1 Mayıs: Direnmek yaşamaktır

Bu yıl yaygın bir şekilde kutlanan 1 Mayıs’ın şehir şehir haberleri:

Taksim

DİSK-KESK-TMMOB-TTB ve siyasi parti ve örgütlerin bir kısmının 2016 1 Mayısı’nın Bakırköy Cumartesi pazarında kutlanacağını duyurmasının ardından 1 Mayıs alanının Taksim meydanı olduğunu ve bu alandan asla vazgeçmemek gerektiğini duyurarak Taksim meydanına yürüyüş çağrısı yapan sendika ve örgütlerin Taksim’de eylemleri yaşandı.

Taksim’i ve çevresini önceki geceden beri kapalı tutan devlet, genelde yaptığının aksine Taksim’e yaklaşan kitleleri uzaklaştırmak üzerine değil gözaltına almak üzerine önlem aldı.

Aynı zamanda Okmeydanı da polis ablukası altındaydı. Sabahın erken saatlerinden itibaren akrepler mahalle de tur atmaya başladı.

Sabah 8:30’a doğru İnşaat İşçileri Sendikası “Kavga, Sokak, Direniş! Yaşasın 1 Mayıs” yazan pankartıyla Taksim Meydanı’na çıktı.

Şişli Camii’nin önünün kapatılması ile beraber polis darp ederek gözaltına alma çalışmalarına başladı. Bomonti’de, Taksim’de, Şişli’den gözaltı haberleri geldi. 1 Mayıs Hukuk Platformu, 11.08 itibariyle kendilerine ulaşan gözaltı sayısının 42 olduğunu açıkladı.

Divan otel tarafında toplanan Halkevleri’nden bir grup, Taksim’e doğru yürümeye başladı, polis tazyikli su ile kitleye saldırdı.

Beyoğlu’nda Tarlabaşı tarafında yoldan karşıya geçmeye çalışırken 57 yaşındaki Nail Mavuş polis TOMA’sının çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Nakliyat-iş sendikası üyeleri Aksarayda sendika genel merkezi önünde toplandı, Taksim’e doğru yürürken önü kesilen kitle basın açıklaması yaptı.

Hacıhüsrev’de taksime çıkmak için toplanan kitleye sivil faşistler saldırdı.

Levent-Zincirlikuyu yönünden Taksime yürüyen Devrimci Parti, İnşaat İşçileri Sendikası, Kaldıraç, Alınteri ve DAF kortejlerine polis saldırdı. Kitle havai fişeklerle karşılık verdi.

Taksim’de Devrimci Tekstil-İş, Mücadele Birliği, BDSP ve SODAP üyeleri devrimciler gözaltına alındı.

İstanbul – Bakırköy

DİSK-KESK-TMMOB-TTB ve emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla, Bakırköy Halk Pazarı’nda yapılan 2016 1 Mayıs kutlaması için iki ayrı koldan yürüyüş düzenledi. Toplanma saat 9:00’dan itibaren başlasa da, işçi ve emekçiler saat 11.00’de Marmara Forum ve E-5 İncirli yönünden iki koldan Bakırköy Halk Pazarı’na yürüyerek alana girdi miting saat 13.00’de başladı.

Kürsüden yapılan mücadele birliği çağrıları, bombalara ve katliamlara karşı halka hesap verileceği yönündeki ajitasyonlar eşliğinde içeri alınan kitle miting başlangıcına kadar giriş ve çıkışlarla toplanmaya devam etti.

Cizre’de öldürülen yoldaşlarının resimlerini tuttukları bahanesiyle, HDP korteji, alana girerken polis tarafından saldırıya uğradı. Saldırıda bir kişi yaralandı.

