÜN 1 MAYIS, HER GÜN KAVGA!

KALDIRAÇ

28 Nisan 2016