1 Eylül Dünya Barış Günü

Solmaz şunları söyledi:

“1 Eylül 2015’de ülkede Dünya Barış Gününde barış günü kutlu olsun diyemiyoruz. Böylesi bir ortamda barış gününde söyleyeceğimiz tek şey ‘savaşa hayır, barış hemen şimdi’dir”

“Bizler bir can daha gitmesin, toplu ölümler olmasın, insanlar evini terk etmesin, doğaya kıyılmasın diye bu çılgınlıklar dursun diyoruz. Akan kan toprağa düşen canlar üzerinde iktidarlık yapanları bir kez daha lanetliyoruz”

“Bizler, Kürt sorununun kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen politikalardan derhal vazgeçilmesini istiyoruz. Ülkenin dört bir yanında barışa seslenip barışa el vereceğiz.”

Solmaz’ın ardından Barış Bloku sözcüsü Gencay Gürsoy da konuşma yaptı. 6 Eylül’de Bakırköy’de yapılacak Barış Mitingi’ne çağrı yapıldı.

Beyoğlu’nda Barış Nöbeti:”Bizler ölürken kardeş olanlar,yaşarken de kardeş olmalıyız”

1 Eylül Dünya Barış Günü için Beyoğlu Barış Bloku çağrısı ile Mis sokakta düzenlenen Barış Nöbeti tutuldu.

“Barış için, İsyan Et!, Haykır! Örgütlen! Yaşamı Savun! Sokağa Çık! Mücadele Et! Medyaya Kanma!” yazılı Beyoğlu Barış Bloku pankartı yere serildi, etrafına mumlar yakıldı.

Sokağa daha önce Ankara Konur sokak’ta da asılan “Bu çarşaf Silvan’da hayat kurtarıyor” yazılı pankart asıldı.

“1 Eylül Dünya Barış Günü” nedeniyle Taksim Tünel’de toplanarak Galatasaray Meydanı’na yürüyen Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyelerine polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.