Miting saygı duruşu ile başladı, 10 Ekim derneğinin mesajı ile devam etti, sonrasında Ruhi Su Dostlar Korosu devrim marşları okudu. Sonrasında kürsüde konuşma yapan DİSK genel başkanı Kani Beko “Taksim’de 1977’de katledilen arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya kadar 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz, kimse de vazgeçiremez.” dedi. İşçi sınıfının durumuna da değinen Beko, “Bu ülkede 6 milyona yakın işsiz var, Milyonlar aç ve işsiz. Siz ise sarayınızda yaşıyor, servetinizi büyütüyorsunuz. Sarayınız yerin dibine batsın!” dedi. “Ankara’da, Soma’da, Ermenek’te kaybettiklerimizi unutmayacağız” diyen Kani Beko sözlerine “Savaşları bu meydanlar bitirir. İşçi emekçi kardeşlerime sesleniyorum, sessiz kalmayın; kalıcı barışı sağlayacak güç işçi sınıfıdır. Çünkü savaşlarda işçi sınıfı ölür, işçi sınıfının maaşından kesilir, işçi sınıfı acı çeker.” diye ekledi.

Kani Beko’dan sonra konuşma yapan KESK eş genel başkanı Lami Özgen ise; konuşmasına şehitleri anarak başladıktan sonra, “Taksim’i yasaklayarak bilincimizi körelteceğini düşünenlere sesleniyorum: Her yeri Taksim yapacağız!” dedi. Dönem ile alakalı olarak ne kadar baskı dolu bir dönemde bir 1 Mayıs organize edildiğini söyleyen Özgen “Çocuk istismarı yapanları koruyorlar, Kürt meselesi çözümsüzlüğe gömülmeye çalışılıyor, şehirleri yıkıyor, insanları hapislere dolduruyorlar… AKP’nin mezhepçi, milliyetçi politikaları Ortadoğu’yu savaş bölgesi haline getiriyor.” dedi. Lami Özgen konuşmasını herkese bir demokrasi birliği çağrısı yaparak bitirdi.

Bir dahaki konuşmacı olarak TMMOB adına yönetim kurulu başkanı Mehmet Soğancı çıktı. Birlik ve mücadeleyi yükseltme çağrısı yapan Soğancı “Karanlığa karşı baharı, barışı getireceğiz. AKP’nin baskılarına karşı ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız.” dedi.

TTB adına bir sonraki konuşmayı yapan Raşit Tikel “İşçi kıyımlarına, sağlıkta taşeronlaşmaya ve kıdem tazminatının gaspına ‘dur’ diyoruz. Güvenli gelecek güvenceli iş istiyoruz. Barışın egemen olduğu bir Türkiye için halkın söz sahibi olduğu bir ülke istiyoruz” dedi. Konuşmasında Kürdistan’daki saldırılara da dikkat çeken Tikel “Kürdistan’da insanlar katledilmiş, on binler göçe zorlanmış, sağlık emekçileri ateş altında çalışmak zorunda kalmıştır.” dedi.

Ortak imzalı bildirinin Kürtçe ve Türkçe olarak Yılmaz Dağlar ve Hilal Karabağ tarafından okunmasından sonra müzik dinletisi ve kısa da olsa halaylar başladı.

Konuşmalardan sonra Mezopotamya Kültür Merkezi Korosu sahneye çıktı. Müzik dinletisi Yasemin Göksu ile devam etti.

Alandan çıkışta ise polis tacizleri devam etti. Polis keyfi biçimde taşınan bayraklar veya posterler veya giyilen puşiler bahaneleriyle gözaltı yaptı.

Alanda 2010, 2011 ve 2012 Taksim 1 Mayıs’larına oranla daha düşük bir heyecan olduğu göze çarptı.

2012’den beri her yıl 1 Mayıs’ta Fatih camisinde toplanarak iş kazalarında ölen işçi ve emekçiler için gıyabi cenaze namazı kılıp 1 Mayıs alanına yürüyen Anti-Kapitalist Müslümanlar bu yıl da Fatih camiinde toplandılar. Çok sayıda pankart ve dövizler cami duvarına asıldı. Anti-Kapitalist Müslümanlardan yazar İhsan Eliaçık’ın yaptığı açıklamanın ardından cenaze namazı kılındı.

Anti-Kapitalist Müslümanlar “Allah, Ekmek, Özgürlük”, “Mülk Allah’ın, Emek İşçinin, Kahrolsun Küresel Kapitalizm”, “Zulme karşı omuz omuza”, “Çocukların, kadınların, mazlumların hesabı sorulacak”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Firavuna karşı omuz omuza”, “İşçiler değil, patronlar yanacak”, “Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak” sloganları eşliğinde çok sayıda dövizle Fevzi Paşa caddesi üzerinden Saraçhane parkına yürüyüş yaptılar.

Yürüyüşte “Ensar vakfı özeleştiri yap, özür dile-istifa et”, “Dağlarına bahar gelmiş memeleketimin, şehirlerine de barış gelsin”, “emeğin dili, dini, ırkı yoktur” pankartları dikkat çekti.

Saraçhane parkında Muharrem Şaşkın, Sinan Dayan açıklama yaptı ve ardından Anti-Kapitalist Müslümanlar gençlik grubundan Muharrem Kayar ve Büşra Baveri basın bildirisini okudu.

Grup daha sonra “Mülk Allah’ın”, “Allah, Ekmek, Özgürlük” sloganları ile dağıldı.

Ankara

Sabah saatlerinden itibaren polis ekipleri, ara sokaklar da dâhil bütün 1 Mayıs Alanı’nı abluka altına aldı. Kızılay’da afişleme yapan 3 Kaldıraç okuru ve 1 Direnişteyiz muhabiri alana gelmeden gözaltına alındı.

Ankara’da saat 11:30’da sendikalar ve demokratik kitle örgütleri kortejlerinin Kolej Meydanı’na yürüyüşü ile başlayan 1 Mayıs kutlamaları coşku ile geçti. Kolej Meydanı’nda saat 13.00’de başlayan mitingde 1 Mayıs Tertip Komitesinin hazırladığı ortak metin, Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde okundu. Metni Türkçe okuyan Çetin Çalışkan “Bugün bizlerle olmayan devrimci işçi sınıfı önderlerini yoldaşlarımızı saygıyla anıyorum. Soma’da, Ermenek’te maden ocaklarında kaybettiğimiz işçileri anıyorum ser verip sır vermeyen Kaypakkayaları, Deniz’i, Hüseyin’i Yusuf’u saygıyla anıyorum. Başka bir dünya mümkün diyen işçiye emekçiye selam olsun” dedi, sözlerine şöyle devam etti, “Bu ülkenin karanlıkları aydınlatmadan 77 Mayıs’ının Sivas’ın Maraş’ın on ekimin Roboski’nin failleri açığa kavuşmadan Türkiye’de yeni bir sayfa açılamaz ‘Bu iktidar kadının yeri evdir’ diyor. Kadınları yarı zamanlı çalışmaya uygun görüyor. Bunlar yetmezmiş gibi Kıdem tazminatlarını hiç etmeye çalışıyorlar. Bizler kıdem tazminatlarının yağmasına izin vermeyeceğiz.” Çalışkan’ın konuşmasının ardından Reşit Sümbül Tertip Komitesinin ortak metnini Kürtçe, Hamide Yiğit ise aynı metni Arapça okudu.  Konuşmacıların ardından Grup Günyüzü sahne aldı. Halaylar eşliğinde 1 Mayıs Ankara’da coşkuyla kutlandı.

İzmir

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk İş’in düzenlediği, demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin, alevi dernekleri, kadın örgütleri ve taraftar gruplarının katıldığı 1 Mayıs mitingi İzmir’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Eski Sümerbank, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve İzmir Halkevi önünde bir araya gelen kitle Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçti. KESK, DİSK ve Alevi dernekleri Konak Meydanı’ndan, HDP, EMEP ve diğer siyasi partiler Cumhuriyet Meydanı’ndan, TMMOB, TTB, Türk-İş ve CHP ise Alsancak’tan yürüdü. Kaldıraç ve AKA-DER Eski Sümerbank önünden yürüyüşe başladı.

Yürüyüş kolları kutlamanın yapılacağı Gündoğdu Meydanı’na girerken, polis arama noktasında durduruldu. Kitle aramadan geçirilirken, polis aramasını protesto eden Anarşistler, kıyafetlerini çıkararak arama noktasından çıplak olarak geçti.

Yürüyüşün ardından Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelen on binler, alanda da iş, emek ve barış taleplerini haykırdı. Ankara Katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının gösterildiği sinevizyonun ardından yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. 1 Mayıs Tertip Komitesi adına ortak açıklamayı, KESK’ten Bahri Akkan ve TTB Yürütme Konseyi üyesi Fatih Sürenkök yaptı. Ortak açıklamada, AKP’nin çalışma yaşamındaki sömürüsü ve müdahaleleri eleştirilirken, AKP’nin barış ve çözüm yerine savaşı tırmandırarak, iktidarını korumaya çalıştığına dikkat çekildi.

Ortak metnin ardından konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, AKP’nin emek alanında işçi ve emekçinin haklarını gasp etmeye çalıştığını ancak buna izin vermeyeceklerin belirtti. AKP’nin savaş politikaları ile iktidarını sürdürdüğüne işaret eden Köse, emekçiler olarak bundan sonra da mücadelelerini daha da yükselterek AKP’nin savaş politikalarına geçit vermeyeceklerini söyledi.

Kürsü konuşmalarının ardından İlkay Akkaya bir konser verdi. Gündoğdu Meydanı’nda çekilen halaylarla miting sona erdi.

Diyarbakır

Diyarbakır’da 1 Mayıs kutlaması İstasyon Meydanı’nda yapıldı. TMMOB, KESK, TTB, DİSK, Türk-İş ve DBP çağrısıyla gerçekleştirilen 1 Mayıs’ta, bölgedeki savaş ve güvencesiz işsizliğe dikkat çekildi, dayanışma ve mücadele vurgusu yapıldı. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise yaptığı konuşmada, demokratik özerklik modelinin eşit paylaşıma olanak tanıdığına dikkati çekti.

Diyarbakır’da 1 Mayıs için ile siyasi parti temsilcileri İstasyon Meydanı’nda bir araya geldi. Alana girenler hem polis noktasında hem de tertip komitesi tarafından arandı. “Tüm ezilen halkların ve emeğin demokratik dayanışması” şiarı ile düzenlenen miting saygı duruşuyla başladı. Miting alanına “Eşit özgür ve insanca yaşamak için 1 Mayıs” pankartı ve yasaklar boyunca devletin öldürdüğü sağlıkçıların posterleri asıldı.

Adana

1 Mayıs’tan bir gün önce, gece yapılan canlı bomba ihbarı üzerine kutlamaların iptal edildiği Adana’da polis emekçilere saldırdı. Polis saldırısına ve yasaklara rağmen yapılan eylem halaylarla bitirildi.

Uğur Mumcu Meydanı’na girmek isteyen kitleye TOMA ve biber gazı ile saldıran polisler gözaltı yaptı.

HDP Adana milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi, Meral Danış Beştaş’ın basın açıklaması yapmak için polisle görüşmesi üzerine açıklamaya izin verildi.

Ağrı

DİSK üyeleri Agirî Newroz Meydanı’nda 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. “Yaşasın işçi sınıfın birliği” pankartı açan işçiler, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı attı. Kutlamaya işçilerin yanı sıra Tutak Belediye Başkanı Fırat Öztürk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Kutlamada konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Ersin Erincik, işçilerin 1 Mayıs’ını kutlayarak, 1 Mayıs’ın sermayenin sömürü politikalarına karşı dayanışma ve mücadele günü olduğunu söyledi. Erincik, taşeron işçilere verilen sözlerin yerine getirilmesini ve kadrolaşmanın önünün açılması gerektiğini de belirtti.

Konuşmanın ardından işçiler 1 Mayıs halayına durdu.

1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Bayramı Agirî’nin (Ağrı) Bazid (Doğubeyazıt) İlçesi’nde KESK, TTB, HDP ve DBP öncülüğünde coşkulu bir şekilde kutlandı. Belediye binası önünde gerçekleşen kutlamaya, sendika üyelerinin yanı sıra HDP Milletvekili Dirayet Taşdemir, belediye eşbaşkanları ve yüzlerde yurttaş da katıldı. Kutlama alanına özyönetim direnişlerinde, görev başında devlet güçleri tarafından katledilen sağlık çalışanı Aziz Yural’ın posteri ve DBP, HDP, KESK bayrakları asıldı.

Sabah erken saatlerde Agirî Belediyesi önünde biraraya gelip araçlarla ilçedeki kutlamalara katılmak isteyen yurttaşlar, polisler tarafından il çıkışı ve ilçe girişinde saatlerce keyfi bir şekilde bekletildi. Onlarca zırhlı araç ile ablukaya alınan ilçede, çok sayıda cadde ve sokak zırhlı araçlar ile trafiğe kapatıldı. Bunun yanı sıra yurttaşlar da keyfi kimlik kontrollerine maruz bırakıldı.

Sağanak yağmura rağmen saygı duruşu ile başlayan kutlama, tertip komitesi adına Suzan Kotay konuştu. Kotay, AKP’nin Kürdistan’da yürüttüğü savaşa karşı ortak mücadele çağrısı yaptı. Kutlamalar Koma Azad müzik grubunun seslendirdiği ezgiler eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu.

Antakya

Antakya’da 1 Mayıs kutlamaları Doğuş okulları önünde toplanma ve miting alanı olan Sevgi Direniş Parkı’na yürüyüş ve devamında miting ile gerçekleştirdi. Antakya’da 1 Mayısında Alevi katliamlarına karşı artan tepkiyle oldukça kalabalık olması dikkat çekti.

Saat 15’de Doğuş Okulları önünde toplanmalar başladı. “Suriye halkı yalnız değildir” sloganı ile Armutlu’dan Doğuş Okullarına yüründü. Sloganlarla yapılan yürüyüşün ardından alana giriş gerçekleşti. Yürüyüşte HDP, Kaldıraç ve AKA-DER’in de aralarında bulunduğu siyasi kurumlar ve demokratik kitle örgütleri yer aldı.

Saat 16’da HDP Milletvekili Garo Paylan da HDP kortejiyle alana girdi. Alana girişlerin ardından saygı duruşu gerçekleştirildi. Saat 17’de Garo Paylan kürsüye çıkıp konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında Alevi katliamlarına da değinen Paylan, “Buruk bir bayram yaşıyoruz zulüm ve karanlık üstümüze çökmeye çalışıyor. Ancak burada moral bulduk genç arkadaşlarımızla direniş devam ediyor. Direne direne kazanacağız, evet azız ama direnişimiz tüm gücüyle devam ediyor. Hatay’da Türk, Arap, Ermeni, Süryani hep birlikte yaşıyor. Kardeşliği ve çoğulculuğu koruyabileceğimiz belki de tek şehir. Muktedir etrafına korkuyu bulaştırıyor, biz birbirimize barışı ve direnişi yayıyoruz. Direne direne kazanacağız, biji yek gulan, yaşasın 1 Mayıs!” dedi.

Antalya

Antalya’da alanlara çıkan binlerce emekçi, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganıyla taleplerini haykırdı.

1 Mayıs Emek, Dayanışma ve Mücadele Bayramı kutlamaları Antalya’da emek örgütleri, siyasi partiler ve taraftar gruplarının Aydın Kanza Parkı’nda toplanmasıyla başladı. Polisin yanı sıra emek örgütlerinin de aldığı güvenlik önlemeleri altında kortejler halinde alana giren emekçiler, halaylar çekti. Binlerce kişinin doldurduğu alanda açılan pankart, döviz ve flamalarla renk cümbüşü oluştu. Aydın Kanza Parkı’nda; “Yaşasın 1 Mayıs”, “İşçiyiz güçlüyüz köle değiliz” yazılı pankart ve dövizlerin yanı sıra sloganlarla taleplerini haykıran işçi ve emekçiler, AKP hükümetinin işçi ve emekçilere dönük meclise getirmeye hazırlandığı “Kölelik yasa tasarısına” “Özel istihdam büroları modern köleliktir” mesajı ile cevap verirken artan çocuk işçiliğine dikkat çeken dövizler taşıdılar.

Kortejler halinde Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitle, sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme ölüm halka hürriyet”, “Kürdistan’da düşene dövüşene bin selam”, “Bijî yek Gulan” ve “Jin jiyan azadî” sloganları attı. Yürüyüş kortejinde askerde iken şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren askerlerin aileleri ve basın özgürlüğüne dikkat çekmek isteyen gazeteciler ilgi ile karşılandı. Yine alanda gençler ve kadınların yoğunluğu dikkat çekerken, Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlilerinin “Akademi susmayacak” pankartı ile girmesi ilgi gördü.

Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda binler toplanırken ilk olarak tutuklu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin işçilerle dayanışma mesajı okundu. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısı durulan saygı duruşunun ardından AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesinin sürgün ettiği işçilerden Olcay Şimşek, işçilerin taleplerini dile getirdi. Şimşek, işçilerin köle olmadığını vurgulayarak, işçilerin demokrasi, adalet ve eşitlik için direnmeye devam edeceklerini kaydetti. Şimşek, işçi sınıfının birleşerek savaşları durdurabileceğine vurgu yaparak, sermayedarların kendi çıkarları için işçi sınıfını bölmeye çalışmalarına izin vermeyeceklerini ifade etti. Yapılan açıklamaların ardından Grup Bandista tarafından verilen konserle kitle halaylar eşliğinde 1 Mayıs’ı kutladı.

Aydın

Aydın’da 1 Mayıs, KESK ve DİSK’in çağrısıyla Kent Meydanı’ında sendikalar, siyasi partiler ve devrimci kurumların katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.

Aydın’da 1 Mayısı kutlamak için saat 11:00 da Taş Köprü mevkiinde toplanmaya başlayan kitle, polis barikatıyla karşılaştı. Yürüyüşe güvenlik bahanesiyle izin verilmedi. 1 Mayıs tertip komitesinin yaptığı görüşmeler sonucunda karar değişmedi. Kitle daha sonra oturma eylemine başladı bu esnada milletvekilleri aracılığıyla valilikle görüşmeler devam etti, ancak yürüyüş yapılmasına yine izin çıkmadı. Bunun üzerine doğrudan mitingin yapılacağı Kent Meydanına geçildi.

Mitinge katılan kurumların selamlanmasının ardından, devrim şehitleri anısına saygı duruşu gerçekleşti. Saygı duruşunun ardından kürsü konuşmaları gerçekleşti. Daha sonra türküler eşliğinde halaylar çekildi ve mitinge son verildi.

Artvin

Kutlamalar için Atapark önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, trafiğe kapatılan Cumhuriyet Caddesi üzerinde flama, döviz ve afişlerle yaklaşık 1 kilometre yürüdü. 1 Mayıs’ta, Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde yapılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı tepkiler de dile getirildi. Kitle, ‘Madene hayır’ yazılı tişörtler ve atkılarla etkinliğe katıldı.

Konuşmanın ardından kitle ‘Artvin’de madene hayır’ yazılı atkılarını kaldırarak, ‘Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez’, ‘Artvin’de maden istemiyoruz’, ‘Direne direne kazanacağız’ diye slogan attı.

Denizli

Denizli’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Delikliçınar Meydanı’nda toplanan grup Ulus Caddesi’ne kadar slogan atarak yürüdü. Sendika, Siyasi Parti ve Demokratik Kitle Örgütlerinin yoğun katılım gösterdiği kutlamaya katılanlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önündeki alana geçti.

Eskişehir

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında Eskişehir’deki sendikalar ikiye bölündü. DİSK, KESK, TMMOB, TTB kutlama alanı olarak Sıhhiye Meydanı’nı tercih etti.

Coşkulu ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı 1 Mayıs, Sakarya Caddesi’nden Sıhhiye Meydanı’na yürüyüş ile başladı. Meydanda yapılan mitingde savaş politikaları ve emeğe yönelik saldırılar ana gündemdi.

Edirne

Edirne’de DİSK,KESK,TMMOB VE TTB öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs programı saat: 10.00’da Şükrüpaşa İlköğretim Okulu’nun önünden toplanılması ile başladı. Buradan Saraçlar Caddesi’ne yürümeye başlayan kortejde savaşa ve katliamlara, anayasanın değişmesi istenen maddelerine, çocuk istismarına ve işçi sömürüsüne karşı sloganlar atıldı.

Kortejin en dikkat çeken grubu ise: ‘’sanat, barış ve özgürlük için sokağa çıkıyoruz’’ pankartı öncülüğünde yürüyen Edirne Sanat Evi oldu. Grubun ‘Mozart işçidir işçi kalacak!’,’ Shakespeare işçidir işçi kalacak!’,’Sanata sansüre hayır!’ sloganları çevreden alkış aldı.

Saraçlar Caddesi’nde kurulun platforma kadar devam eden yürüyüş burada yapılan saygı duruşu ve konuşmalarla devam etti. Yapılan konuşmalarda, savaşın yıkıcı etkisi, artan kadın cinayetleri, çocuk istismarı, taşeronlaşma, işçilerin ve memurların gasp edilen haklarının üzerinde duruldu. Baskı ve şiddet ile baş etmemizin tek yolunun mücadele ve örgütlülük ile olacağının üzerinde duruldu.

Kocaeli

1 Mayıs Kocaeli merkez ve Gebze’de de coşkuyla kutlandı. Miting alanına pankart ve sloganlarla yürüyen işçi ve emekçiler hak gasplarına ve savaş politikalarına tepki gösterdi.

Kocaeli de 1 Mayıs için sendikalar, meslek örgütleri ve siyasi örgütler İnsan Hakları Parkı’nda buluşarak kortejlerle miting alanına yürüdü. Perşembe Pazarı alanında düzenlenen miting coşkulu geçerken, savaş, taşeronlaşma, kıdem tazminatları, kadın cinayetleri, çocuklara cinsel istismar ve tecavüz eylemin ana gündemlerini oluşturdu.

Polis bariyerleri ile çevrilen alanda caddeye araç giriş çıkışları da engellenirken, mitinge 2 bine yakın katılım gerçekleşti. 1 Mayıs kürsüsünden konuşan DİSK ve KESK temsilcileri, hükümetin savaş politikalarını, işçi düşmanı politikalarını eleştirerek, ortak mücadele ve dayanışmayı yükseltme çağrısı yaptılar.

Coşkulu geçen miting konuşmaların ardından marşlar ve ezgilerle devam etti. Eylemde sık sık “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek”, “Hırsız, Katil AKP”, “Kurtuluş yok tek basına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü coşkuyla kutlandı.

Gebze Sendikalar Birliğine bağlı sendika üyeleri sabahın erken saatlerinden itibaren Trafo meydanında toplanmaya başladı. Ardından Şehit Numan Dede Caddesi boyunca pankart flamalar ile Gebze Kent Meydanında bulunan miting alanına yüründü.

Kitlesel geçen yürüyüşte sık sık savaş karşıtı sloganlar atılırken, mitingde Gebze Sendikalar Birliği adına kürsüden konuşma yapan Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, “İşçiler, kamu emekçileri, emeklileri, işsizler, gençler, kadın işçiler daha iyi bir yaşam ve güzel bir gelecek için üreten, çalışan, alınteri döken tüm emekçiler, 1 Mayıs’ta bu meydanda haklarımız ve onurumuz için bir araya geldik. 1 Mayıs İşçi Bayramı, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma günümüz kutlu olsun. 1Mayıs’ı emekçilere verdikleri mücadeleye armağan eden, dünyada ve Türkiye’de bizlere bugün bu mirası canları pahasına bırakan tüm işçi kardeşlerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.

Mersin

Mersin’de 1 Mayıs kutlamaları coşkuyla gerçekleşti. Demokratik kitle örgütlerinin, Kaldıraç’ın da aralarında bulunduğu siyasi kurumların ve taraftarların da katıldığı 1 Mayıs Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti.

Mersin’de öncesinde İstasyon Meydanı’nda toplanılıp, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yapılacak olan yürüyüş iptal edilmiş ve kurumların kendi yerlerinde toplanmasına karar verilmişti. Dün akşam yapılan son yasak ile kurumların toplanıp yürümesi de yasaklandı ve toplanma alanda yapılacak bilgisi verildi.

Bunun üzerine Eğitim-Sen önünde yasaklara karşı saat 12:00’de basın açıklaması gerçekleşti.

Özgür Çocuk Parkı önünde bir araya gelen Kaldıraç ve Devrimci Parti kitlesi buradan Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Sloganlar ile yapılan yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda miting gerçekleştirildi.

Mitingde kurumların alana girişi ardından selamlamalar gerçekleşti. Saygı duruşunun ardından Mustafa Özarslan ve Grup Çığ konserine geçildi. Halayların ardından miting sona erdi.

Muğla

Muğla’da 1 Mayıs, KESK, DİSK ve TMMOB’nin öncülüğünde Muğla Belediyesi Eğitim Kültür, Rekreasyon Fuar Tesisleri’nde kutlandı.

Saat 12.00’de yürüyüşe başlayan, sendika, meslek örgütü ve siyasi partilerin kortejleri miting alanına kadar uzun ve coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Rize

Rize’de, 1 Mayıs dolayısı ile yürüyüş ve miting gerçekleştirildi.

DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası çağrısıyla, aralarında Tezkop-İş, Tek Gıda-İş, Derelerin Kardeşliği, SES, Eğitim-Sen, Halkevleri,  Birleşik Haziran Hareketi’nin de bulunduğu siyasi örgütler Rize Kültür Merkezi önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

‘Mevsimlik işçiye kadro hakkı’ , ‘Çayda kota ve kontenjan kaldırılsın’ pankartı taşınan yürüyüşte sık sık ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganları atıldı.

Mitingde konuşan DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, işçi sınıfının çeşitli sorunlar yaşadığını belirterek “Kıdem tazminatını fona devrederek işçilerin iş güvencesini elinden alınmasına, kiralık işçiliğe, iş mahkemelerinin kapısının işçilere kapatılmasına, taşeron ve mevsimlik işçilerin kadroya alınması, iş cinayetlerinin son bulması, kamu emekçilerinin iş güvencesinin korunması, sürgün ve soruşturmaların son bulması, çayda kotanın kaldırılması, taban fiyatın yükseltilmesi için alanlardayız” dedi.

Samsun

1 Mayıs dolayısıyla İstasyon Mahallesi’nde toplananlar binlerce kişi sloganlarla miting alanına doğru yürüyüşe geçti.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen mitingde konuşan KESK, DİSK ve TÜRK-İŞ Şube başkanları, başta kıdem tazminatı, taşeronlaşma olmak üzere emeğe yönelik saldırıları püskürtmek için mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptılar.

Yürüyüş ve miting sırasında zaman zaman faşistlerin provokasyon girişimleri ise boşa çıkartıldı

Trabzon

Sendikalar ve meslek örgütlerinin yanı sıra, aralarında Kaldıraç’ın da aralarında bulunduğu siyasi örgütler de katıldı.

1 Mayıs için Cumhuriyet Caddesin’de toplanan 1000’e yakın kişi “Hırsız Katil AKP”, “Kirli Savaşa Hayır”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla Meydan Park’a yürüdü.

Burada gerçekleştirilen mitingde tertip komitesi adına yapılan konuşmanın ardından KESK Dönem Sözcüsü Muhammed Ekinci konuşma yaptı. Ekinci konuşmasında emeğe yönelik saldırıların devam ettiğini hatırlattı. Emeğe, doğaya, insana saldıranlara karşı ortak mücadele çağrısı yapan Ekinci, 1 Mayıs’ın mücadeleyi yükseltecek bir ivme olmasını temenni etti.

Van

Wan’da Eğitim Sen, DİSK, KESK öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kişi, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasının yapıldığı Musa Anter Parkı’nda bir araya geldi. Sendika üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişinin katıldığı kutlamada alana, “Bijî 1 Gulan, yaşasın 1 Mayıs”, “Bijî biratiya gelan”, “İş barış, özgürlük yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartlar asıldı. Alandan sık sık, “Şehîd namirin, “Bijî Kurdistan, bijî yek Gulan” sloganları yükselirken, program saygı duruşuyla başladı.

DİSK MYK Üyesi İlhan Yiğit AKP’nin 14 yıllık iktidarını savaş rejimi olarak sürdürdüğünü söyleyerek, “Bu savaş kadınlara, gençlere, akademisyenlere açılan savaştır. Bu ülkede emeğin hakkını alana kadar, eşit ülke olana kadar mücadele edeceğiz” dedi. HDP Wan Milletvekili Lezgin Botan da AKP’nin Kürt ve emek düşmanı politikaları ile dokunulmazlık tehdidine dikkat çekerek, “Boyun eğmeyeceğiz” dedi.